Lidovky.cz

Osedlejte velbloudy a jaky. Každý Ind musí mít možnost odvolit

Svět

  12:03
DILLÍ - Ať se brodí po kolena vysoko sněhem v Himálaji nebo se kolébají na hřbetech velbloudů v pouštích Rádžasthánu, organizátoři indických voleb tvrdí, že zajistí každému možnost hlasovat ve volbách, které jsou největšími na světě, napsala agentura AFP.

V Indii odstartovaly všeobecné volby, potrvají až do května. foto: Reuters

Maratón indických voleb začal v pondělí v šesti odlehlých státech na severovýchodě země, které jsou více než 2000 kilometrů daleko od metropole Dillí. Hlasování skončí o šest týdnů později v nejlidnatějším státě Uttarpradéš, kde leží Tádž Mahal či svaté město Váránasí na břehu řeky Gangy.

Kandidáti na premiéra

Všobecné volby se budou kvůli komplikované organizaci konat v několika etapách až do poloviny května. Podle předvolebních odhadů vyhrají pravděpodobně opoziční hinduističtí nacionalisté v čele s Naréndrou Módím. Ten v předvolební kampani sliboval především ekonomické oživení země.

Volby proti sebe postavily dva hlavní kandidáty na premiéra. Na jedné straně stojí Módí, syn majitele stánku s čajem ze západoindického státu Gudžarát. Proti němu stojí absolvent Harvardu a Cambridge Ráhul Gándhí, potomek mocné dynastie Nehrú-Gándhí, která dominovala indické politice po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

Po dvou obdobích koaliční vlády vedené Gándhího levicovým Indickým národním Kongresem (INK) se všeobecně předpokládá, že po letošních volbách bude mít nejpočetnější zastoupení v parlamentu Módího Indická lidová strana (BJP).

V zemi je 814 milionů oprávněných voličů, o 100 milionů víc než při posledních volbách v roce 2009. Druhou největší demokracií světa jsou Spojené státy, kde počet voličů dosahuje zhruba 219 milionů.

Nelehká práce organizátorů

Organizátoři voleb se musí vyrovnat s regionálními, náboženskými, etnickými, kulturními i jazykovými rozdíly, a k tomu všemu ještě s obrovskou zeměpisnou rozlohou země. To zahrnuje například regionální úpravy elektronických hlasovacích lístků, tak aby zahrnuly každý z 22 oficiálních indických jazyků.

A zatímco se očekává, že hlasovací budky v megalopolích, jako je Dillí či Bombaj, zaplní v den voleb tisíce lidí, v odlehlejších částech země je to často úplně jinak. Jeden z volebních komisařů při předchozích volbách například vzpomíná, jak úředníci šli pěšky čtyři dny, aby donesli volební materiály do osady ve vysokohorském Ladákhu ve státě Džammú a Kašmír, kde žilo 37 oprávněných voličů. Výsledky si nechali oznámit telefonicky, aby nemuseli znovu podstoupit cestu při vyzvedávání hlasovacích lístků.

"Byly tam dvě hlasovací schránky ve výšce asi 4800 metrů nad mořem. Vrtulníky vojenského letectva se tam čtyřikrát pokusily přistát, ale marně, a tak se tam museli úředníci probrodit sněhem sahajícím po kolena," řekl komisař. "Ale kdyby se nám nepodařilo k nim dostat, byla by to urážka voličů," dodal. Vzpomíná také na jinou hlasovací schránku, která byla umístěna hluboko v džungli západoindického státu Gudžarát. Ocitl se v ní jediný odevzdaný hlas.

ČTĚTE TAKÉ:

Elektronika a velbloudi

Letošní volby budou už výhradně elektronické. Ovšem k dopravení hlasovacích přístrojů do některých oblastí poslouží naprosto stejné prostředky, jaké se využívaly už při prvních volbách v nezávislé Indii v roce 1951.

Volební činitelé opět osedlají velbloudy v převážně pouštním Rádžasthánu, muly a jaky v hornatých částech na severu, anebo se vyšplhají na slony v oblastech porostlých džunglí. Na Andamany a Nikobary se rozletí vrtulníky a rozjedou motorové čluny, aby dopravily volební materiál na souostroví tvořené 572 ostrovy, z nichž 36 je obydlených.

Volební pravidla stanovují, že by žádný volič neměl cestovat dál než dva kilometry, aby mohl hlasovat.

Hladký průběh voleb budou zajišťovat statisíce policistů a vojáků. Jejich úkolem bude nejen střežit voliče před případnými útoky některé z řady ozbrojených a separatistických skupin, ale také hlídat 1,7 milionu hlasovacích přístrojů před poškozením či snahou "upravovat" výsledky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.