Lidovky.cz

Co odhalí vrak letadla? Devět otázek a odpovědí ohledně letu MH 370

Svět

  10:06
Stopa Boeingu 777 malajsijských aerolinií se ztratila v jižní části indického oceánu. Letadlo se podle všeho zřítilo do oceánu a nikdo z 239 lidí na palubě nepřežil, oznámila v pondělí Malajsie. Trosky letadla však zatím nebyly objeveny a navzdory oficiálnímu prohlášení úřadů zůstává osud letu MH 370 nejasný. Americká CNN sestavila seznam devíti otázek a odpovědí.

Pátrání po zmizelém letu MH370. foto: Reuters

1. Jak experti zjistili, kde letadlo zmizelo?

Pondělní prohlášení malajsijského premiéra bylo založeno na datech poskytnutých britským Úřadem pro vyšetřování leteckých neštěstí AAIB (Air Accidents Investigation Branch) a britské satelitní společnosti Inmarsat. Ta poskytla satelitní analýzu, z níž vyplývá, že letadlo zamířilo do jižní části Indického oceánu a jeho stopa byla naposledy zachycena nad mořskou hladinou západně od australského města Perth. To, že by Boeing letěl na sever, "nepřipadá v úvahu", citovala CNN viceprezidenta Inmarsatu Chrise McLaughlina.

Podle McLaughlina trasa do jižního Indického oceánu "nejlépe odpovídá" signálů, jež letadlo odeslalo komunikačním satelitům. Přesto si ponechal jistou rezervu. "Nejsme Zemi pozorující satelity, ale datové satelity. Takže bude zapotřebí mnoha různých odborníků a expertiz, aby se to, co se stalo s letem MH 370, definitivně potvrdilo," upozornil.

Postupy použité Inmarsatem a úřadem AAIB označil McLaughlin za "převratné". Na matematické výpočty, které určily trasu letadla, dohlíželi odborníci z vesmírné agentury.

britského úřadu pro vyšetřování leteckých neštěstí AAIB (Air Accidents Investigation Branch) a britské satelitní společnosti Inmarsat

ČTĚTE TAKÉ:

2. Vyvolalo pondělní vysvětlení kritiku?

Pondělní oznámení malajsijské vlády, že katastrofu nikdo nepřežil, vyvolalo vlnu kritiky, především ze strany rodin pasažérů. Ty si stěžují, že se vláda zachovala necitlivě a své tvrzení navíc nemůže podložit přesvědčivými důkazy.

Malajsijský premiér Najib Razak své pondělní vystoupení však hájí. V úterý se proti kritice ohradil s tím, že prohlášení bylo založeno na "nejprůkaznějších datech, které jsou k dispozici". V parlamentu uvedl, že nechtěl, aby byla vláda nařčena ze záměrného utajování informací rodinám zmizelých, z čehož ji příbuzní v uplynulých dvou týdnech obviňovali, a dodal, že další odpovědi přinese nález černé skříňky.

3. Kde je černá skříňka? A vrak?

Po troskách letadla se v oblasti vymezené satelitními daty intezivně pátrá, zatím však nebyly nalezeny. Především v úterý komplikovala pátrací akce nepřízeň počasí. Na pátrání se podílí také 7. flotila amerického námořnictva, jež poskytla lodě, letectvo a technické know-how, jakož i lokátor určený k zaměření černých skříněk, řekl CNN mluvčí 7. flotily William J. Marks.

4. Co může vrak odhalit?

Případná ožehlá místa či saze nalezené na vraku by naznačovaly, že na palubě propukl požár nebo tam došlo k explozi, řekl CNN bývalý vyšetřovatel amerického letectva Alan Diehl. Stopy v kokpitu mohou určit, zda se aktivoval nouzový kyslíkový systém. "Škoda způsobená nárazem se na pohled, především na mikroskopické úrovni, velmi liší od škody způsobené explozí," uvedl Diehl.

Bývalý pilot Shawn Pruchnicki dodal, že způsob, jakým budou kusy kovu zprohýbané či rozervané, vydají svědectví o tom, jak přesně letadlo narazilo na hladinu, případně zda se rozlomilo ještě ve vzduchu. Co přesně se s letadlem stalo, budou odborníci schopni určit "podle stupně a formy poškození vraku", řekl Pruchnicki, jenž nyní přednáší leteckou bezpečnost na Ohio State University.

5. Co chtějí rodiny pasažérů?

Rodiny pasažérů a posádky letu MH 370 jsou rozzlobené a frustrované - nejen zoufalstvím ze ztráty svých bližních, ale také přístupem malajsijské vlády. Čínští příbuzní v úterý před malajsijskou ambasádou v Pekingu uspořádaly demonstraci, na níž požadovali jasné důkazy a tvrdili, že jim malajsijská vláda lže do očí. "Kdyby něco našli - dobře, přijmeme to. Ale mají jen data a analýzy," postěžoval si jeden z protestujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Bimal Šarma, který dlouho působil v indickém obchodním loďstvu a jehož sestra Čandrika byla na palubě letu MH 370, řekl CNN: "Chci z toho moře vidět něco konkrétního. Chci vidět nějaké trosky letadla a černou skříňku, abych věděl, co přesně se stalo. Teď mám jen příliš mnoho nezodpovězených otázek."

Sarah Bajcová, partnerka pasažéra Philipa Wooda, napsala v úterý na svůj facebookový profil: "Pořád nemáme žádný důkaz, že letadlo opravdu 'ztroskotalo' a všichni zahynuli. Máme jen nepřímá svědectví o čase, přibližné lokalitě a přibližné dráze letu. To není nevyvratitelný důkaz. Mrtvá těla jsou nevyvratitelný důkaz. Dokud se neobjeví, nepřestaneme doufat!!! Od malajsijské vlády bylo nezodpovědné a bezcitné, že ty informace sdělila tak, jak to udělala, spolu se závěrem, pro který chybějí důkazy."

6. Kdo další postup úřadů kritizoval?

Generál letectva Arthur Rosenberg uvedl pro CNN, že ho zaskočilo rozdílné výrazivo použité Inmarsatem a malajsijskou vládou. "Na jedné straně máte zástupce Inmarsatu, který vám říká 's největší pravděpodobností', a v ústech vlády se to nějak proměnilo na 'nad sebemenší pochybnost'. Nejsem přesvědčený o tom, že skutečně vědí, kde se letadlo nachází," konstatoval Rosenberg. "Domnívám se, že snad vymezili oblast, ale říkat, že se v ní letadlo zřítilo nad sebemenší pochybnost, je přehnané," dodal.

Nespokojení jsou také letečtí experti. "Na ty informace čekáme už dva týdny. To, co teď dali k dispozici, je velmi neuspokojivé," řekl CNN pilot a publicista Jeff Wise. Souhlasí s ním také letecký odborník CNN Miles O'Brien: "Ve vědě existuje rčení: Mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy. Ukažte mi je."

PSALI JSME O LETU MH 370:

Žal pozůstalých.

7. Je pátrání po letu MH 370 neobvyklé? Komplikuje jej oceán?

Pátrači budou nakonec muset proniknout až na samé dno oceánu. Nejdřív však musí pátrat v širší oblasti a postupně svůj okruh zužovat, říká Ian MacDonald, profesor oceánografie na Florida State University. Pátrání tak začíná na hladině - nejprve pomocí naslouchacích zařízení a později pomocí sonaru a dalších technologií, jež mají odhalit případné anomální objekty na mořském dně.

V oblasti působí mimo jiné čínská ponorná loď Ťiao-lung. Ta se řadí mezi plavidla s největším ponorem vůbec, v roce 2012 se potopila do hloubky necelých sedmi kilometrů, upozornil MacDonald.

8. Jak reaguje Peking?

Čínská vláda informace od malajsijských úřadů kvitovala, ale nestačí jí a chce vědět víc. "Vyzvali jsme malajsijskou stranu, aby nám poskytla další důkazy a veškeré známé informace," uvedl na úterní tiskové konferenci muvčí čínského ministra zahraničí Chung Lej.

9. Kdo byl na palubě letadla?

Mezi pasažéry letu MH 370 byli technici, buddhističtí poutníci, turisté, kaskadér či lidé, kteří mířili na pracovní cestu. Jedná se o příslušníky minimálně dvanácti národností. Na palubě letadfla byla také 24členná delegace malířů, kteří se vraceli do Cˇíny z výstavy "Čínský sen: Červená a Zelená barva" v Kuala Lumpur.

VÍCE ZDE:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.