Lidovky.cz

OSN: Režim v KLDR páchá zvěrstva srovnatelná se zločiny nacismu

Svět

  14:14aktualizováno  15:01
V Severní Koreji se odehrávají hrůzné zločiny proti lidskosti a svět by měl proti režimu, který je páchá, bezprostředně zakročit. Ve své zprávě to uvedla vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu, která porušování lidských práv v KLDR přirovnala ke zvěrstvům z éry nacismu a doporučila, aby se země včetně jejího vůdce Kim Čong-una zodpovídala Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).

Krutost, s jakou KLDR zachází s vězni v gulazích, je pověstná. Svědectví o ní vydal i Sin Tong-hjok, uprchlík z tábora č. 14. Dozorci mu mj. pálili záda nad ohněm foto: Nakladatelství Euromedia

Vyhladovělá vězeňkyně svírá v pažích své novorozené dítě. Miminko pláče a netrvá dlouho, než si ho všimne dozorce. Matku surově zbije, načež ji donutí, aby novorozenci tiskla obličej do kaluže vody, dokud pláč neumlkne. Nepovolené těhotenství je severokorejských pracovních táborech těžkým zločinem.

Tříčlennou komisi vedenou australským soudcem ve výslužbě Michaelem Kirbym ustavila loni v březnu Komise OSN pro lidská práva v Ženevě. Jde zatím o nejserióznější mezinárodní snahu prověřit tvrzení o systematickém závažném porušování lidských práv v KLDR.

Popsaný případ je jedním z mnoha svědectví uprchlíků z KLDR, jež po jedenáct měsíců sbírala vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu. Vylíčené příběhy jí měly poskytnout komplexní obraz o masivním porušování lidských práv, jež se uvnitř hranic nejuzavřenější země světa odehrává. 

Stát, který v dnešním světě nemá obdoby

Toto pondělí došla komise k jednoznačnému závěru. "Závažnost, rozsah a podoba těchto zločinů odhalují stát, který v současném světě nemá obdoby. Stát, který vykazuje mnohé atributy totalitarismu," konstatovala.

Obyvatelé KLDR musí čelit zotročování, mučení, sexuálnímu násilí, politickému útlaku a dalším zločinům proti lidskosti, uvádí komise ve své zprávě o 372 stranách. Hladovějící obyvatelstvo podle vyšetřovatelů musí snášet nucené přesuny či perzekuce na základě náboženství, politického přesvědčení, rasy a pohlaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva si všímá rovněž rozsáhlých politických represí, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 000 až 120 000 politickými vězni, stejně jako systému klasifikace rodin podle jejich loajality k režimu.

"V KLDR je porušováno právo na svobodu myšlení, svědomí a vyznání, stejně jako právo na svobodu projevu či shromažďování. Klíčem k tamnímu politickému systému je rozsáhlý politický a bezpečnostní aparát, který strategicky využívá dozoru, nátlaku, strachu a trestání, aby zabránit vyjádření jakéhokoli disentu. Veřejné popravy a vynucená zmizení do politických vězeňských táborů jsou nástroji, jimiž je obyvatelstvo terorizováno a manipulováno do podřízeného postavení," uvádí zpráva.

Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.
Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.
Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.
Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.

Kresby bývalých vězňů ze severokorejských ládrů.

Svět musí zakročit

Kirby na tiskové konferenci upozornil, že zločiny, které se podle svědectví odehrávají v Severní Koreji, jsou "nápadně podobné" zločinům z doby nacismu. Uvedl také, že OSN v dopise severokorejskému vedení oznámila své další kroky, které směřují k žalobě před mezinárodním soudem.

Zpráva rovněž apeluje na odpovědnost mezinárodního společenství za dění v Severní Koreji. "Fakt, že KDLR po desetiletí vede politiku založenou na zločinech, jež šokují lidské svědomí, vyvolává otázky, zda reakce mezinárodního společenství byla adekvátní. Mezinárodní společenství musí přijmout svou zodpovědnost a chránit Severokorejce před zločiny proti lidskosti, protože vláda KLDR v tomto ohledu selhala," konstatuje komise.

Pchjongjang: Je to spiknutí

V prohlášení zaslaném agentuře Reuters zástupci KLDR uvedli, že "takzvaná zpráva" je založena na důkazech podvržených mocnostmi nepřátelskými Severní Koreji. Podle nich jde o "nástroj politického spiknutí, jehož cílem je svržení socialistického systému" a snaha očernit Pchjongjang v očích mezinárodní veřejnosti.

Zapříhli nás jako voly, vzpomínají na lágr uprchlíci z KLDR:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.