Lidovky.cz

Volby ve Francii: políček vládním socialistům a triumf pravicového populismu

Svět

  12:18aktualizováno  13:25
PAŘÍŽ - Francouzské vládní Socialistické straně (PS) uštědřilo nedělní první kolo komunálních voleb tvrdý políček, zatímco opoziční pravice, zvlášť ta krajní, si mne ruce. K výsledkům hlasování o složení správních rad měst a obcí v příštích šesti letech to ve svém komentáři uvedl server deníku Le Parisien. Podobně výsledky hodnotí rovněž další francouzská média.

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. foto: Reuters

Hlavní pravicová strana UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho získala v prvním kole celkem 46,5 procenta hlasů a krajně pravicová Národní Fronta (FN) charizmatické Marine Le Penové 4,6 procenta. To je téměř pětkrát víc než v minulých volbách v roce 2008. Naopak PS prezidenta Françoise Hollandea ziskem 37,7 procenta zaznamenala ztrátu pěti procentních bodů oproti minulým obecním volbám.

Tisk zdůrazňuje suverénní vítězství hned v prvním kole bývalého konzervativního premiéra Alaina Juppého, který získal svůj již čtvrtý mandát starosty Bordeaux díky rekordní podpoře 61 procent hlasujících voličů. To posílilo spekulace, že tento osmašedesátiletý politik by mohl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017 proti Hollandeovi. Juppé je v průzkumech pravidelně označován za nejoblíbenějšího politika ve Francii.

Rozhodne druhé kolo

V naprosté většině ze 36 700 volebních okrsků ale rozhodne o konečném výsledku až druhé kolo, které se bude konat 30. března. Levice již vyzvala své příznivce, aby přišli hlasovat. Rekordně nízká volební účast u těchto voleb, kdy dosáhla 61 procent, je podle vládních sil i místních médií jednou z příčin očekávané nedělní porážky vládních sil, jejichž hlavní představitelé se stali velmi neoblíbení. A to především proto, že oproti předvolebním slibům nejsou s to snížit nezaměstnanost a zvýšit kupní sílu obyvatel.

Premiér Jean-Marc Ayrault, jehož v průzkumech podporuje stejně jako u Hollandea jen 20 až 35 procent obyvatel, připustil, že mnozí voliči v neděli svou neúčastí či hlasováním vyjádřili obavy i pochyby nad vládní politikou. Ministr financí Pierre Moscovici dnes prohlásil, že přes nepříznivý výsledek prvního kola vláda bude pokračovat v neoblíbených ekonomických reformách, aby snížila deficit veřejných financí. Podle komentářů se ale očekává, že Hollande brzy po druhém kole pozmění složení kabinetu.

Vedení Socialistické strany, Francouzské komunistické strany a formace ekologistů EELV se hned v neděli večer v sídle socialistů po oznámení výsledků dohodla na úzké spolupráci ve druhém kole. To by podle serveru Le Figaro mohlo mít rozhodující význam pro konečný výsledek na mnoha místech.

ČTĚTE TAKÉ:

Boj o Paříž

První boj o prestižní post starostky Paříže vyhrála pravicová kandidátka Nathalie Kosciusková-Morizetová, přestože podle průzkumů byla mírnou favoritkou levicová kandidátka Anne Hidalgová. Ve druhém kole podle dnešních komentářů díky hlavně očekávané mobilizaci levicových voličů nejspíš ale nakonec zvítězí socialistka. Ta v neděli prohrála jen těsným poměrem 33,6 ku 34,8 procenta hlasů. Třetí skončil ekologista Christophe Najdovski s 8,4 procenta hlasů.

Do konečného souboje postupujících kandidátů z prvního klání se zástupci FN dostali ve 315 městech, což je pro krajní pravici rekord. Poprvé také FN dobyla hned v prvním kole město s více jak 10 000 obyvateli, když její kandidát Steeve Briois v Hénin-Beaumont získal v neděli 50,3 procenta hlasů a stane se tam starostou. Podle webu deníku Le Figaro FN dosáhla v neděli historického výsledku. Le Penová připustila, že v tak velký úspěch nedoufala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.