Lidovky.cz

Moskva hrozí Ukrajině vojenským zásahem

USA

  11:32aktualizováno  13:26
MOSKVA - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizním rozhovoru varoval Kyjev, že Rusko na ohrožení ruských občanů odpoví stejně, jako kdyby bylo samo napadeno, a to stejně jako v konfliktu s Gruzií v srpnu 2008 o Jižní Osetii. Tato krátká válka skončila gruzínskou porážkou.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jednání v Londýně. foto: ČTK

"Budeme-li napadeni, určitě odpovíme. Pokud naše zájmy, naše legitimní zájmy, zájmy Rusů budou přímo napadeny, jak tomu bylo například v Jižní Osetii, nevidím žádnou jinou možnost, než odpovědět v souladu s mezinárodním právem," prohlásil Lavrov v rozhovoru s ruskou televizí RT. "Útok na ruské občany je jako útok proti Ruské federaci," řekl.

Ujišťoval také, že ruští vojáci nepřekročili hranice s Ukrajinou a zůstávají na ruském území, jakkoli Kyjev a Západ obviňují Moskvu, že na podporu separatistů vysílá své agenty i vojáky ze speciálních jednotek.

Podle Lavrova řídí "celou show", tedy zásah proti separatistům na východě Ukrajiny, právě Američané. Kyjev totiž podle něj ohlásil zahájení "protiteroristické operace" na východě země hned po utajované návštěvě šéfa CIA Johna Brennona v Kyjevě a její pokračování zase poté, co ukrajinskou metropoli navštívil americký viceprezident Joe Biden.

Ukrajina je podle Lavrova jen další ukázkou americké neochoty vzdát se geopolitického boje. Američané nejsou ochotni si přiznat, že celý svět nelze řídit z Washingtonu, jakkoli americká "hotová řešení" nejsou všelékem na řešení ukrajinské krize, které nerozumějí, řekl Lavrov.

ČTĚTE TAKÉ:

Kyjev odvolal příměří se separatisty

Ukrajinská vláda ve středu formálně ukončila velikonoční příměří se separatisty na východě země, kde skupiny proruských ozbrojenců ovládly několik měst, konkrétní akci však ještě nespustila. "V blízké budoucnosti podnikneme odpovídající opatření a uvidíte výsledky," řekl první vicepremiér Vitalij Jarema podle agentury Reuters. Jarema má ve vládě na starosti ozbrojené složky.

"Dostali jsme podporu od Spojených států, které nás nenechají samotné na pospas agresorovi. Doufáme, že v případě ruské agrese bude tato pomoc větší," řekl vicepremiér den poté, co Kyjev navštívil americký viceprezident Joe Biden.

Americký viceprezident Joe Biden (vlevo) a úřadující prezident Ukrajiny Oleksandr Turčynov.

Již dříve pokyn k obnovení "protiteroristické operace" na východě země vydal úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Bezpečnostní složky mají zahájit "rozhodné kroky" s cílem ochránit obyvatele východoukrajinských regionů před "teroristy" (více čtěte ZDE).

Ukrajinská vláda podle agentury Interfax vyzvala Rusko ke splnění svých závazků ze ženevských dohod, tedy aby Moskva stáhla své vojáky z ukrajinského území a veřejně se distancovala od podpory separatistů.

"Obracíme se na Rusko, aby vyzvalo své stoupence, provádějící protizákonné akce na Ukrajině, ukončit násilí, propustit rukojmí a opustit obsazené budovy," praví se v prohlášení. To současně ujišťuje, že ukrajinská vláda vyslyší všechny zákonné politické požadavky Ukrajinců z východu země a vyjde jim vstříc.

Kyjev připomněl, že od uzavření ženevských dohod pozastavil "aktivní fázi protiteroristické operace" proti separatistům, připravil návrh amnestie pro účastníky nepokojů, chystá ústavní změny počítající s posílením pravomocí regionů a vláda také ručí za zvláštní postavení ruštiny. Pokračuje prý také odzbrojování radikálů, kterým už bylo zabaveno téměř 6000 kusů palných zbraní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.