Lidovky.cz

Nepokoje v Bosně: Ztracené klíče k historii i další protesty

Svět

  13:00
SARAJEVO - Divoká vlna nepokojů, která se prohnala minulý týden Bosnou a Hercegovinou, má první 'oběť'. V jedné z budov kolektivní hlavy státu, kterou v pátek zapálili sarajevští demonstranti, se nacházely i prostory státního archivu. Bosna tak přišla o část cenných dokumentů, mimo jiné datovaných i z dob Osmanské říše. V neděli se také znovu protestovalo, tentokrát proti zásahům policie.

Demonstrantky zahalé v bosenské vlajce foto: Reuters

V budově byly uloženy především dokumenty z období let 1878 až 1918. V této době zemi spravovalo Rakousko-uherské ministerstvo financí, které si vedlo o všem pečlivé záznamy. Ukrývaly se zde ovšem i materiály dokladájící válečné zločiny v tomto regionu po 2. světové válce. Zaměstnanci zatím nebyli vpuštěni do budovy, aby posoudili ztráty, historici se však obávají, že došlo ke zničení klíčových dokumentů. Ředitel archivu, Adam Jerković, se v listu The Guardian vyjádřil o požáru jako o "aktu vandalismu".

Protivládní demonstrace v Tuzle.
Protivládní demonstrantka sedí na ulici Sarajeva, v pozadí policejní kordon.
Policie ve městě Tuzla zasahuje proti demonstrantovi.

Bosnou a Hercegovinou minulý týden otřásaly demonstrace

S přihlédnutím k tomu, že se Evropa letos připravuje na výročí 100 let od začátku 1. světové války, je ztráta archiválií o to zásadnější. Po uzavření Národního muzea v roce 2012 a požáru Národní knihovny v roce 1992 se navíc odborníci obávají, že Bosna i celý region přijdou o důležité dokumenty a klíč ke své vlastní historii.

Sarajevo demonstrovalo i v neděli

Už mírnější protest probíhal v Sarajevu i v neděli. Několik stovek lidí se sešlo aby poukázali na údajnou policejní brutalitu vůči zadrženým účastníkům pátečních demonstrací, žádalo se jejich propuštění. Informovala o tom agentura AP. Policie jakékoli pochybení popírá a uvádí, že naprostou většinu zadržených už propustila.

ČTĚTE TAKÉ: V Tuzle hoří vládní budova, bosenská média píší o povstání

"Nechte děti jít, banditi!" křičeli demonstrující na zásahovou policejní jednotku před budovou policejní stanice. Šéf místní policie Mirsad Sakić davu řekl, že s nikým ze 44 zadržených jeho lidé nejednali proti předpisům a žádní nezletilí mezi nimi nebyli. Uvedl také, že policie z tohoto počtu zadržuje už jen deset lidí.

Sedmnáctiletý Harun Cehajić na demonstraci tvrdil, že byl právě propuštěn, ukazoval čerstvé škrábance na tváři. Uvedl, že ve sklepení policejní stanice byl on a další zbiti a 26 hodin jim odepírali spánek.

Nepokoje v Bosně

O víkendu se situace v bosenských městech po třídenních divokých demonstracích proti chudobě, korupci a politickému chaosu relativně uklidnila. Situace v zemi se vyhrotila v pátek, kdy po střetech s policií utrpělo zranění přes 200 lidí. Rozzlobený dav v Tuzle a Sarajevu zapaloval budovy regionálních vlád. Poškozen byl také úřad kolektivní hlavy státu v Sarajevu a o část cenných dokumentů přišel i státní archiv. Nepokoje začaly v Tuzle po uzavření tamní továrny a v pátek se rozšířily do dalších měst.

Uživatelé na Facebooku vyzývají k pokračování v celonárdoních protestech i v pondělí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.