Lidovky.cz

Protičínské bouře ve Vietnamu pokračují, mají první oběť

Svět

  11:37aktualizováno  11:47
HANOJ - Nejméně jednoho mrtvého a 141 zraněných si vyžádaly protičínské nepokoje, které ve čtvrtek pokračovaly ve Vietnamu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vietnamskou policii. Agentura Reuters s odvoláním na lékaře vietnamské nemocnice uvedla, že zabito bylo více než 20 lidí - pět Vietnamců a 16 osob patrně čínského původu. Tento údaj ale zatím úřady nepotvrdily.

Protičínské protesty ve Vietnamu. foto: Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad násilnostmi ve Vietnamu hluboké znepokojení a apelovalo na Hanoj, aby potrestala viníky a odškodnila oběti. Čínské velvyslanectví ve Vietnamu vyzvalo vietnamské bezpečnostní složky, aby "přijaly účinná opatření k ochraně čínských státních příslušníků". Podle agentury AFP Peking rovněž obvinil vietnamskou vládu, že je s protičínskými demonstranty "spolčená".

Účastníci protestů, které vyvolala nedávná instalace čínské ropné plošiny v části Jihočínského moře, na kterou si činí nárok i Vietnam, v noci na dnešek zaútočili na největší ocelárnu v zemi a nepokoje se přelily z jihu země i do centrálních oblastí Vietnamu. Celkem násilí zachvátilo tento týden 22 ze 63 vietnamských provincií, napsala agentura AFP. Jde o jednu z nejhorších krizí v čínsko-vietnamských vztazích od krátké pohraniční války, kterou spolu oba státy svedly v roce 1979.

Protičínské protesty před ambasádou ČLR v Hanoji.

"V noci do nemocnice dorazilo asi 100 lidí. Mnoho z nich byli Číňané. Další sem proudili dnes ráno," sdělil ve čtvrtek agentuře Reuters lékař z všeobecné nemocnice provincie Ha Tinh v telefonickém rozhovoru. Stovky Číňanů už podle dostupných informací z Vietnamu utekly. Číňané ze země prchají letadly, anebo přejíždějí do sousední Kambodže.

Tchajwanské sdělovací prostředky uvedly, že protestující v noci napadli velkou ocelárnu v provincii Ha Tinh, kde zapálili několik budov a pronásledovali čínské dělníky, kteří v závodě pracují. Ocelárnu vlastní největší tchajwanský investor ve Vietnamu, společnost Formosa Plastics Group. Po svém plánovaném dokončení v roce 2020 bude největší ocelárnou v jihovýchodní Asii a patřit k ní bude i přístav a elektrárna. Celý komplex má stát asi 20 miliard dolarů (400,5 miliardy Kč).

Neobvyklá vzpoura

Ve středu tisíce Vietnamců zapalovaly čínské a další zahraniční továrny a ničily průmyslové zóny na jihu země poblíž vietnamské hospodářské metropole Ho Či Minova Města. Jen v provincii Bin Duong nahlásilo škody 460 firem a zranění, především po zásazích cihlami a kameny, utrpělo přes 40 policistů, uvedla agentura Reuters. Vietnamská policie oznámila, že zadržela asi 500 lidí přistižených při drancování, krádežích a žhářství.

VÍCE ZDE:

Demonstrace zřejmě největší vahou dopadly na tchajwanské společnosti a zasáhly i jihokorejské a singapurské firmy, u nichž se protestující zřejmě mylně domnívali, že jsou čínské.

Podle analytiků nynější vlna protestů potvrzuje, jak mělce pod povrchem dřímá vietnamský nacionalismus, který by se mohl snadno vymknout kontrole a ohrozit nejen podniky v zemi, ale i domácí politickou stabilitu, napsal zpravodajský server BBC News.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.