Lidovky.cz

Uvězněný ruský aktivista Vitiško zahájil protestní hladovku

Svět

  13:02
MOSKVA - Ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško, jehož minulý týden soud v jihoruském Krasnodaru poslal na tři roky do vězení, zahájil protestní hladovku. Rozhlasové stanici Echo Moskvy to řekla advokátka odsouzeného Marina Dubrovinová. Vitiško byl podle médií nejspíš uvězněn "preventivně" na dobu olympiády, jeho případ sleduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Aktivista Jevgenij Vitiško byl za svůj protest odsouzen na tři roky vězení. foto: Reuters

Kauza Jevgenije Vitiška začala předloni, když dostal spolu s kolegou Sergejem Gazarjanem podmínku za ničení cizího majetku. Oba muži tehdy postříkali plot ohrazující zřejmě "černou" stavbu hanlivými nápisy. Na ohradě v kavkazské přírodní rezervaci, za níž budoval svůj luxusní příbytek krasnodarský gubernátor Alexandr Tkačev, se objevil nápis "To je náš les" a "Saňa (Alexandr) je zloděj".

VÍCE ZDE:

Minulou středu krasnodarský soud změnil Vitiškovi podmínku na nepodmíněný trest, údajně po násilném incidentu s policií. Podle Vitiškových kolegů šlo ve skutečnosti o pokus aktivistu umlčet, protože Vitiško před zahájením olympijských her opakovaně varoval před dopadem výstavby sportovišť na životní prostředí.

MOV žádá o vysvětlení

O vysvětlení verdiktu nad odsouzeným ekologickým aktivistou v minulých dnech požádal MOV. Zatím není jasné, zda krasnodarský soud na žádost nějak reagoval. O víkendu nicméně MOV uvedl, že Vitiškova kauza s olympijskými hrami nesouvisí.

Zpravodajský server Kavkazskyj uzel v pondělí oznámil, že v jihoruském Majkopu byl koncem minulého týdne zadržen čerkeský aktivista Asker Socht, šéf místní odbočky mezinárodního sdružení Čerkesů Adyghe chase. Socht byl ve zkráceném řízení odsouzen na osm dní do vězení za údajné výtržnictví.

Podle agentury Regnum dával Socht veřejně najevo výhrady proti způsobu, jakým Rusko uspořádalo zimní olympiádu v Soči. Čerkesové byli původními obyvateli tohoto regionu, ale v 19. století je odtud carští kozáci násilím vyhnali.

Socht a jeho druhové neměli výhrady proti uspořádání her, žádali jen, aby organizátoři respektovali odkaz původní čerkeské kultury. Požadavek ale zůstal bez odezvy.

"Je zjevné, že za obviněními z výtržnictví se skrývá snaha umlčet kritické výroky na adresu olympijských her," komentovalo hnutí Adyghe chase na svém webu Sochtovo odsouzení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.