Lidovky.cz

Separatisté vyhlásili nezávislost v Doněcku i Charkově a žádají Putina o intervenci

Vladimír Putin

  9:18aktualizováno  20:28
KYJEV - Proruští separatisté v Doněcku na východě Ukrajiny v pondělí podle ruských a ukrajinských médií vyhlásili vlastní republiku, nezávislou na zbytku země, a vzápětí požádali o ruskou vojenskou pomoc. Stalo se tak jen krátce poté, co ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk varoval před podobným scénářem, který na Krymu vyústil v ruskou anexi poloostrova. Podobně proruští separatisté vyhlásili Charkovskou lidovou republiku. Přebírají prý veškeré pravomoci místního zastupitelstva.

Proruští demonstranti před sídlem oblastní správy v Doněcku. foto: ČTK

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v televizním vystoupení označil dění na východě země za "druhou fázi ruské speciální operace proti Ukrajině". Podle agentury Interfax pohrozil separatistům, kteří se chopí zbraně, protiteroristickým zásahem. Ukrajinský parlament má také v úterý zpřísnit tresty za separatismus a další zločiny proti státu.

Protikrizový štáb

Turčynov oznámil, že vláda vytvořila speciální protikrizový štáb, který má protiteroristické operace ukrajinských bezpečnostních složek řídit. Na východ země se s tímto cílem vydali členové vlády - do Charkova ministr vnitra Arsen Avakov, do Doněcka vicepremiér Vitalij Jarema a do Luhanska tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij spolu s šéfem tajné služby SBU Valentynem Nalyvajčenkem. V Doněcku se rovněž snaží situaci řešit expremiérka Julija Tymošenková, která z východní Ukrajiny pochází.

Oblasti. kde vzbouřenci požadují odtržení od Ukrajiny.

Sněm Doněcké lidové republiky, vyhlášené proruskými aktivisty v hranicích dosavadní Doněcké oblasti, požádal podle ITAR-TASS ruského prezidenta Vladimira Putina o ochranu a "vstup dočasného mírového kontingentu". Žádost byla přijata jednomyslně, za volání "Hurá!" a "Putine, pomoz!" "Jsme připraveni bojovat za své ideje, za naše ideály, ale bez vaší podpory, bez podpory Ruska, bude těžké, abychom sami odolali kyjevské juntě," praví se v žádosti podle agentury Interfax.

Referendum? Do 11. května

Separatisté v Doněcku vyhlásili nezávislou Doněckou lidovou republiku a požádali ruského prezidenta Putina o vojenský zásah.

Do 11. května se má v Doněcku podle ruské televize Rossija 24 uskutečnit referendum, která má schválit začlenění do Ruska. Přesný termín plebiscitu ještě nebyl stanoven, podle Interfaxu má být koordinován s aktivisty v Charkově a Luhansku, rovněž na východě Ukrajiny.

"Kolem budovy se sešly stovky lidí, kteří podporují tato rozhodnutí," uvedla Rossija 24. "Lidé pláčou, zní sovětská hymna a další sovětské písně. Ve vzduchu je cítit, že toto rozhodnutí už dlouho zrálo," vylíčil zpravodaj z Doněcka.

Současně připustil, že Kyjev nejspíše na události na východě země odpoví. Podle Interfaxu ukrajinská tajná služba SBU chystá protiopatření k odvrácení destabilizace východních regionů země.

V Charkově se v pondělí setkali zástupci proruských vzbouřenců se starostou Gennadijem Kernesem. Šéf zastupitelů druhého největšího ukrajinského města jejich požadavky na vyhlášení referenda podle agentury Unian odmítl. "Referendum o federalizaci Ukrajiny nemá oporu v zákonech," řekl Kernes. "Charkov je součástí Ukrajiny a žádná separatistická referenda se pořádat nebudou," prohlásil politik, považovaný dosud za stoupence těsných vztahů s Ruskem.

ČTĚTE TAKÉ:

V Charkově, Doněcku a Luhansku se proruští aktivisté během nedělních demonstrací zmocnili několika veřejných budov a vyvěsili na nich ruské vlajky. V Luhansku ovládli i zbrojnici SBU.

Jaceňuk: Nedopustíme to!

"Všem je naprosto jasné, že se naplňuje protiukrajinský plán. Plán destabilizace situace, plán vedoucí k tomu, aby cizí vojska překročila hranici a obsadila ukrajinské území. Nedopustíme to," prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk během dnešního zasedání vlády v Kyjevě. Scénář podle něj "napsalo Rusko" a "cílem je rozdělit a zničit Ukrajinu, přeměnit část Ukrajinu v zotročené území pod ruským diktátem".

Moskva podle Jaceňuka navzdory ujišťování o opaku své vojáky nestáhla a ruské jednotky se nadále soustřeďují v třicetikilometrové vzdálenosti od ukrajinských hranic.

NATO podle Reuters dosud nezaznamenalo, že by se asi 40 000 ruských vojáků u východních hranic Ukrajiny dalo do pohybu.

Radikálové v Doněcku napadli sídlo gubernátora:

Putin v pondělí navštívil sídlo ruské tajné služby FSB, kde varoval před hrozbou, aby Západ nezneužil ruské nevládní organizace k "destruktivním účelům" po ukrajinském vzoru. Doporučil však "jasně rozlišovat mezi legálními opozičními aktivitami a extremismem". FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, také nesmí polevit v ostražitosti vůči severokavkazským povstalcům a nebezpečí teroristických útoků.

Evropská unie se v první reakci na východoukrajinské události omezila na prohlášení, že situaci se znepokojením sleduje. Podporuje ukrajinskou suverenitu a územní celistvost, zdůraznila před novináři mluvčí evropské diplomatické služby Maja Kočijancičová.

Mluvčí jednoznačně neodpověděla na otázku, zda je poslední vývoj dostatečným důvodem k tomu, aby unie spustila připravovanou třetí fázi svých sankcí vůči Rusku, tedy plošné hospodářské sankce.

DONĚCKÁ OBLAST

Hlavní údaje o Doněcké oblasti, kde proruští aktivisté vyhlásili Doněckou lidovou republiku:

  • Doněcká oblast je jednou z 24 oblastí, hlavních administrativních částí Ukrajiny. Se svými 4,5 milionu obyvatel je z nich nejlidnatější, žije zde téměř desetina obyvatel Ukrajiny.
  • Má rozlohu 26 517 kilometrů čtverečních (asi jako Krym či zhruba jako Morava a Slezsko) a rozkládá se na jihovýchodě země. Z jihu oblast omývá Azovské moře, na jihovýchodě hraničí s Ruskem.
  • Oblast je prorusky orientovaná a asi 75 procent obyvatel zde mluví rusky. Za etnické Rusy se považuje 38,2 procenta obyvatel, za Ukrajince se označilo 56,9 procenta.
  • Hlavním městem je Doněck, kde žije asi milion lidí. Základy města položil v roce 1869 velšský podnikatel John Hughes, na jehož počest byla původně průmyslová osada pojmenována Juzovka. V roce 1922 byla přejmenována na Stalino, současný název nese Doněck od roku 1961 a je pojmenován podle řeky Doněc. Dalším významným městem je azovský přístav a průmyslové centrum Mariupol, kde žije asi půl milionu lidí.
  • Doněcká oblast tvoří podstatnou část území Donbasu, rozsáhlého těžebního a průmyslového regionu na východní Ukrajině. Donbas kromě Doněcké oblasti tvoří ještě část Dněpropetrovské oblasti a Luhanská oblast.
  • Doněcká oblast je průmyslovým srdcem Ukrajiny. Produkuje asi 20 procent celkového HDP, těží se zde uhlí a rudy kovů, je zde soustředěna metalurgie a těžký průmysl.
  • V Doněcké oblasti se narodil sesazený proruský prezident Viktor Janukovyč, který byl také v letech 1996 až 2002 gubernátorem oblasti. Nyní stojí v čele oblasti šestnáctý nejbohatší Ukrajinec Serhij Taruta.
  • Z Doněcka pochází fotbalový klub Šachtar Doněck, který je v rukou vlivného oligarchy a nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, který se narodil v Doněcku. Hokejový Donbass Doněck hraje KHL, v letošním čtvrtfinále celek vypadl s hokejisty Lva Praha.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.