Lidovky.cz

Vzbouřenci na východě Ukrajiny útočí na úřady, nacionalisté mobilizují

Vladimír Putin

  9:02aktualizováno  16:42
KYJEV - Proruští separatisté v pondělí na východě země obsadili bez většího odporu několik správních budov a ve městě Slavjansk požádali o pomoc Kreml. Ve městě Horlivka asi 50 kilometrů severovýchodně od Doněcka skupina ozbrojenců pronikla do policejní služebny, v nedaleké obci Ždanivka proruští aktivisté obsadili radnici. Radikálové z Pravého sektoru v reakci na události na východě vyhlásili "celoukrajinskou mobilizaci".

Proruský ozbrojenec na stráži před úřadem starosty ve Slavjansku. foto: Reuters

Separatisté obsazují administrativní objekty navzdory ultimátu úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova. Výměnou za amnestii měli do devíti hodin místního času (08:00 SELČ) složit zbraně a uvolnit obsazené státní úřady. Na naléhání Kyjeva proruští radikálové nereagovali, známky zásahu bezpečnostních složek ale patrné nejsou.

V Slavjansku se separatisté zmocnili policejní stanice a drží i kanceláře tajné služby a radnici. Obsadili i letiště, aby místní bezpečnostní složky nemohly přijímat posily vyslané letecky z Kyjeva.

Záběry dokumentují oběti střelby nedaleko Slavjansku:

Pomoz, Putine!

Vůdce oddílů okupujících slavjanskou radnici požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc v boji proti proevropské vládě v Kyjevě. "Vyzýváme Rusko, aby nás ochránilo a nedovolilo genocidu donbaského lidu. Žádáme prezidenta Putina, aby nám pomohl," uvedl v prohlášení vůdce separatistů Vjačeslav Ponomarjov. Kyjev podle něj vyslal do Slavjanska tisíc žoldnéřů s tanky. "S nacisty budeme bojovat," řekl Ponomarjov.

Do Slavjansku podle zpráv televize Espreso dnes přijelo několik nákladních automobilů naložených kulomety a granátomety. Vozy jsou bez poznávacích značek a doprovázejí je ozbrojenci v ruských maskovacích uniformách bez hodnostního označení. Náklad údajně složili u městské radnice okupované separatisty.

Separatisté se nevzdávají

V Horlivce dopoledne zaútočilo na policejní velitelství asi 150 ozbrojených mužů. Policisté se v budově zabarikádovali a útok se snažili odrážet, informovala televizní stanice Espreso. Po několika hodinách obléhání se povstalcům podařilo do budovy policejní stanice proniknout.

ČTĚTE TAKÉ:

Část policejního sboru v Horlivce podle agentury Unian přešla pod velení vzbouřenců, které řídí ruský podplukovník ze Simferopolu jménem Alexandr Šulženko. Vzbouřenci se údajně v Horlivce chystají obsadit městskou radnici. Informace z míst nepokojů nelze nezávisle ověřit, místní média se většinou odvolávají na anonymní zdroje, informace z blogů či bezejmenné očité svědky.

V obci Ždanivka severovýchodně od Doněcku proruští aktivisté obsadili radnici. Kolem dvaceti lidí podle ukrajinského ministerstva vnitra bez boje proniklo do objektu městského zastupitelstva a na střeše vyvěsilo prapor "Doněcké lidové republiky".

V Luhansku, jednom z dalších center separatistických nepokojů, místní úřady evakuovaly sídlo gubernátora. Pozice uvnitř budovy zaujali těžkooděnci, údajně v obavě před útokem proruských vzbouřenců. Oddíl separatistů už od počátku minulého týdne okupuje kanceláře místní odbočky tajné služby SBU. Objekt je obehnán barikádami, v prostoru před budovou stanují proruští aktivisté.

Proruské organizace v Luhansku daly místním úřadům čas do středy, aby jejich požadavky byly splněny. Žádají absolutní nezávislost na Kyjevu, uznání svého "lidového hnutí" a osvobození zadržených osob. Pokud úřady jejich požadavky odmítnou, za další vývoj prý vzbouřenci neručí.

Nepokoje se šíří do dalších oblastí

V Mariupolu, půlmilionovém městě na jihu Doněcké oblasti, se v pondělí sešli představitelé takzvané Doněcké lidové republiky vyhlášené minulý týden, aby zvolili "lidového" mariupolského starostu. Stal se jím proruský aktivista Vjačeslav Kuklin. Mariupolskou radnici obsadili vzbouřenci v neděli, městské zastupitelstvo vyhlásili za rozpuštěné a z řad demonstrantů zvolili nové poslance. Jejich jména nezveřejnili.

Podle dostupných informací separatisté okupují radnice ve východoukrajinských městech Mariupol, Makiivka, Kramatorsk, Slavjansk, Jenakijeve, Charcyzk a Zuhres. Sídlo gubernátora ovládají v Doněcku, policejní služebny v Doněcku, Horlivce, Kramatorsku a Slavjansku a centrálu tajné služby v Luhansku.

Zatýkání ruských agentů

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Andrij Parubij oznámil, že ukrajinská rozvědka zatkla na východě země příslušníky ruské tajné služby. Podle listu Kyiv Post řekl, že "ty, které vidíme na východě Ukrajiny, jsou teroristé, kteří přicházejí ze zahraničí."

Skupina ozbrojenců v maskovacích uniformách obsadila v sobotu ve Slavjansku policejní strážnici, pobočku tajné služby SBU a radnici. Na strážnici se prý zmocnili stovek zbraní. Policejní sídlo obsadili proruští separatisté také v Doněcku a ve městě Kramatorsk.

Turčynov v neděli večer zdůraznil, že kyjevské úřady nepřipustí opakování krymského scénáře. "Bezpečnostní rada rozhodla zahájit rozsáhlou protiteroristickou operaci se zapojením ozbrojených sil," dodal úřadující ukrajinský prezident. Ani známky této rozsáhlé operace ale zatím nebyly na východě Ukrajiny znát.

Napětí na východě Ukrajiny trvá již přes týden

Výběr hlavních událostí spojených se situací na východě Ukrajiny:

5. - 6. dubna

  • Proruští demonstranti se ve východoukrajinském Doněcku zmocnili sídla místního gubernátora a v Luhansku obsadili regionální kancelář ukrajinské tajné služby SBU. Násilnosti propukly i v Dněpropetrovsku a Charkově, kde se dostali do křížku proruští aktivisté s radikály z Pravého sektoru. Ukrajinská média informovala o zraněných a o značných materiálních škodách.

7. dubna

  • Proruští separatisté v Doněcku vyhlásili vlastní Doněckou republiku a požádali o ruskou vojenskou pomoc.
  • Vlastní Charkovskou lidovou republiku vyhlásila i skupina proruských aktivistů v Charkově.
  • V Luhansku vzbouřenci napadli kanceláře ukrajinské tajné služby SBU a zmocnili se skladu zbraní.
  • Ukrajina v reakci na zostření situace posílila ostrahu hranic s Ruskem.

8. dubna

  • Ukrajinská policie v Charkově vypudila radikály z obsazeného sídla gubernátora.
  • V Doněcku separatisté vypověděli poslušnost kyjevské vládě, poslali do výslužby gubernátora Serhije Tarutu a stanovili datum referenda o odtržení Doněcké oblasti, které se má konat 11. května.

10. dubna

  • Ruský prezident Vladimir Putin oslovil dopisem 18 evropských státníků, které upozornil na chronické ukrajinské dluhy, a pohrozil Kyjevu uzavřením plynových kohoutů.

11. dubna

  • Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová na základě telefonického rozhovoru znovu vyzvali Rusko ke stažení ruských jednotek od rusko-ukrajinské hranice.

12. dubna

  • Proruští ozbrojenci v uniformách obsadili další úřední budovy ve východokrajinském Slavjansku a několika další městech regionu. V Doněcku asi 200 osob obsadilo tamní sídlo policie, načež regionální policejní prezident vyhověl jejich požadavku, aby odstoupil.
  • Kyjev vyzval Rusko, aby ukončilo "provokativní činnost" svých údajných agentů na Ukrajině, Moskva zase varovala Kyjev před zásahem proti proruským "demonstrantům".
  • Bílý dům varoval Rusko před další ozbrojenou akcí na Ukrajině.

13. dubna

  • Ukrajinský prozatímní prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že Kyjev zahajuje "rozsáhlou protiteroristickou operaci" za účasti armády s cílem bránit Ukrajinu před ruskou agresí.
  • Ukrajinské speciální jednotky zahájily proti separatistům protiteroristickou operaci ve Slavjansku, odkud byli hlášeni nejméně dva mrtví a také zranění.

14. dubna

  • Rada bezpečnosti OSN se na mimořádném zasedání k situaci na Ukrajině nedohodla na žádném kroku. Podle agentur se Západ a Rusko vzájemně obviňovaly z prohlubování krize.
  • Na Ukrajině v devět hodin místního času (08:00 SELČ) vypršelo ultimátum, které dal úřadující prezident Oleksandr Turčynov proruským ozbrojencům, aby výměnou za amnestii složili zbraně a uvolnili obsazené státní úřady.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.