Lidovky.cz

Už čtyři podezřelá jména. Úřady šetří seznam cestujících Boeingu 777

Asie

  8:35aktualizováno  15:17
KUALA LUMPUR/HANOJ - Vyšetřovatelé zkoumají seznam cestujících z Boeingu 777-200, který v sobotu zmizel nad mořem mezi Malajsií a Vietnamem. Našli už čtyři podezřelá jména. V neděli navíc vyšlo najevo, že dva pasažéři s kradenými pasy si letenky koupili společně. Pátrání po troskách letadla zatím úspěch nepřineslo.

Zatím poslední informace hovoří o tom, že malajsijské letadlo prý mělo v minulosti poškozené křídlo. Oznámil to malajsijský list The Star s odvoláním na společnost Malaysia Airlines (MAS), které boeing patřil. foto: ČTK

Malajsijský ministr obrany Hišamudín Husajn, který zároveň vede i resort dopravy, na nedělní tiskové konferenci oznámil, že vyšetřovatelé prověřují už celkem čtyři jména ze seznamu 239 lidí, kteří se v noci na sobotu ztratili na palubě letadla mířícího z Kuala Lumpur do čínského Pekingu. Píše to britský list The Guardian.

  • Boeing 777-200 startoval z Kuala Lumpuru v pátek v 17:21 SEČ a v Pekingu měl přistát ve 23:30 SEČ.
  • Záchranné operace se soustřeďují kolem místa v Jihočínském moři, kde se posádka naposledy hlásila v sobotu v 1:30 místního času (v pátek 18:30 SEČ).
  • Pilot neodvysílal tísňový signál, což je podle letových odborníků nezvyklé.
  • Podobný případ se odehrál v roce 2009, když rovněž bez tísňového signálu spadlo po čtyřech hodinách letu do moře letadlo společnosti Air France na trase z Brazílie do Francie.

Podezření tedy padlo na dva další pasažéry. Už v sobotu večer vyšlo najevo, že dva muži letadlem cestovali na kradený pas. Seznam cestujících totiž obsahoval jméno Luigiho Maraldiho z Itálie a Rakušana jménem Christian Kozel, kteří se ovšem letu neúčastnili. Oběma však někdo před časem v Asii ukradl cestovní doklady (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Americká televize  v neděli zjistila, že letenky k oběma kradeným pasům si muži, jejichž pravá jména jsou stále záhadou, koupili najednou u čínské společnosti China Southern Airlines. Použili k tomu internetový rezervační systém. Pořadová čísla letenek na sebe navazují, což značí, že je aerolinie vydaly najednou.

Oba muži svou cestu začali přímo v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, odkud je pohřešované letadlo mělo odvézt do Pekingu. Odtamtud měli společně vycestovat do nizozemského Amsterdamu. Tam se jejich trasy rozcházejí. Cestující s italským pasem měl namířeno do Kodaně, držitel rakouského dokladu měl cíl v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Úřady vyslýchají letištní ochranku

Kriminalisté zkoumají kamerové záznamy z letiště v Kuala Lumpur. Kromě podoby a identity pasažérů, kteří cestovali s kradenými doklady, je zajímá i průběh bezpečnostních kontrol. Žádní lidé s falešným cestovním pasem by se totiž na palubu letadla logicky neměli dostat.

"Naši vyšetřovatelé také vyslýchají imigrační úředníky, kteří pasažéry nechali projít," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s vyšetřováním. "První výsledky ukazují, že selhala některá bezpečnostní opatření, ale nic bližšího k tomu teď říct nemohu," dodal.

Podle malajsijského deníku The Star bude následovat důkladná revize bezpečnostních předpisů. Mluvčí společnosti Malaysia Airport Holding, která letiště v Kuala Lumpur spravuje, se novinářům odmítla vyjádřit.

Po ztraceném letadle se pátrá na vodě i ve vzduchu

Po troskách letadla zatím bez úspěchu pátrá 22 letounů a čtyři desítky lodí. Vietnamské námořnictvo v sobotu objevilo na hladině olejové skvrny, trosky samotného stroje zatím nikdo neviděl. Zatím se nepodařilo zachytit ani signál černých skříněk.

Olejová skvrna na hladině moře v místě, kde se podle vietnamských médií ztratil Boeing 777.

Místní zpravodajský server připomíná, že stejně pomalu postupovalo i pátrání po francouzském Airbusu A330, který se před pěti lety při cestě z Rio de Janeira do Paříže ztratil nad Atlantským oceánem. Několik týdnů sice záchranáři nacházeli na mořské hladině mrtvá těla a trosky, samotný stroj a černé skříňky se ovšem podařilo vyzvednout až po dvou letech.

Podle serveru Euronews rodiny nedostávají čerstvé informace. Ke kritice se připojily také státní sdělovací prostředky.

Ministerstvo dopravy teď na základě údajů z radaru prověřuje, zda se pilot nepokusil změnit kurz a vrátit se zpět do Malajsie. V takovém případě by bylo nutné rozšířit prostor, ve kterém se po letadle pátrá. Kapitán však kontrolní věži žádnou změnu směru nehlásil.

Společnost Malaysia Airlines pracuje na tom, aby se rodiny všech pohřešovaných cestujících mohly sejít na letišti v Kuala Lumpur.

"Naším prvořadým úkolem je postarat se o blízké cestujících. Poskytovat jim včas všechny informace, zařídit jim dopravu, ubytování, jídlo a emocionální podporu," stojí v prohlášení, které aerolinie vydaly. Příbuzní pasažérů z pohřešovaného letadla si ovšem na přístup úřadů i letecké společnosti stěžují, nikdo se s nimi údajně vůbec nechce bavit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.