Lidovky.cz

Smog je nejlepší ochranou před lasery USA, liboval si čínský admirál

USA

  6:00
"Smog je nejlepší obranou proti americkým laserovým zbraním. Laserové zbraně se smogu bojí," prohlásil v rozhovoru pro státní televizi CCTV admirál čínského námořnictva. Číňané, kteří jsou zhoubnému vlivu smogu dennodenně vystaveni, admirálovu analýzu příliš neocenili a na sociální síti Weibo ho podrobili ostré kritice, uvedl hongkongský list South China Morning Post.

Čínský admirál Čang Čao-čung v rozhovoru pro televizi CCTV. foto: Scmp.comReprofoto

Číňané s rouškami na obličejích se prodírají dusivým smogovým oparem, kterým se marně pokoušejí proniknout paprsky slunce. Tak vypadají, minimálně po část roku, ulice mnohých čínských velkoměst. Zatímco lékaři bijí na poplach a varují před katastrofálními dopady smogu na lidské zdraví, Čang Čao-čung, admirál námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády, chápe smogovou clonu nad čínskými městy jako strategickou vojenskou výhodu.

Smog - strašák pro laserové zbraně

Vyplývá to z rozhovoru, který admirál Čang poskytl státní televizi CCTV. "Smog je nejlepší obranou proti americkým laserovým zbraním. Laserové zbraně se smogu bojí. Co je smog? Smog se skládá z drobných kovových částic. Podíváte-li se na ně pod mikroskopem, jsou jako malé kamínky a malé ocelové kuličky, které vyplňují vzduch. Jak jimi mohou laserové zbraně proniknout?" poučil Čang moderátorku, jež se o problematiku zajímala v souvislosti s nedávnou zprávou o umístění laserové zbraně amerického námořnictva do Perského zálivu.

"Když PM2.5 (polétavý prach, pozn. red.) dosáhne hodnot 400, 500 nebo 600, blokuje laserové zbraně. Bez smogu mají účinný dosah 10 kilometrů. Smog jej snižuje na pouhý kilometr. Jaký má smysl vyrábět tento druh zbraní? Fungují jen za dobrého počasí. Nepřítel zaútočí, když je počasí špatné. Jakmile nepřítel zná vaše slabiny, jste mrtví. To je fatální nevýhoda laserových zbraní," podělil se o své stanovisko admirál (na úryvek z rozhovoru se můžete podívat na stránkách South China Morning Post ZDE).

Vlna kritiky

Moderátorka televize během Čangova proslovu chápavě přikyvovala, u mnohých Číňanů však admirálova slova narazila. Jeho vyjádření vyvolalo na čínské sociální síti Weibo více než 10 000 rozhořčených či posměšných komentářů, jež Čangův postoj rázně odsoudily, uvedl South China Morning Post. Není divu - kvalita života ve smogem pohlcených městech se výrazně snižuje.

VÍCE ZDE:

Čang Čao-čung si však za svým vyjádřením stojí. Listu Beijing Youth Daily si postěžoval, že jeho slova byla vytržena z kontextu, což vedlo k "nedorozumění". "Jen jsem upozornil na slabinu laserových zbraní. Nepodporuji smog. To, co jsem řekl, bylo stoprocentně přesné a bezchybné. To, co říkají ostatní, je výklad ze druhé nebo třetí ruky," hájí se Čang.

Smog, jenž v uplynulých týdnech pohltil Peking a přiměl úřady k vyhlášení oranžového - tedy druhého nejvyššího - stupně smogové situace, Čang odmítl komentovat s tím, že se nejedná o oblast jeho působnosti.

Není to poprvé, kdy se představitelé čínského režimu pokusili upozornit na světlejší stránky smogu. Státní média, včetně již zmíněné CCTV či největší zpravodajské agentury v zemi Nová Čína, publikovala koncem minulého roku pod názvem "Pět nečekaných přínosů smogu" kuriózní materiál, v němž tvrdila, že smog povzbuzuje smysl pro humor, prohlubuje pocit společenské sounáležitosti a zvyšuje úroveň vzdělanosti. Vojenské výhody smogu stihl už před admirálem Čangem vyzdvihnout list Global Times, který napsal, že smog může posloužit jako výtečná ochrana před výzvědnými zahraničními misemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.