Lidovky.cz

Když nemůžou Merkelovou, sledují prý USA alespoň její spolupracovníky

USA

  20:47
BERLÍN - Po zastavení odposlouchávání německé kancléřky Angely Merkelové se americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zaměřila na její nejbližší okolí. Napsal to v neděli německý nedělník Bild am Sonntag (BamS), podle něhož americká tajná služba špehuje i jednoho z kancléřčiných nejdůvěrnějších spolupracovníků, ministra vnitra Thomase de Maiziéra. Celkem NSA v současnosti v Německu podle BamS sleduje 320 osob.

Thomas de Maiziére a kancléřka Angela Merkelová foto: ČTK

"Dostali jsme příkaz nepřipustit, aby nám unikly nějaké informace potom, co kancléřka už nesmí být přímo sledována," cituje nedělník nejmenovaného vysokého představitele americké rozvědky.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý ministr obrany de Maiziére se podle BamS ocitl v hledáčku NSA i proto, že byl považován za nadějného kandidáta na post generálního tajemníka NATO. Z monitorování jeho komunikace se Američané podle listu dozvěděli, jak blízkým důvěrníkem kancléřky je. Před důležitými rozhodnutími prý Merkelová de Maiziérovi i několikrát volala a žádala ho o radu. Používala při tom údajně i neobvyklou formulaci: "Co si mám myslet?" Německé ministerstvo vnitra, které de Maiziére nyní řídí, se podle agentury DPA nechtělo k možnému odposlouchávání ministra Američany vyjádřit. Podle zdroje nedělníku má NSA v současnosti v Německu 297 agentů, kteří tam sledují 320 lidí. Jedná se většinou o osoby na rozhodujících pozicích v politice a ekonomice.

Americký prezident Barack Obama po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně.

"Americká vláda dala jasně na srozuměnou, že Spojené státy sbírají takové zpravodajské informace, jaké shromažďují i ostatní země," komentovala zjištění BamS mluvčí NSA Caitlin Haydenová. Také jiné zpravodajské služby podle ní sbírají informace o záměrech vlád z celého světa. "Nebudeme se omlouvat za to, že naše služby pracují co možná nejefektivněji," dodala.

Podle BamS provádí NSA v Německu i průmyslovou špionáž. Zaměřila se například na německého výrobce podnikového softwaru SAP, který na trhu konkuruje americké firmě Oracle. Haydenová to však popřela. "Spojené státy nesbírají žádné zpravodajské informace, které by mohly poskytnout konkurenční výhody americkým společnostem," zdůraznila. Zpravodajské aktivity USA se podle ní soustředí na "požadavky národní bezpečnosti naší země".

Odhalené odposlouchávání díky Snowdenovi

Informace, že NSA roky odposlouchávala mobilní telefon Merkelové a přestala s tím až loni v létě, unikla na veřejnost díky dokumentům, které médiím předal bývalý analytik tajné služby Edward Snowden. Tento skandál vrhl stín na vztahy mezi Berlínem a Washingtonem. Americký prezident Barack Obama sice Merkelovou ujistil, že ji Američané neodposlouchávají a odposlouchávat nebudou, zda tak činili v minulosti, ale neuvedl. Nedávno německý tisk navíc odhalil, že USA sledovaly i kancléřčina předchůdce v úřadě Gerharda Schrödera.

Jeho někdejší blízký spolupracovník a dnešní německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier magazínu Der Spiegel řekl, že se nedomnívá, že by Američané pokračovali ve svých špehovacích praktikách. "Washington snad pochopil, že takové zacházení s jeho partnery může mít svou politickou cenu. Jsem si jistý, že sledování politického vedení spřátelených států už skončilo," prohlásil Steinmeier, který o tomto tématu chce mluvit i se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.