Lidovky.cz

Syřané v Bulharsku: Ubohé uprchlické tábory i volání po vyhoštění

Svět

  6:13
SOFIE - Situace v Sýrii je stále velmi vážná. Tisíce lidí se snaží z válkou zmítané země dostat pryč. V loňském roce přešlo do Bulharska více než 6 000 syrských uprchlíků. Bulharsko se díky tomu začalo potýkat s vážným problémem. Pohled na nepříliš vřelé uvítání těchto imigrantů v Bulharsku přinesl server BalkanInsight.

Dívka si připravuje oběd v urpchlickém táboře, Harmanli, 250 km od Sofie foto: Reuters

Návštěva uprchlického tábora Voenna Rampa na okraji Sofie je jen pro silné povahy. Místo je neuvěřitelně přeplněné, neteče zde teplá voda a pro stovky lidí, kteří jsou sem umisťováni, se téměř nedostává lékařská péče. Lidé zde umístění jsou syrští uprchlíci, kteří přešli hranici Bulharska s Tureckem nelegálně. Mladík jménem Ravan, který v táboře pobývá, popsal situaci v kempu takto: "V jedné místnosti žije až 6 rodin, své soukromí oddělujeme jen pomocí dek. Všechno kolem je špinavé, nemáme dost čerstvé vody, zatímco topení dostatečně nefunguje. Je to opravdu těžké zvládnout."

ČTĚTE TAKÉ: Byli úžasná rodina. Ponurý příběh obětí konfliktu v Sýrii

Uprchlíci zde čekají na dokumenty, které jim umožní opustit Bulharsko a začít nový život. Mnozí z nich jsou však v kempech zadržováni měsíce, což je jak proti zákonům Bulharska, tak proti právním předpisům EU. Dřív než však zemi opustí, musí se vyrovnat se špatnými podmínkami v uzavřených uprchlických táborech právě jako je Voenna Rampa. V zemi jsou pouze 3 otevřená uprchlická střediska, každé s kapacitou 400 osob. Výsledkem jsou přeplněné tábory, lidé se musí potýkat s týdny se táhnoucími administrativními obstrukcemi, nedostatkem jídla, oblečení a léků.

Peníze od Česka

Česko loni v prosinci uvolnilo 25 milionů korun na pomoc Bulharsku, aby se vyrovnalo s uprchlickou vlnou. 6,4, milionů eur putovalo do Bulharska z Evropskéo uprchlického fondu.

Bulharsko proti přílivu uprchlíků bojuje všemi prostředky. Rozhodlo se postavit 33 km dlouhý a 3 metry vysoký plot v hornatých oblastech na hranici s Tureckem. Právě přes tento prostor se do Bulharska dostane 85 procent nelegálních uprchlíků. Zatímco vláda si slibuje odklonění uprchlíků na oficiální hraniční přechody, odborníci stavbu plotu vnímají jako kontraproduktivní a zbytečnou.

Adrian Edwards z UNHCR (úřad OSN pro uprchlíky) to vidí jasně: "Stavba překážek, jako jsou ploty nebo výstražná znamení, lidi jenom přinutí aby více riskovali a vydávali se na milost nelegálním převaděčům."

'Pryč s imigrantským šmejdem!'

Špatné životní podmínky nejsou tím jediným, čemu musí Syřané v Bulharsku vzdorovat. Příliv uprchlíků vzedmul vlnu nacionalistické horlivosti, podpořené prohlášeními pravicově orientovaných politiků a médií. V posledních měsících se na téma uprchlictví svolalo hned několik protestů. V Kazanluku, malém městečku vzdáleném 230 km od Sofie, došlo k masovým protestům proti zvažovanému umístění uprchlického tábora. To samé se odehrálo i v Chaskově, tam nakonec ale tábor otevřen byl.

V listopadu byl v centru Sofie zabit bulharský muslim - útočníci si jej spletli se syrským uprchlíkem. V témže měsíci se několik neonacistických frakcí, včetně místní pobočky známé neonacistické sítě 'Blood and Honour' dalo dohromady při vytváření 'Nacionalistické strany Bulharska', která si dala za cíl "vyčistit zemi od imigrantského šmejdu".

Bulharští nacionalisté při protiuprchlické demonstraci v Perniku

Podle průzkumů z loňského září se více než polovina Bulharů obává zvýšení kriminality a Syřany vidí jako komplikaci pro udržení bezpečnosti. V prosinci se pak 62 procent Bulharů shodlo, že už žádné další uprchlíky ve své zemi nechtějí.  

Slovní útoky proběhly i v médiích

Verbální útok měla na svědomí i pravicová média. Členka ultranacionalistické strany Ataka, Magdalena Taševa, ve svých televizních vystoupeních často používala slova jako 'kanibalové' či 'islámští fundamentalisté' a dokonce předpovídala, že brzy začnou 'znásilňovat a odsekávat hlavy'. 

Na svých shromážděních na sklonku loňského roku volali příznivci Ataky po vyhoštění imigrantů a uzavření hranic. "Tyto extremistické nenávistné projevy vyvolávají xenofobii a znesnadňují uprchlíkům situaci tím, že jen podporují stereotypy." citoval server BalkanInsight bulharský Helsinský výbor. Vedení Výboru si následně stěžovalo u sofijského prokurátora na šéfa extremistického uskupení VMRO, ale jinak nemají v bulharské společnosti tyto protiuprchlické tendence silný odpor. Pouze 200 lidí se zúčastnilo vigílie, která proběhla v Sofii na podporu práv uprchlíků a jen pár stovek dobrovolníků se angažuje při pomoci v uprchlických táborech.

Syrská holčička v uprchlickém táboře v Harmanli, 250 km od Sofie

Mezitím ale syrští uprchlíci čelí drsné bulharské zimě. Jejich utrpení bude pokračovat tak dlouho, jak dlouho bude trvat jejich azylová procedura, která se může protáhnout až jeden rok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.