Lidovky.cz

Konec mírových rozhovorů. Dohoda mezi Palestinci je pro Izrael nepřijatelná

USA

  17:32
JERUZALÉM - Izrael zastavil mírové rozhovory s Palestinci. Reaguje tak na středeční smírčí dohodu palestinských stran, mezi nimiž je i radikální Hamas se svou politikou zničení Izraele. Podle listu The Times of Israel se na zastavení rozhovorů dohodl na čtvrteční schůzce izraelský bezpečnostní kabinet. Podle stejného zdroje vláda také uvažuje o zavedení protipalestinských sankcí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu foto: ČTK

Pro zastavení nynějšího kola rozhovorů, které začaly díky iniciativě Spojených států před devíti měsíci, se vyslovili po šestihodinovém jednání všichni ministři odpovědní za bezpečnost státu. Své rozhodnutí pak oznámili v prohlášení, které rozeslali novinářům. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který je členem bezpečnostního kabinetu, avizoval ukončení rozhovorů už v předchozím rozhovoru v rozhlase.

Snaha o mír

Izraelsko-palestinské smiřování začalo v 90. letech slibně dohodami o palestinské autonomii. Předpokládalo se, že bude pokračovat a na jeho konci bude samostatná Palestina.

Americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu se loni podařilo přimět obě strany znovu zasednout k jednacímu stolu. Rozhovory se naposledy konaly na podzim 2010, avšak velmi rychle byly přerušeny kvůli neshodám o židovských osadách. Podle Kerryho plánu se měli vyjednávači v novém kole do konce dubna dohodnout na kostře budoucích jednání, jež se měla už soustředit na zásadní otázky a vést k definitivní dohodě. V posledních týdnech však nabývaly vrchu spory a rozhovory kolabovaly. Palestinská dohoda tuto krizi završila.

Palestinské znesvářené strany Organizace pro osvobození Palestiny, jejíž hlavní složkou je Fatah, a Hamas ve středu podepsaly smírčí dohodu, která předpokládá, že do pěti týdnů sestaví společnou vládu a do půl roku pak uspořádají volby (více čtěte ZDE). Izrael to považuje za spolčování samosprávy s teroristy, k nimž Hamas řadí nejen Izrael, ale také některé západní země.

Izrael trvá na tom, že Hamas je teroristická organizace. Pokud by Palestinci splnili středeční dohodu, měla by vzniknout do pěti týdnů jejich společná vláda a do půl roku by se pak měly konat volby. Znamenalo by to, že členové Hamasu by mohli kandidovat i na západním břehu Jordánu, s čímž Izrael zásadně nesouhlasí. Hamas dosud působil výhradně v pásmu Gazy, jemuž vládne. Západní břeh ovládá Fatah, který Izrael uznává a jehož politici vedli s izraelskou reprezentací mírové rozhovory.

Vysoký představitel palestinské samosprávy Džibríl Radžúb řekl izraelskému armádnímu rozhlasu, že podmínky smírčí dohody diktoval Abbás a že obsahují kromě jiného předpoklad, že Hamas uznává jako řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvoření samostatné Palestiny. Hamas dosud mírové rozhovory nepovažoval za řešení a řídil se svou politikou zničení Izraele.

"Nechtěli jsme podepsat smírčí dohodu, aniž jsme dali všem palestinským frakcím najevo, že směřujeme k vlastnímu státu, který bude existovat vedle Izraele. Doufám, že Izrael umožní Abbásovi pokračovat v mírových rozhovorech na základě principu dvou států pro oba národy," sdělil Radžúb.

Hamás a Fatáh ruku v ruce? Smír je nemožný

Lieberman je ale opačného názoru. "Pokud existuje smlouva mezi Fatahem a Hamasem, je dohoda s Izraelem nemožná," řekl. Abbás podle něj zjevně smírčí dohodu s Hamasem uzavřel proto, aby mírové rozhovory s Izraelem zničil. Premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že Abbás si "musí vybrat mezi mírem s Izraelem a dohodou s Hamasem".

Izraelské zpravodajské služby se podle deníku Haarec domnívají, že mezi Hamasem a Fatahem přetrvávají hluboké rozpory a že plnění středeční dohody je daleko. Zástupci rozvědek informovali o svých poznatcích účastníky čtvrteční schůzky izraelského bezpečnostního kabinetu. Zpravodajci radí počkat, zda bude dohoda vůbec splněna. V minulých případech se tak nikdy nestalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to velmi obecná dohoda, záměrně vágně formulovaná a vzdálená plnění. Byla uzavřena na základě společných zájmů a problémů, které obě strany pojí. Navzdory optimismu přetrvává mezi Fatahem a Hamasem nedůvěra. Strany jsou daleko překlenutí těchto rozporů," uvedli ve své zprávě zpravodajci ministerstva zahraničí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.