Lidovky.cz

Samotná žena u lékaře? Nepřípustné, vystavuje tělo, zlobí se duchovní

Svět

  6:00
RIJÁD - Vysoce postavený saúdský duchovní kritizoval ženy, které chodí k lékaři bez doprovodu svého mužského zákonného zástupce. Šajch Kajs Mubárak, jehož citoval panarabský deník Al-Haját, tvrdí, že takové chování islám zakazuje. Mubárakem vychvalovaná praxe však stála život již mnoho žen, připomněl list.

Problematická ženská práva v Saúdské Arábii (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

Listy v několika arabských zemích Mubárakovy výroky otiskly s připomínkou nedávného případu. Týká se univerzitní studentky, která minulý týden zemřela na srdeční komplikace, protože se k ní do univerzitního areálu včas nedostali zdravotníci, jelikož s nimi nebyl zákonný zástupce nemocné. To bývá v případě vdaných žen manžel, u svobodných pak nejbližší mužský příbuzný - otec nebo bratr či syn.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ženy začínají chodit k lékařům bez matrama (mužského opatrovníka), a to je zakázáno," citoval Al-Haját šajcha. Duchovní dále tvrdil, že ženy při prohlídce "lékaři ukazují části svého těla, což je nepřípustné s výjimkou naléhavých případů".

Dále Mubárak trvá na tom, že se žena může podrobit prohlídce mužským lékařem jedině tehdy, když na místě není žena-lékařka. "Když už na to dojde, pak lékař a pacientka nemohou být o samotě a lékař musí prohlížet výhradně tu část těla, jíž se týká nemoc," soudí dále duchovní.

Zaplatily životem

Al-Haját připomněl případy, kdy náboženská policie nedovolila ženám vstoupit do soukromých klinik bez doprovodu poručníků. Podle listu šlo o kauzu, kdy ženy mířily k odborníkovi na výživu a chtěly se s ním poradit.

Práva saúdských žen

Saúdská Arábie je jediným státem na světě, který nepovoluje ženám řídit automobil. Řidičský průkaz mohou legálně získat pouze muži; ženám řízení zakazuje náboženský výnos (fatva), přestože zákaz nemá konkrétní oporu v legislativě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na slova velitele náboženské policie.

Saúdské Arabky rovněž potřebují souhlas mužského příbuzného, když chtějí cestovat, mají být operovány nebo chtějí začít pracovat. Král Abdalláh se v poslední době stavěl spíše na stranu umírněných zastánců změn: zrušení zákazu řízení pro ženy sice otevřeně nepodpořil, ale zrušil například trest bičování pro jednu z odsouzených řidiček

Dalším citovaným případem je smrt 15 dívek, které v roce 2002 uhořely ve škole v Mekce. Náboženská policie tehdy zabránila jejich evakuaci s odůvodněním, že nejsou oblečené podle islámských pravidel. Svědci tehdy uvedli, že záchranáři - muži k dívkám, jimž bylo mezi 12 a 14 lety, nesměli, protože žačky na sobě neměly abáje, které zakrývají celé tělo.

O problematice ženských práv v Saúdské Arábii, absolutní monarchii, jejíž legislativa je založena na islámském právu šaría, se v posledních letech diskutuje stále častěji. Server Lidovky.cz na podzim informoval o výrocích jiného významného saúdského duchovního Šajcha Sáliha Luhajdána, jenž prohlásil, že ženy za volantem vážně poškozují své vaječníky a riskují tak, že se jim narodí handicapované děti (více čtěte ZDE).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.