Lidovky.cz

Chaos v indickém parlamentu: poslanec napadl kolegy pepřovým sprejem

Svět

  14:36
DILLÍ - Čtvrteční zasedání dolní komory indického parlamentu narušil jeden z poslanců, jenž na protest proti vytvoření nového státu Telangana zaútočil na své kolegy pepřovým sprejem. Informovala o tom agentura Reuters.

Nespokojenci, kteří nesouhlasí s vydělením nového státu Telangana ze stávajícího jihoindického státu Ándhrapradéš, rovněž v parlamentu provolávali kritické slogany, rozbili skleněný stůl a vytrhli drát od jednoho z mikrofonů. foto: TimesofIndia.indiatimes.comReprofoto

Nespokojenci, kteří nesouhlasí s vydělením nového státu Telangana ze stávajícího jihoindického státu Ándhrapradéš, rovněž v parlamentu provolávali kritické slogany, rozbili skleněný stůl a vytrhli drát od jednoho z mikrofonů.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak po útoku pepřovým sprejem zákonodárci kašlou, kýchají a zakrývají si obličeje kapesníky. Několik poslanců bylo urychleně odvezeno sanitkami k ošetření, dalším byla poskytnuta první pomoc na místě, uvedl list Times of India. Všichni poslanci byli ze zasedacího sálu evakuováni.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozruch vypukl poté, co indický ministr vnitra Sušílkumár Šinde nadnesl téma vytvoření nového indického státu Telangana a zákonodárci měli o tomto zákonu hlasovat. Poslanec za stát Ándhrapradéš L. Rádžagopál, který je odpůrcem vzniku nového státu, nato začal rozprašovat po místnosti pepřový sprej s cílem zmařit hlasování. Zasedání bylo odloženo na odpoledne.

Vytvoření státu Telangana schválila už loni indická vládní koalice. Nový stát má mít zhruba 40 milionů obyvatel a zahrnovat deset z 23 okresů pětaosmdesátimilionového státu Ándhrapradéš. K vytvoření státu vládu přiměly dlouholeté stížnosti obyvatel této chudé, převážně zemědělské severní části Ándhrapradéše, podle nichž toto území politická reprezentace ignoruje. Obyvatelé území, na němž by se měla Telangana prostírat, hovoří jazykem telugu, odlišným od řeči lidí v dalších částech státu Ándhrapradéš.

Kritikům se nelíbí především to, že součástí nového státu má být i Haidarábád, který byl dosud metropolí Ándhrapradéše. Haidarábád je šestým největším indickým městem a střediskem informačních technologií.

Odpůrci rovněž varují, že vláda svým rozhodnutím vyvolá vlnu dalších akcí požadujících vznik nových států. Separatistické tendence mají dlouhodobě například obyvatelé částí států Bangla, Madhjapradéš či Maháráštra.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.