Lidovky.cz

Lidé setrvávají v ulicích Kyjeva, Janukovyč je prý v Charkově

Evropa

  7:07
KYJEV - Napjatá situace vládla podle agentury DPA v noci na sobotu v ukrajinské metropoli Kyjevě, navzdory podpisu dohody mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozičními předáky o ukončení násilností. Kyjevské náměstí Nezávislosti bylo podle záběrů televize Espreso po celou noc zaplněno lidmi. Prezident Janukovyč odletěl po podpisu dohody do své bašty Charkova na východě země.

Protivládní demonstranti odpočívají vedle barikády na Majdanu. foto: Reuters

Uvedly to agentury DPA a AFP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

"Podle našich informacích prezident Janukovyč odcestoval do Charkova... na nějaké setkání, které se tam koná," prohlásil zmíněný zdroj. Názor mnohých Ukrajinců, že Janukovyč po podpisu dohody "uprchl" z Kyjeva, ale americký činitel nepodpořil. "Není nic neobvyklého na tom, že po tak rozsáhlých politických krocích navštíví východ země, který je jeho základnou," dodal.

Agentura DPA napsala, že Janukovyč uprchl do Charkova před hrozbami útoku radikálních demonstrantů na prezidentských palác a že v Charkově se v sobotu koná zasedání vládní Strany regionů. Na protest proti Janukovyčovi prý do ulic Charkova vyšly v pátek večer tisíce lidí.

O stávajícím místě pobytu Janukovyče se šíří spousta spekulací. Televize Espreso na svých internetových stránkách v sobotu nad ránem napsala, že prezidentský letoun přistál ve Spojených arabských emirátech.

ČTĚTE K TÉMATU

Dohoda mezi prezidentem a opozicí slibuje uspořádání mimořádných prezidentských voleb v prosinci, návrat k ústavě z roku 2004 a vytvoření nové vlády národního porozumění. Vůdci protestů ale požadují okamžitou Janukovyčovu rezignaci, pro niž dali ultimátum do dnešní desáté hodiny ranní.

ČASOVÁ LINIE UKRAJINSKÉ KRIZE

  • 29. listopadu - Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsala asociační dohodu s EU.
  • 1. prosince - Až půl milionu lidí se shromáždilo v Kyjevě na náměstí Nezávislosti, kde postavili barikády; obsadili radnici i sídlo odborů a požadovali odstoupení vlády a předčasné volby.
  • 17. prosince - Rusko výrazně snížilo cenu zemního plynu pro Ukrajinu a uvolnilo pro ni z devizových rezerv 15 miliard USD.
  • 17. ledna - Janukovyč podepsal úpravu trestního zákoníku zpřísňující postihy za účast na demonstracích u státních úřadů.
  • 22. ledna - Střety demonstrantů s policisty si vyžádaly první dvě oběti mezi protestujícími.
  • 25. ledna - Prezident nabídl opozičnímu vůdci Arseniji Jaceňukovi post premiéra a Kličkovi úřad vicepremiéra; odmítli.
  • 28. ledna - Parlament zrušil devět represivních zákonů z 16. ledna a prezident přijal demisi vlády Mykoly Azarova (ministři zůstávají v úřadech do vytvoření nové vlády).
  • 31. ledna - Janukovyč podepsal zákon o amnestii pro zatčené při protivládních protestech, pokud demonstranti do 15 dnů vyklidí budovy úřadů, které obsadili v Kyjevě a regionech.
  • 1. února - V domácím vězení skončil pro podezření z organizování masových nepokojů opoziční aktivista Dmytro Bulatov, nalezený po více než týdnu těžce zraněný;
  • 2. února ale odletěl do Litvy na léčení.
  • 5. února - Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová jednala v Kyjevě s Janukovyčem i šéfy opozice.
  • 6. února - Do Kyjeva přijela už poněkolikáté od začátku krize náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová.
  • 12. února - Údajně na základě amnestie bylo zastaveno stíhání vysoce postavených ukrajinských činitelů, jimž opozice přičítá vinu za brutální pokus o rozehnání demonstrantů v listopadu.
  • 16. února - Protivládní demonstranti v Kyjevě opustili radnici, kterou okupovali od 1. prosince; splnili tak podmínky amnestie pro demonstranty.
  • 17. února - Rusko oznámilo, že poskytne Ukrajině druhou půjčku - nákupem dluhopisů za dvě miliardy dolarů (40 miliard Kč).
  • 18. února - Nejkrvavější den od začátku protestů v Kyjevě - zahynulo přes 20 lidí, z toho několik příslušníků bezpečnostních jednotek, a údajně přes 1000 lidí utrpělo zranění. Situace se vyhrotila poté, co se demonstranti pokusili proniknout do sídla parlamentu, kde vládní většina nechtěla zařadit do jednacího programu debatu o ústavní reformě, a znovu obsadili radnici.
  • 19. února - V centru Kyjeva panoval relativní klid, prezident Viktor Janukovyč a opoziční lídři se večer dohodli na příměří.
  • 20. února - Po osmé hodině místního času skončilo v Kyjevě příměří a nové násilnosti si vyžádaly další desítky zabitých, od 18. února zemřelo zřejmě na sedm desítek lidí a mrtvé ohlásily i regiony. V Kyjevě se prezidenta Janukovyče snažili přimět k příměří ministři zahraničí Francie, Německa a Polska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski.
  • 21. února - Prezident Janukovyč a opoziční předáci Jaceňuk, Kličko a Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení politické krize. Podle ní má být do 48 hodin po podpisu přijat a zveřejněn zvláštní zákon obnovující platnost ústavy z roku 2004, do 10 dnů vytvořena koaliční vláda národní jednoty a nejpozději v prosinci se mají konat prezidentské volby podle nového volebního zákona.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.