Lidovky.cz

Nelíbí se vám mezi bílými? Jeďte si do černé země, šokoval politik

Svět

  15:53
LONDÝN - Britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) opět čelí následkům kontroverzního výroku svého člena. William Henwood vzkázal černošskému komikovi, že nemusí "žít mezi bílými" a má "emigrovat do černé země". Henwoodova slova sklidila vlnu kritiky, podobně jako dřívější xenofobní prohlášení jeho spolustraníků. Navzdory tomu obsadila UKIP v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu pozici favorita.

Předseda britské Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage. foto: Reuters

Známý komik Lenny Henry si před několika dny posteskl, že britská televize a média obecně neposkytují dostatek prostoru etnickým menšinám. Tím pobouřil člena UKIP Williama Henwooda, který za stranu kandiduje v severolondýnském okrsku.

"Měl by (Henry) emigrovat do černé země. Nemusí žít mezi bílými," glosoval Henwood komikova slova na Twitteru. Jeho tweet se okamžitě stal terčem kritiky, politik se však nezalekl a svůj výrok obhajoval. "Domnívám se, že pokud černoši do téhle země přijdou a neradi se míchají s bělochy, tak proč tu vlastně jsou? Jestli chce (Henry) kolem sebe hodně černochů, ať se sebere a odjede žít do černé země," řekl Henwood stanici BBC.

V reakci na Henwoodovo kontroverzní vystoupení vydala UKIP prohlášení, v němž se deklaruje jako "nerasistická, nesektářská strana, od jejíž členů se očekává, že tyto hodnoty budou respektovat."

Henwoodův spolustraník a europoslanec Roger Helmer ujistil novináře, že kolegovy komentáře jsou Henwoodovým osobním názorem a neodrážejí stanovisko strany. "Máme (ve svých řadách) osobu, která se dopustila naprosto nepřijatelných výroků, ale takové lidi a chování najdete ve všech stranách. Vyřešíme to odpovídajícím způsobem, jakmile bude mít strana čas projít všechna fakta. Trváme na tom, že nejsme rasisté a výroky tohoto typu neakceptujeme," prohlásil Helmer. 

Mluvčí UKIP sdělil BBC, že "jakékoli porušení našich pravidel bude řádně vyšetřeno a budou přijata adekvátní opatření." Dodal však, že si "musí položit otázku, proč jiné politické strany tráví hodiny tím, že se chovají jako tajná policie a pročesávají účty kandidátů UKIP na sociálních sítích, místo toho, aby se zabývali skutečnou politikou."

Za Henwooda se postavil také Nick Griffin, europoslanec za krajně pravicovou Britskou národní stranu. "Skutečný rasismus" je podle něj "šikanování obyčejných britských lidí ze strany BBC a politických elit, lidí, kteří se nebojí vyslovit to, co si většina obyčejných lidí myslí", a sice že "se staneme zneužívanou menšinou ve své vlastní zemi."

Favorit ve volbách. Skandálům navzdory

Z rasismu je obviňován i jiný kandidát UKIP pro místní volby, Andre Lampitt. Mladý politik byl donedávna pro stranu příslovečným esem v rukávu, UKIP jej však musela odsunout do ústraní kvůli skandálním xenofobním tweetům.

Výběr z Lampittových výroků na Twitteru:

  • "Smiřte se s tím, otroctví bylo aktem války. Přestaňte být tak zatraceně žárliví a posuňte se dál."
  • "Muslimové jsou zvířata jejich víra je odporná jejich prorok je pedofil."
  • (O předsedovi labouristů Edu Milibandovi): "Je to Polák, ne Brit, tak jak může vědět, co je pro Británii dobré?"
  • (O Africe): "Narodil jsem se a vyrostl v Africe prosím nechte Afriku Afričanům aˇž se tam navzájem pozabíjejí nejezděte tam"
  • (O válce v Sýrii): "Když jsem volil, neřekli mi, že peníze z našich daní utratí za Syřany, pardón, ale tohle není fér."

Šéf strany a zároveň europoslanec Nigel Farage zase čelí podezření ze zneužívání unijních příspěvků na provoz své kanceláře v Británii. BBC také nedávno upozornila na zajímavý paradox: přestože eurokritická UKIP založila svou předvolební kampaň na odmítání pracovního přistěhovalectví (v duchu mantry, že cizinci berou Britům práci), funkci Farageovy osobní asistentky vykonává jeho německá manželka Kristen.

Přesto je Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) favoritem voleb do Evropského parlamentu, alespoň podle předvolebních průzkumů. Podle institutu YouGov by stranu nyní volilo 31 procent Britů.

Strana by tak o tři procenta porazila labouristy, a to i přes své četné skandály z poslední doby. Vládnoucí Konzervativní strana by nyní v eurovolbách skončila až na třetím místě se ziskem 19 procent hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by UKIP v hlasování, které se v Británii uskuteční 22. května, vyhrála, bylo by to vnímáno jako zhroucení důvěry v politický establishment, napsal list The Guardian. Z 16 průzkumů před květnovými eurovolbami je ten nynější teprve druhý, v němž se UKIP umístila v čele a zároveň první, v němž je rozdíl mezi lídrem průzkumu a druhou stranou větší než dvě procenta.

Už i bývalý šéf konzervativců Norman Tebbit očekává, že UKIP přepíše dějiny tím, že poprvé po 1. světové válce vyhraje celobritské hlasování jiná strana než labouristé nebo konzervativci. Konzervativci podle lorda Tebbita stále platí za to, že David Cameron před osmi lety UKIP označil za "raply, cvoky a skryté rasisty".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.