Lidovky.cz

Obklíčení Ukrajinci na Krymu zbraně nesloží, očekávají ruský útok

Evropa

  9:30aktualizováno  13:09
KYJEV - Ukrajinské jednotky na Krymu odmítly složit zbraně a očekávají útok ruských vojáků jako následek čtvrtečního rozhodnutí místního parlamentu o připojení poloostrova k Ruské federaci. Oznámila to v pátek agentura Unian s odvoláním na velitele ukrajinských armádních útvarů.

Ukrajinský voják vyhlíží přes zeď vojenské základny v Perevalném. Před areálem základny ruští vojáci v neoznačených uniformách. foto: Reuters

Rusové by podle velitele ukrajinských armádních útvarů, jehož citovala agentura Unian, měli brzy zaútočit. Krymský parlament  ve čtvrtek s okamžitou platností rozhodl o připojení poloostrova k Ruské federaci a oznámil, že všechna vojska kromě ruských budou považována za okupanty - včetně těch ukrajinských.

Ukrajinské jednotky jsou nyní navíc v obklíčení, zatímco jejich nepřítel zabírá další strategická místa.

V Kerči na východním krymském pobřeží v noci ruští vojáci posílili své pozice v okolí trajektového terminálu. Do města, které leží na ukrajinské straně průlivu spojujícího Černé moře s Azovským, v noci dorazili kozáci s těžkou vojenskou výzbrojí.

Situace je napjatá také kolem ukrajinské vojenské posádky v přístavu Feodosija, kde je umístěn prapor ukrajinské námořní pěchoty. Ukrajinská posádka v obklíčení poslední dny vyjednává s ruským velitelem. Na výzvu ke složení zbraní Ukrajinci zatím nereagovali.

Obklopen ruskými vojáky je také ukrajinský raketový pluk v Jevpatoriji na západním pobřeží Krymu. Několik desítek neoznačených vojáků s plnou výzbrojí dopravily na místo ruské nákladní automobily a ozbrojenci se domáhali vstupu do areálu. Když nepochodili, tak alespoň zablokovali všechny vjezdy do kasáren.

Ruské jednotky na Krymu posilují své pozice.

Ruský voják v krymském Sevastopolu.

Útok ruských vojáků na ukrajinské vojenské objekty na Krymu se podle listu Ukrajinska pravda očekával už v noci, ale na poloostrově zatím k žádným bojům nedošlo.

Za týden proběhne na Krymu referendum, které má ruskou anexi definitivně potvrdit. Hlasovat pro ni bude 70 procent obyvatel, tvrdí krymští představitelé. 

Třebaže vláda v Kyjevě považuje referendum za nelegální a jeho výsledky nehodlá uznat, krymští a ruští politici už dolaďují technické a právní náležitosti připojení.

Do Moskvy v pátek přicestovalo vedení krymského autonomního parlamentu. V ruské Státní dumě se krymští poslanci radí o plánu na přenesení krymských centrálních orgánů ze Simferopolu do Sevastopolu, kde je velení ruské černomořské flotily. Jedná se také o vydávání nových pasů obyvatelům Krymu.

Šéf krymského parlamentu Vladimir Konstantinov po jednání řekl, že k Rusku by se měla připojit celá Ukrajina. "Ukrajina je součástí jednoho velkého ruského světa. Poté, co vyřešíme otázku Krymu, jsme prostě povinni maximálně usilovat o to, abychom ochránili nejen Rusy na Ukrajině. Je třeba ochránit všechny obyvatele Ukrajiny před fašismem a nacismem, před tím nehorázným tlakem západních států, které nám vnucují svou ideologii a hovoří o jakýchsi velkých evropských hodnotách," řekl šéf krymského parlamentu.

Horní komora ruské dumy připojení Krymu k Rusku podpoří, pokud referendum čtvrteční rozhodnutí tamního parlamentu potvrdí. Po jednání s Konstantinovem to řekla předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková.

Krymský parlament se chce připojit k Rusku:

Sankce Rusy příliš netrápí

Evropská unie ve čtvrtek kvůli ukrajinské krizi pozastavila s Ruskem rozhovory o vízech a obchodní dohodě.  EU rovněž podpořila rozhodnutí pozastavit přípravu summitu G8 v ruském Soči. Ruští diplomaté však bruselské sankce přijímají bez překvapení a větších obav.

Podle Vladimira Čižova, stálého ruského představitele při EU, nepřinesl čtvrteční summit nic nového a jeho výsledky bylo možné očekávat. Jednání o uvolnění víz a obchodní dohodě podle ruského diplomata stejně stagnovala a bez schůzky skupiny G8 se Rusko obejde. "Ukrajina je pro nás mnohem důležitější," řekl Čižov.

Řada vlivných ruských organizací přijala západní sankce jako důvod k novým projevům loajality vůči Kremlu. Například ruský Svaz spisovatelů sepsal na podporu prezidenta Vladimira Putina otevřený dopis. "Destruktivní síly Západu zahájily otevřený útok na hlavní mravní výsledek druhé světové války - na zákaz ideologie fašismu a nacismu," uvádí se v něm.

Desítky ruských regionů, autonomních republik a oblastí ohlašují veřejné sbírky na pomoc obyvatelům Krymu a připravují tábory pro uprchlíky. V Novosibirsku, Saratově, Nižním Novgorodu a dalších městech se konají mnohatisícové demonstrace na obhajobu práv ruskojazyčné menšiny na Ukrajině.

Média plní informace historiků o zvěrstvech ukrajinských nacionalistů za druhé světové války a ruská generální proukuratura údajně vyšetřuje výhrůžky smrtí, které prý gubernátorům čtyři ruských oblastí adresovali členové dosud neznámé ukrajinské ultrapravicové organizace "Posvátné bratrstvo černého kříže".

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.