Lidovky.cz

Janukovyč je bez autority, je ale pořád legitimní prezident, řekl Medveděv

Vladimír Putin

  22:10aktualizováno  22:13
MOSKVA - Rusko je podle svého premiéra Dmitrije Medveděva připraveno rozvíjet vztahy s Ukrajinou, nechce ale spolupracovat s těmi, kdo se k moci dostali krveprolitím. Prezidenta Viktora Janukovyče, kterého ukrajinský parlament sesadil, označil sice za prakticky bez autority, ale stále za legitimní hlavu státu, napsala agentura Reuters.

Vladimir Putin, Dmitrij Medveděv a ukrajinský prezident Janukovyč foto: ČTK

"Pokud se na Ukrajině provinil - uskutečněte odvolávací proceduru... a suďte ho," napsal na Facebooku Medveděv o Janukovyčovi. "Všechno ostatní je bezpráví. Uzurpování moci," dodal.

Vláda nových ukrajinských vůdců, kteří se chopili moci, bude velmi nestabilní a "skončí novou revolucí" a dalším krveprolitím, tvrdí Medveděv. Dodal, že Rusko potřebuje silnou a stabilní Ukrajinu, která bude předvídatelným a hospodářsky úspěšným partnerem.

Rusko čelí ostré mezinárodní kritice za to, že se rozhodlo vojensky na Ukrajině intervenovat. Během víkendu ruští vojáci prakticky ovládli jihoukrajinský poloostrov Krym, kde žije ruskojazyčná většina a kde má Rusko vojenskou námořní základnu. Kyjev to označil za invazi a dovolává se mezinárodní pomoci.

Putin v rozhovoru s Merkelovou hájil ruská opatření

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hájil ruská opatření na Ukrajině jako kroky odpovídající situaci v zemi, kde od ultranacionalistů hrozí násilnosti. Merkelová nicméně šéfa Kremlu obvinila, že "nepřijatelnou ruskou intervencí" porušil mezinárodní právo. Informovala o tom agentura Reuters. Oba státníci se podle Kremlu dohodli na dalších bilaterálních a vícestranných konzultacích zaměřených na normalizaci situace na Ukrajině.

Angela Merkelová s Vladimirem Putinem měli otevřít v petrohradské Ermitáži výstavu Doba bronzová - Evropa bez hranic.

"Kancléřka opětovně vyzvala ruského prezidenta, aby respektoval územní celistvost Ukrajiny," uvedl mluvčí německé vlády Georg Streiter.

Podle Putina ale ruští občané a ruskojazyční obyvatelé Ukrajiny čelí neutuchající hrozbě nacionalistů, takže ruská opatření jsou adekvátní mimořádné situaci. Ruský prezident ale přijal návrh Merkelové na ustavení komise, například v podobě kontaktní skupiny, která by zahájila politický dialog. V čele zmíněné skupiny by zřejmě stála Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Putin v sobotu požádal ruský parlament o souhlas s vojenským zásahem na Ukrajině, aby v této východoevropské zemi mohl ochránit ruské občany (VÍCE ČTĚTE ZDE). Parlament mu povolení k využití vojáků udělil. Krym, kde má Rusko pronajatou námořní základnu, mezitím ruští vojáci prakticky ovládli, za což západní země Moskvu tvrdě kritizují. Američtí i evropští představitelé hrozí odvetou - hovoří o mezinárodní izolací a nevylučují sankce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.