Lidovky.cz

Ozbrojenci posílili kontrolu letiště na Krymu. Je to okupace, zní z Kyjeva

USA

  7:23aktualizováno  21:16
KYJEV - Ozbrojenci, kteří v pátek ráno pronikli na vojenské letiště v krymském Sevastopolu, odpoledne obsazení objektu posílili. Informovala o tom agentura Interfax, podle níž je nyní na letišti Belbek kolem 400 mužů se zbraněmi. "Obsadili ranvej a pohyb všech letadel se zastavil," uvedl zdroj agentury.

Ozbrojenci posílili kontrolu letiště na Krymu. Je to okupace, zní z Kyjeva foto: ČTK

Padesátka neidentifikovaných ozbrojenců se v noci na pátek zmocnila i mezinárodního letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu. Během dne ale vzdušný přístav opustila. Nicméně v okolí letiště hlídkují lidé v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi. Úřadující ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov akce na obou letištích označil za ozbrojenou invazi a okupaci.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Americký viceprezident Joe Biden mezitím ujistil šéfa nové ukrajinské vlády o plné podpoře USA při nastolení pořádku v zemi, což podle agentury AP ukazuje, že Washington uznává Arsenije Jaceňuka za faktického vůdce postsovětské republiky.

Kvůli dění na Krymu si telefonoval také šéf americké diplomacie John Kerry s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ten prý ujistil, že Rusko se nijak nezapojilo do akcí porušujících svrchovanost Ukrajiny a nemá to ani v úmyslu. Kerry nicméně Lavrova upozornil, že je vzhledem k velkému napětí nutné dávat pozor, aby nikdo situaci dál nezhoršil.

"Mysleli si, že tu vysadili ukrajinské parašutisty. Když se přesvědčili, že nic takového se nestalo, omluvili se a vzdálili se," řekl o incidentu na simferopolském letišti jeho mluvčí Igor Stratilati rozhlasové stanici Echo Moskvy a ujistil, že letiště pracuje normálně. Zpravodaj agentury ITAR-TASS ale poznamenal, že kolem letiště přecházejí ozbrojené hlídky.

Podle agentury AFP je na stráži desítka ozbrojenců, odmítajících hovořit s novináři, a také tucet civilistů. "Všichni jsme dobrovolníci a jsme tu, abychom nedovolili přistát fašistům a radikálům ze západní Ukrajiny," prohlásil mluvčí této skupiny, údajně bývalý policista. "Jestli dorazí nacionalističtí bandité, budeme se s nimi bít. Najdeme si zbraně, bude-li třeba," dodal mladý inženýr.

Výzbroj jako proruské komando

Dříve agentura Interfax uvedla, že simferopolské letiště se ocitlo v rukou ozbrojenců v uniformách bez rozpoznávacích znaků. Podle svědků prý měli stejnou výzbroj a výstroj jako proruské komando, které ve čtvrtek ráno v Simferopolu ovládlo místní parlament.

Akce na krymských letištích odsoudil úřadující ukrajinský ministr vnitra Avakov. "To, co se děje, považuji za ozbrojenou invazi a okupaci odporující všem mezinárodním smlouvám a normám," napsal Avakov na svém profilu na Facebooku. Incidenty nazval také přímou provokací na území suverénního státu, zatím ale podle něj nedošlo k žádným střetům.

Krymský parlament ve čtvrtek vyhlásil referendum "o posílení autonomie" Krymu, sesadil dosavadní krymskou vládu a schválil nový kabinet v čele s proruským aktivistou, který odmítá nový režim v Kyjevě a dál uznává za ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, sesazeného parlamentem. Janukovyč v pátek v jihoruském Rostově na Donu uspořádal tiskovou konference, na které mimo jiné prohlásil, že se stále považuje za ukrajinskou hlavu státu (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Kvůli situaci na Krymu stoupá napětí ve vztazích mezi Moskvou a Kyjevem, kde parlament ve čtvrtek drtivou většinou hlasů vyslovil důvěru nové vládě.

Viceprezident Biden podle Bílého domu v telefonickém rozhovoru s premiérem Jaceňukem vznik nového ukrajinského kabinetu uvítal. Zároveň ujistil, že USA plně podporují nezbytné kroky k ozdravení ukrajinské ekonomiky, k občanskému usmíření, k respektování mezinárodních závazků a úsilí o dobré vztahy se sousedními státy.

Rusko bude jednat o finanční pomoci Ukrajině

  • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby zvážila žádosti Krymu o humanitární pomoc, pokračovala v hospodářských vztazích s Kyjevem a aby také jednala s partnery v cizině, včetně Mezinárodního měnového fondu a skupiny G8 o finanční pomoci Ukrajině.
  • Putin v uplynulých dnech uvedl do bojové pohotovosti asi 150 tisíc vojáků, cvičících poblíž hranic s Ukrajinou, což vyvolalo znepokojení v Kyjevě i západních metropolích. Kyjev také protestoval proti přesunům ruských sil na Krymu, kde má ruská černomořská flotila pronajatou základnu v Sevastopolu.
  • O poskytnutí ruské finanční pomoci žádá nový předseda regionální vlády autonomního Krymu, proruský aktivista Sergej Aksjonov, který nadále považuje Viktora Janukovyče za právoplatného ukrajinského prezidenta.

TÝDEN OD DOHODY - NOVÝ PREZIDENT I VLÁDA

Zásadní události uplynulého týdne:

21. ÚNORA

  • Prezident Viktor Janukovyč a opoziční předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení politické krize, která začala v listopadu 2013. Při násilných střetech zahynulo přes 80 lidí, opozice dlouhodobě sídlila na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan).
  • Parlament zrušil trestnost skutku, za nějž byla v roce 2011 odsouzena na sedm let do vězení expremiérka Julija Tymošenková.

22. ÚNORA

  • Předseda parlamentu Volodymyr Rybak odstoupil, nahradil ho poslanec strany Vlast Oleksandr Turčynov. Demisi podal i místopředseda sněmovny Ihor Kaletnik.
  • Poslanci sesadili prezidenta Janukovyče a na 25. května vyhlásili prezidentské volby. Janukovyč se týž den neúspěšně pokusil uprchnout ze země z letiště v Doněcku; poté zmizel. Z Doněcku chtěli odletět ze země i parlamentem sesazení ministr vnitra Vitalij Zacharčenko, generální prokurátor Viktor Pšonka a ministr daňové správy Oleksandr Klymenko. Pšonka a Klymenko, na něž je vydán zatykač, díky své ochrance uprchli.
  • Parlament schválil zákon umožňující propustit z vězení expremiérku Tymošenkovou bez souhlasu prezidenta; týž den byla z vězení v Charkově propuštěna.
  • Parlament zahájil sestavování přechodné vlády; do čela ministerstva vnitra jmenoval Arsena Avakova, jehož nové vedení rezortu poté zahájilo vyšetřování asi 34 vysokých ministerských úředníků pro podezření z podílu na útocích proti demonstrantům.

23. ÚNORA

  • Vstoupila v platnost upravená ústava, podle níž povinnosti hlavy státu, chybí-li prezident, přebírá předseda parlamentu; poslanci dočasně pověřili výkonem prezidentské funkce Turčynova.
  • Parlament odvolal mimo jiné ministra zahraničí Leonida Kožaru a zrušil platnost jazykového zákona z roku 2012, který povoloval užívání druhého jazyka v regionech s více než desetiprocentní národnostní menšinou.

24. ÚNORA

  • Byl vydán zatykač na exprezidenta Janukovyče kvůli hromadným vraždám civilistů v souvislosti se střelbou do účastníků protivládních protestů. Ruský premiér Dmitrij Medveděv zpochybnil legitimitu nového vedení Ukrajiny.
  • Parlament přijal rezoluci požadující postavit Janukovyče a jeho nejbližší spolupracovníky před mezinárodní tribunál kvůli asi stovce obětí střetů v Kyjevě. Začala kampaň před prezidentskými volbami; kandidaturu záhy nahlásil mj. boxerský šampion a opoziční lídr Kličko.

26. ÚNORA

  • Ministr vnitra Avakov podepsal výnos o rozpuštění pohotovostních jednotek Berkut. Prozatímní prezident Turčynov převzal i pravomoci vrchního velitele ozbrojených sil.
  • Na Janukovyče byl vydán mezinárodní zatykač.
  • Rada Euromajdanu (koordinační orgán opozice) navrhla na premiéra Jaceňuka a oznámila jména kandidátů na některé ministry.
  • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti vojsk v západním a centrálním Rusku.

27. ÚNORA

  • Na budovách parlamentu a vlády ukrajinské Krymské autonomní republiky, jež ráno obsadily desítky ozbrojenců, byly vztyčeny ruské vlajky. Odpoledne pak místní parlament schválil referendum o posílení autonomie Krymu. Má se konat 25. května, tedy souběžně s předčasnými volbami ukrajinského prezidenta.
  • Janukovyč, který zřejmě pobývá v Moskvě (či poblíž), pro ruské agentury vydal prohlášení, že se stále považuje za prezidenta Ukrajiny, a požádal Rusko, aby zaručilo jeho bezpečnost před "extremisty". Na dnešek také podle ruských médií svolal tiskovou konferenci, která by se měla konat v jihoruském Rostově na Donu.
  • Parlament schválil novou koaliční vládu v čele s Arsenijem Jaceňukem.
  • Bílý dům oznámil, že Spojené státy už nepovažují Janukovyče za ukrajinského prezidenta.

28. ÚNORA

  • Ruští ozbrojenci obsadili ráno vojenské letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.