Lidovky.cz

Loňská dohoda s EU? Byl by to pro nás kolaps, řekl ukrajinský ministr

USA

  21:47
MNICHOV - Pokud by Ukrajina loni podepsala asociační dohodu s Evropskou unií, byla by nyní na hraně hospodářského kolapsu. Zachránilo ji uzavření dohody s Ruskem, řekl na bezpečnostní konferenci v Mnichově ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara.

Ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara a opoziční předák Vitalij Kličko. foto: Reuters

Opoziční předák Vitalij Kličko ale vládu za odmítnutí asociační smlouvy opět kritizoval. Ukrajinci podle něj trvají na pokračování cesty do unie. Odmítnutí smlouvy se na Ukrajině stalo rozbuškou pro vlnu protivládních protestů, které trvají už řadu týdnů (VŠE o protestech ČTĚTE ZDE).

"Myslím, že ani my, ani Evropská unie jsme nebyli připraveni přistoupit k přidružení," řekl Kožara. "Kdybychom smlouvu loni podepsali, měli bychom nyní kolabující ekonomiku, stále bychom jednali o pomoci od Mezinárodního měnového fondu a doufali bychom v pomoc od Evropské unie," dodal.

"Ukrajinský lid je odhodlaný zamířit do Evropy"

Když Ukrajina loni ustoupila od podpisu asociační dohody, dohodla se s Ruskem na půjčce 15 miliard dolarů (306 miliard korun) a na zlevnění ceny zemního plynu o třetinu. "Nebylo to snadné, ale bylo to správné řešení," řekl k tomu Kožara s tím, že v podobných situacích vláda musí uvažovat strategicky.

Opoziční předák Vitalij Kličko ale vládu za odmítnutí asociační smlouvy opět kritizoval. Ukrajinci podle něj trvají na pokračování cesty do unie.

Kličko ale tento postoj odmítá. Znovu kritizoval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče za to, že po dlouhých přípravách přidružení k EU náhle změnil názor a vydal se opačným směrem. Ocenil také demonstranty, že po dva měsíce proti Janukovyčovu kroku protestují. "Ukrajinský lid je odhodlaný zamířit do Evropy, a to i přes represivní opatření," prohlásil opoziční předák.

Kličko také kritizoval ukrajinské bezpečnostní síly za jejich zásahy proti demonstrantům a připomněl, že stále zůstává uvězněno přes 300 stoupenců opozice a 27 se jich pohřešuje.

Kožara naopak kritizoval chování demonstrantů. "Když jsou okupovány veřejné budovy, není to mírová demonstrace," prohlásil. Předáci opozice podle něj musí převzít zodpovědnost a zamezit dalším útokům demonstrantů proti policii pomocí zápalných láhví a jiných improvizovaných zbraní.

Jednání v Mnichově vévodí spor o Ukrajinu a hledání spolupráce

Protivládní demonstrace na Ukrajině jsou hlavním tématem jednání na mnichovské bezpečnostní konferenci. O současný stav země se na pódiu přeli zástupci ukrajinské vlády a opozice, představitelé západních zemí a Ruska se v bavorské metropoli střetli v názoru na budoucnost země. Kromě Ukrajiny politici jednali také o perspektivě vztahů mezi NATO a Ruskem a o tom, jakým směrem se bude vyvíjet transatlantická spolupráce.

Když Ukrajina loni ustoupila od podpisu asociační dohody, dohodla se s Ruskem na půjčce 15 miliard dolarů (306 miliard korun) a na zlevnění ceny zemního plynu o třetinu.

Americký ministr zahraničí John Kerry na konferenci prohlásil, že většina Ukrajinců touží žít svobodně a že by měli mít právo svobodně si vybrat, s kým spojí svou budoucnost. O svobodě volby Ukrajinců mluvil i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, podle kterého by ostatní země neměly zasahovat do toho, jaké strategické aliance bude chtít Ukrajina uzavřít.

Nabídka stále platí

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy pak vyjádřil přesvědčení, že budoucnost Ukrajiny patří EU. Nabídka na uzavření asociační smlouvy s osmadvacítkou podle Rompuye stále platí.

Předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček ale podotkl, že diplomatická aktivita EU ve vztahu k Ukrajině přichází pozdě. Hamáček také zdůraznil, že řešení protestů na Ukrajině nesmí otevřít cestu k možnému budoucímu rozdělení této země. "A současně by podle mě neprospělo řešení, které by znamenalo nějaký zásadní konflikt mezi Evropskou unií a Ruskem," uvedl Hamáček.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Západ za jeho postoj k Ukrajině kritizoval. Podle Lavrova uplatňují západní země dvojí standard, když neodsuzují násilné akce ze strany protivládních demonstrantů, mimo jiné obsazení některých vládních úřadů.

Kerry v Mnichově mluvil také o potřebě "transatlantické renesance". USA a Evropa se podle amerického ministra vzájemně potřebují a měly by vložit energii do posilování prosperity, do sdílené bezpečnosti a do prosazování společných zájmů a hodnot.

I přes spory ohledně situace na Ukrajině ale Západ usiluje o spolupráci s Ruskem. Rasmussen prohlásil, že NATO a Rusko mají v bezpečnostní oblasti společné zájmy, mimo jiné co se týká zastavení terorismu a extremismu. Podle Rasmussena je třeba prohlubovat obranné i ekonomické vztahy mezi NATO a Ruskem, které už nyní jsou nejlepší v historii. Za příklad úspěchu zmínil spolupráci při likvidaci syrských chemických zbraní.

Kerry v Mnichově mluvil také o potřebě "transatlantické renesance". USA a Evropa se podle amerického ministra vzájemně potřebují a měly by vložit energii do posilování prosperity, do sdílené bezpečnosti a do prosazování společných zájmů a hodnot. Kerry také vidí příležitost k hospodářskému růstu Evropy i Spojených států v rámci boje proti klimatickým změnám.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.