Lidovky.cz

Írán popravil básníka. Trestů smrti v zemi přibývá

Svět

  11:11
TEHERÁN - Uvnitř malé komunity Arabů žijících na jihozápadě Íránu byl Hášim Šábaní známý jako učitel, zastánce občanských práv a básník. Islámská republika ho ale považovala za hrozbu. V roce 2011 byl tehdy dvaatřicetiletý Šábaní zadržen a obviněn ze členství v ozbrojené separatistické organizaci. Jeho rodina s ním nemohla být v téměř žádném kontaktu. Až letos na konci ledna se dozvěděli šokující zprávu: Šábaní byl popraven, uvedla agentura Reuters.

Poprava (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

"Nutí mě to ptát se, proč žijeme ve společnosti, kde je něco takového možné," nechal se slyšet přítel popraveného muže, který si nepřál být z bezpečnostních důvodů jmenován. "Rovněž mě to nutí k zamyšlení nad tím, že máme před sebou ještě dlouhou cestu, než dosáhneme demokracie a svobody," dodal.

Loni v srpnu se stal íránským prezidentem relativně umírněný Hasan Rúhání. Poprav v Íránu ale za jeho vlády naopak přibylo. Za posledních osm měsíců byly popraveny stovky lidí, z toho více než 300 jen od začátku letošního roku. Vyplývá to ze zjištění íránského centra, které sleduje dodržování lidských práv v zemi. Za celý loňský rok bylo přitom podle údajů OSN popraveno celkem 624 lidí.

POPRAVY V ÍRÁNU:

Někteří lidskoprávní aktivisté se domnívají, že za nárůstem počtu poprav stojí Rúháního odpůrci, kterým vadí jeho vyjednávání se Západem ohledně jaderného programu a snaží se ho tak navenek oslabit. "Jde o hrozby zastánců tvrdé linie, kteří chtějí ukázat, že Rúháního zvolení nemá žádný vliv na domácí politiku," myslí si Hádí Ghaímí z nevládní organizace International Campaign of Human Rights in Iran. "Vědí, že tyto popravy budou velmi bedlivě sledovány a odsouzeny mezinárodním společenstvím. Podrývají Rúháního autoritu jak doma, tak na mezinárodní scéně," dodává Ghaímí.

Vynucené přiznání

Když byl Hášim Šábaní v roce 2011 zadržen, učil arabskou literaturu na místní střední škole, propagoval arabskou kulturu a psal poezii, někdy i na politická témata. Podle jeho přátel ale nikdy neměl v úmyslu stát se politickým vůdcem a určitě nepodporoval ozbrojený boj za větší práva arabské menšiny v zemi. "Byl akademik. Když se ocitl v nějaké skupině, raději poslouchal, než že by vedl diskuzi," popsali ho jeho přátelé.

V prosinci 2011 odvysílala íránská vládní televize pořad, ve kterém se Šábaní přiznal, že má vazby na ozbrojené separatisty. Jeho přátelé ale tomuto přiznání nikdy nevěřili. Jak říkali, Hášim byl podroben několikaměsíčnímu fyzickému i psychickému týrání. Na své nevině uvězněný muž trval i v dopise, který se mu podařilo propašovat ven z vězení.

To, co se stalo letos v lednu, nikdo z přátel nečekal. Úřady o popravě informovaly rodinu, ale zakázaly jí pořádat jakýkoli smuteční obřad. Šábaního žena a dcera údajně do dneška čekají na vydání mužova těla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.