Lidovky.cz

Další symbol Janukovyčovy rozmařilosti: nedokončený palác u Černého moře

Svět

  6:00
Extravagantní příbytek nedaleko Kyjeva svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi nestačil - v chráněné přírodě na pobřeží Černého moře si budoval honosné letní sídlo. Řemeslníci nyní rozestavěný palác houfně opouštějí. "Janukovyč už nám nezaplatí," shodují se.

Rozestavěná vila Viktora Janukovyče na pobřeží Černého moře. foto: Sergey Ponomarev/Nytimes.comReprofoto

"Díváme se na televizi, takže vidíme, co se děje. A že už nám nikdo nezaplatí," vysvětlil lakonicky stavitel Sergej reportérovi listu The New York Times. Sergej je jedním z řemeslníků, kteří v lesích na krymském pobřeží Černého moře budovali impozantní vilu pro - dnes již svrženého - ukrajinského prezidenta Janukovyče. V úterý se, spolu se svými kolegy, rozhodl, že rozdělanou zakázku nedokončí. Ať už se padlý prezident nachází kdekoli, Sergejovi je jasné, že s výplatou od něj už pravděpodobně počítat nemůže.

Přitom by to byly vpravdě zasloužené peníze. Janukovyčovo letní sídlo nejspíš zůstane (aspoň prozatím) nedostavěné, nicméně to, co na stráni nad mořem doposud vyrostlo, svědčí o nemalých ambicích projektu.

Mramor a stěny, které odolají střelbě

Nedokončený příbytek svojí velikostí předčí i Janukovyčovu rezidenci nedaleko Kyjeva (jejíž extravagance, jak napsala zpravodajka LN Petra Procházková, přiměla ukrajinskou veřejnost kroutit hlavou).

Strop hlavní haly letního Janukovyčova sídla je vysoký přes 12 metrů a v přízemních obytných prostorách se nacházejí velký bazén a základy vířivky. Podlahy dělníci položit nestihli, ale podle obdržených instrukcí měly být vytvořeny z mramoru a dřevěných parket. Zbudované stěny pak měly být natolik silné, aby odolaly vojenskému útoku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Myslel jsem si, že to bude velkolepé, ale něco takového jsem přesto nečekal," svěřil se listu New York Times místní podnikatel Dmitrij Pilti, který v nedalekém Sevastopolu vlastní obchod s elektronikou a okolní lesy dobře zná, neboť do nich jezdí odpočívat.

Při jednom ze svých výletů si všiml, že dříve přístupná část chráněného lesa byla ohrazena vysokým plotem a objevili se v ní dělníci, kteří začali kácet stromy. Netrvalo dlouho a přibyla jak malá elektrostanice, tak nová silnice. Pak začala výstavba - bez jakéhokoli viditelného stavebního povolení.

Pilti si rychle uvědomil, že se nejedná o jen tak ledajakou budovu. Tvrdí, že si začal být "stoprocentně jistý, že je to pro Janukovyče, protože jen Janukovyč by se odvážil postavit něco takového. Proč potřebuje co pár kilometrů palác? Myslel si, že je car."

Luxusní rezidence prezidenta Janukovyče.
Luxusní rezidence prezidenta Janukovyče.
Luxusní sídlo prezidenta Janukovyče.
Luxusní soukromá rezidence Mežyhirja Viktora Janukovyče.

Soukromá rezidence Viktora Janukovyče nedaleko Kyjeva.

Záhada majetku

To, jak se pozemek v chráněném lese dostal do Janukovyčových rukou, není zcela jasné. Někteří z místních tvrdí, že dříve patřil jisté společnosti vyrábějící trolejbusy, jež náhle a záhadně zkrachovala a jejíž majetek pak získal právě Janukovyč. Jiní oponují, že les vlastnila státní silniční firma, která byla v roce 2007 (tedy v době, kdy Janukovyč zastával post premiéra) zprivatizována ve prospěch Janukovyčovy rodiny.

Faktem je, že pro Janukovyče a jeho rodinné příslušníky představoval Krym silnou základnu. V oblasti, kterou si k rekreaci s oblibou vybírali již sovětští vůdci, vlastnila rodina řadu nemovitostí. Nemluvě o tom, že bývalá hlava státu se, alespoň donedávna, těšila nepopiratelné podpoře místních: v posledních prezidentských volbách dalo Janukovyčovi svůj hlas celých 84 procent tamních voličů. Není náhodou, že po svém zbrklém útěku z kyjevské rezidence a marném pokusu překročit hranice byl Janukovyč v neděli spatřen právě zde.

'Zbiju ho bičem'

Ve světle nejnovějšího vývoje se však zdá, že sympatie místních poněkud ochládají. Mnozí Janukovyče viní ze zbabělosti a nedostatečně rázného postupu vůči protivládním demonstrantům. "Jestli ho uvidím, zbiju ho svým bičem," nebral si servítky místní kozák Danil Romanenko, načež blahosklonně dodal, že "pak ho nechá jít". Důchodkyně Svetlana Pletnovová souhlasí, byť se vyjadřuje mírněji. Janukovyč byl podle ní příliš slabý a zaplatil za to nevyhnutelnou cenu. Na osudu národa mu nezáleželo, důležitější pro něj byl mamon, uzavírá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.