Lidovky.cz

274 mrtvých po výbuchu dolu v Turecku. O životy horníků bojují záchranáři

Svět

  7:05aktualizováno  21:46
ANKARA - Počet mrtvých po úterním výbuchu a požáru v tureckém uhelném dole dnes stoupl o další desítky na 274. Novou bilanci ohlásil ministr energetiky Taner Yildiz. Řekl, že v dole bylo 787 horníků a že naděje najít ještě někoho živého ze zbylých asi 120 pohřešovaných se snižuje. Yildiz řekl, že zřejmě půjde o nejhorší důlní neštěstí v Turecku.

Výbuch v Tureckém dole zabil přes 200 horníků foto: Reuters

V dole bylo 787 horníků a záchranné práce stále pokračují, naděje na nalezení ještě žijících lidí se však podle Yildize snižuje. Evakuovat se údajně podařilo přes 400 lidí. Turecko za mrtvé vyhlásilo třídenní státní smutek počínaje dnem tragédie.

K výbuchu došlo asi dva kilometry pod zemí u města Soma ležícího zhruba 250 kilometrů jižně od Istanbulu. Exploze nastala v úterý po poledni, kdy podle některých zdrojů vybuchl transformátor a začalo hořet. Většina z horníků zemřela v důsledku otravy oxidem uhelnatým. Z dolu již bylo do nemocnic převezeno 80 lidí, z nichž čtyři jsou v kritickém stavu, uvedl ministr. 

Výbuch v Tureckém dole zabil přes 200 horníků

Před dolem čekají davy příbuzných a emotivně reagují na každého horníka, kterého záchranáři vyvedou či vynesou ven. 18 hodin po neštěstí se podařilo z dolu vynést dalších šest lidí.

Erdogan kvůli tragédii odložil plánovanou cestu do Albánie, ve čtvrtek má namísto dorazit také prezident Abdullah Gül, který rovněž odložil zahraniční cestu do Číny. Mezi občany Turecka roste rozhořčení nad tím, že v dole zřejmě nebyly splněny bezpečnostní předpisy. Je kvůli tomu svoláno několik protestů. V Ankaře se vydalo asi 800 studentů k ministerstvu energetiky, avšak policisté jim v postupu zabránili slzným plynem. Lidé, kteří protestovali v Somě, hovořili o Turecku jako o státě vrahů.

Turecku vyjádřili soustrast politici, papež František vyzval k modlitbě za mrtvé.

Český prezident Miloš Zeman Gülovi zaslal kondolenční telegram, v němž vyjádřil i jménem občanů České republiky upřímnou soustrast rodinám obětí. "Tato tragédie, jež připravila o životy a zdraví mnoho horníků a zasáhla také jejich rodiny, mnou hluboce otřásla," napsal prezident republiky.

Lítost nad neštěstím vyjádřili ministři zahraničí Británie a Švédska William Hague a Carl Bildt. O šoku nad rozsahem neštěstí se zmínil evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle, generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland ve své soustrasti hovoří o "hlubokém šoku". V USA se k tragédii na svém twitterovém účtu vyjádřila Rada národní bezpečnosti. "Jsme v myšlenkách s tureckým národem i těmi, kdo jsou stále pod zemí," stojí ve vzkazu.

Ačkoli jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se může co do počtu obětí stát vůbec nejhorší v historii. K té dosud nejvážnější došlo v roce 1992 blízko černomořského přístavu Zonguldak, když v dole explodoval plyn, který zabil 263 pracovníků.

Důl měl problémy i v minulosti

Důl, v němž se stalo úterní neštěstí, patří společnosti Soma Holding, Alpa Gürkana. Při jednom z rozhovorů si v roce 2012 pochvaloval, jak se mu podařilo po převzetí od státu snížit náklady těžby z původních 140 dolarů (2800 korun) na tunu na necelých 24 dolarů. Řekl tehdy, že je to díky "operativnějšímu postupu soukromého sektoru".

Soma Holding patří k největším tureckým uhelným společnostem. Ročně vytěží 5,5 milionu tun uhlí a důl u Somy řídí od roku 1984. Po tragédii vydala společnost prohlášení, v němž ujišťuje, že poslední inspekce dolu před dvěma měsíci neprokázala nic, co by odporovalo předpisům. Důl se však podle všeho potýkal s bezpečnostními riziky i v minulosti - v roce 2013 se v dolech v oblasti Somy stalo 5000 incidentů, při nichž bylo zraněno devět lidí. Tvrdí to Lidová republikánská strana (CHP), která žádá vyšetření úterního výbuchu.

Neštěstí vyvolalo v Turecku vlnu rozhořčení a lidé kritizují zejména špatná bezpečnostní opatření. Obviňují vládu, že k tomu přispěla tím, že dala soukromým firmám volnou ruku. Na dnešek je svoláno několik protestů, jeden z nich se má konat po poledni v Istanbulu. "Nehoda v tomto soukromém podniku je pracovní vražda nejvyššího stupně," řekl listu Hürriyet bývalý šéf hornických odborů Çetin Uygur. Podle dalších odborářů bylo v době neštěstí pod zemí mnoho příležitostně najatých horníků. V podniku pracuje přes 6000 lidí.

DŮLNÍ NEŠTĚSTÍ

Výběr nejtragičtějších důlních neštěstí s více než 100 oběťmi za posledních 20 let:

  • 28. srpna 1994 - Výbuch metanu v dole poblíž města Malangas na severu Filipín si vyžádal 119 obětí.
  • 10. května 1995 - Ve zlatém dole ve Vaal Reefs u Orkney v Jihoafrické republice vykolejila v podzemní chodbě 12tunová lokomotiva a zřítila se do šachty výtahu, kde rozdrtila klec plně obsazenou horníky, nastupujícími do práce. Při neštěstí zemřelo 104 horníků.
  • 4. června 1996 - Při sesuvu půdy v důsledku prudkých dešťů ve zlatém dole v čínské provincii Jün-nan na jihozápadě země zemřelo 227 lidí.
  • 26. listopadu 1996 - Při výbuchu v uhelném dolu Tung-cchun blízko města Ta-tchung v severočínské provincii Šan-si přišlo o život nejméně 114 lidí.
  • 4. března 2000 - Při neštěstí v nelegálním dole na těžbu diamantů v oblasti Kono na východě Sierry Leone zahynulo na 150 horníků.
  • 26. září 2000 - Výbuch plynu v dole Mou-kung-kou u města Šuej-čcheng v čínské provincii Kuej-čou zabil 162 horníků.
  • 19. června 2002 - Nejméně 115 horníků zahynulo při výbuchu plynu v uhelném dole v provincii Chej-lung-ťiang ve městě Ťi-si na severovýchodě Číny.
  • 22. prosince 2003 - Zemní plyn a sirovodík unikající z prasklého vrtu na plynovém poli severovýchodně od města Čchung-čching v jihozápadní Číně usmrtily nejméně 233 lidí, způsobily lehkou otravu přes 9000 lidí a vynutily si hospitalizaci 740 osob. Vrt se podařilo zapečetit o pět dní později.
  • 19. října 2004 - Po výbuchu plynu v uhelném dole Ta-pching u čínského města Čeng-čou v centrální provincii Che-nan zahynulo 148 lidí.
  • 27. listopadu 2004 - Výbuch zemního plynu v uhelném dole Čen-ťia-šan v čínské provincii Šan-si si vyžádal 166 obětí.
  • 13. února 2005 - Nejméně 214 horníků zahynulo při výbuchu plynu v uhelném dole ve městě Fu-sin v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny.
  • 26. listopadu 2005 - Exploze v uhelném dole Tung-feng u města Čchi-tchaj-che v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny si vyžádala nejméně 169 obětí.
  • 18. března 2007 - V ruském dole Uljanovskaja v sibiřské Kemerovské oblasti explodoval metan. Při neštěstí zahynulo 110 horníků.
  • 16. srpna 2007 - Ve dvou uhelných dolech u města Sin-tchaj na východě Číny v provincii Šan-tung , které zatopily náhlé přívalové deště, zahynulo celkem 181 horníků. V dole Chua-jüan to bylo 172 obětí a v nedalekém dole Ming-kung zahynulo devět horníků.
  • 17. listopadu 2007 - Výbuch metanu v uhelném dole Zasjadko u Doněcku na Ukrajině si vyžádal 100 obětí.
  • 5. prosince 2007 - Výbuch plynu v uhelném dole ve městě Lin-fen v provincii Šan-si na severu Číny si vyžádal nejméně 105 mrtvých.
  • 20. listopadu 2009 - Při výbuchu nahromaděného plynu v čínském uhelném dole poblíž města Che-kang v provincii Chej-lung-ťiang u hranic s Ruskem zemřelo 108 lidí.
  • 28. dubna 2013 - Asi 100 horníků zahynulo v dole na zlato Jebel Amir v severní části Dárfúru v Súdánu; zemřelo též 20 záchranářů.
  • 13. května 2014 - Při výbuchu a požáru v tureckém uhelném dole u města Soma na západě země zahynulo 201 horníků. Zhruba dvě stovky lidí dosud zůstávají uvězněny pod zemí.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.