Lidovky.cz

Putin: Kdybych se topil, Obama by mě zachránil. Je to dobrý člověk

Vladimír Putin

  6:00
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrteční televizní debatě odpovídal na dotazy ruských občanů. "Zachránil by vás Barack Obama, kdybyste se topil?" chtěla vědět šestiletá Albina. Rozesmátý Putin odpověděl, že věří, že by ho Obama zahynout nenechal. "Je to dobrý člověk," prohlásil.

Pobavený Vladimir Putin odpovídá na otázku, jestli by ho Barack Obama zachránil, kdyby se topil. foto: YoutubeReprofoto

Ruský prezident Vladimir Putin se v pravidelné televizní debatě s občany zabýval především vážnými tématy, v prvé řadě krizí na Ukrajině. Na konci téměř čtyřhodinového přímého přenosu však poskytl prostor i rozptýlení v podobě otázky šestileté holčičky jménem Albina.

Zajímají ji rusko-americké vztahy, vysvětlil prezident divákům. "Co myslíte? Zachránil by vás Obama, kdybyste se topil?" přečetl šéf Kremlu z připraveného seznamu dotazů občanů a pobaveně se zasmál. Připojili se k němu i diváci ve studiu, kteří kvitovali dívčinu zvídavost hlasitým potleskem.

"Nechci se topit," pustil se Putin rozesmátým hlasem do odpovědi. "Mimo mezivládní vztahy existují také určité vztahy osobní," pokračoval. "Nemyslím si, že mám blízký osobní vztah s Obamou. Ale zato si myslím, že Obama je odvážný a dobrý člověk a určitě by mě zachránil," prohlásil.

Putin odpovídá šestileté dívce na otázku (od 3:48:34):

Putin oslovil Rusy

Vladimir Putin v televizní debatě nazval vyslání armády na východ Ukrajiny za zločin kyjevské vlády a apeloval na Kyjev, aby s ruskojazyčným obyvatelstvem na východě Ukrajiny zahájil dialog. Rovněž rozhodně popřel, že by na východě Ukrajiny působila ruská armáda nebo ruští instruktoři.

Putinova debata s občany:

"To všechno je nesmysl," prohlásil Putin rázně. "Na Ukrajině nejsou žádné ruské jednotky, žádní ruští instruktoři. Jsou to všechno místní lidé, hospodáři té země, doslova sundali masky. Bojí se o svou budoucnost, o budoucnost svých dětí."

Přiznal však angažmá ruské armády na anektovaném Krymu, ačkoli ještě před nedávnem jej Moskva vytrvale popírala. "Při rozhovorech se svými zahraničními kolegy jsem se netajil tím, že naším úkolem je zajistit svobodné vyjádření vůle obyvatel Krymu. Proto jsme museli přijmout nezbytná opatření, aby se situace nevyvíjela tak, jak se nyní vyvíjí na jihovýchodě Ukrajiny, aby nebyly nasazovány tanky a bojové oddíly nacionalistů a radikálů, dobře vyzbrojených automatickými zbraněmi. Proto za zády sil krymské sebeobrany stáli naši vojáci a jednali velmi korektně, ale rozhodně a profesionálně," řekl Putin.

Ruský prezident si neodpustil ani kritiku kyjevské vlády. Vyčetl jejím představitelům, že s tamními obyvateli nejednají a na východě země se místo toho setkávají pouze se svými "exponenty" - Kyjevem jmenovanými gubernátory. Podle Putina je však třeba "mluvit s lidmi", pořádek se podle něj dá nastolit jen prostřednictvím dialogu. Šéf Kremlu věří v kompromisní řešení situace na Ukrajině, Kyjev ale podle něj musí zajistit práva ruskojazyčné menšiny na jihovýchodě Ukrajiny.

Barack Obama a Vladimir Putin

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.