Lidovky.cz

Kolem Kyjeva je klid, naštvaní jsou ale všichni, hlásí český pozorovatel

Svět

  19:25
KYJEV - "Přišel za námi volič, že se bojí, aby jeho hlas nezfalšovali. Oslovila nás také stará babička, že je ráda, že tu někdo z nás je," říká Marek Ženíšek (TOP 09), který coby pozorovatel OBSE dohlíží na prezidentské volby na Ukrajině. V Kyjevě a jeho okolí, kde se pohybuje, zatím ale vše probíhá regulérně a bez větších incidentů. "I kdyby se něco dělo, jako pozorovatel nemůžu do dění v průběhu voleb zasahovat," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

O prezidentské volby je na Ukrajině velký zájem. foto: Reuters

Lidovky.cz: Kde se momentálně nacházíte? Jste stále v Kyjevě?
Jsem v okrsku tzv. Kyjev a okolí, což je 100 kilometrů od Kyjeva. Momentálně se pohybuji v nějaké dědině. Zatím za sebou máme asi devátou volební místnost. Přejezdy nejsou moc jednoduché, dlouho to trvá, než se někam dostanete. A zřejmě ještě jednou tolik stanovišť musíme projet.

Lidovky.cz: Podle agentur mají občané o volby velký zájem. Můžete to potvrdit?
Tady je evidentní zájem o volby opravdu velmi výrazný. Už v ranních hodinách hlásily některé volební místnosti, které měly například 2000 registrovaných voličů, 1200 odevzdaných hlasů.

V Kyjevě stáli lidé fronty.

Lidovky.cz: Ovšem zhruba desetina voličů na východě Ukrajiny nemá možnost o budoucí hlavě státu hlasovat. Jak to občané v okolí Kyjeva vnímají?
Všichni jsou naštvaní, ale spíše se zde hovoří o tom, co s tím udělají po volbách. Pokud podle odhadů vyhraje Petro Porošenko, což se ale samozřejmě nemusí stát, tak se už vede debata, jak to bude s bezpečností a správou Kyjeva nad problémovými oblastmi.

Čeští pozorovatelé OBSE na Ukrajině

  • Kromě Marka Ženíška je na Ukrajině také senátor Jaromír Štětina (TOP 09) a Milan Šarapatka (Úsvit).
  • Během dopoledne zaznamenaly komise celkem 19 stížností na průběh voleb. V některých volebních místnostech nahlásil anonym bombu. Hlášeny jsou také snahy o úplatkářství.
Marek Ženíšek

Lidovky.cz: Kromě separatistů na východě Ukrajiny, kteří volby blokují, zaznamenala volební komise i snahy o úplatkářství a anonymní udání o bombách ve volebních místnostech. Zaznamenal jste podobné incidenty?
V oblasti, kde jsem já, probíhá vše naprosto standardně. Problémy jsou v Luhansku a Doněcku. Posíláme si s kolegy naše práce a o žádných větších incidentech zatím nevím, tedy kromě těch deseti procent lidí, kterým je zabráněno volit na východě Ukrajiny. A samozřejmě také lidé na Krymu nemohou volit.

I sama Ukrajina si dává pozor, aby se například nějaký provokatér nesnažil nějakým způsobem zmařit průběh voleb. Navíc i kdyby se něco dělo, tak pozorovatel do dění v průběhu voleb nezasahuje, jen si to poznamená a jede zase dál.

Lidovky.cz: Když promlouváte s lidmi přímo na místě, jaká je atmosféra? Vidí občané ve volbách naději na uklidnění situace?
Lidé jsou odhodlaní volby udělat tak, aby byly regulérní, o tom svědčí už velká účast. Někdy za námi ale přišel volič, že se bojí, aby jeho hlas nějak nezfalšovali. Nebo nás oslovila stará babička a začala brečet, že je ráda, že tady někdo z nás je, protože se bojí, aby to s Ukrajinou dopadlo dobře. Už jen to, že se tyto volby uspořádaly, je podle mého názoru velký úspěch. Toho se totiž někteří obávali. Současná vláda prokázala, že to dotáhla do konce. Teprve teď čeká Ukrajinu ta nejtěžší cesta.

V Doněcku brání prezidentským volbám proruští separatisté.

Lidovky.cz: V čem spočívá vaše práce coby pozorovatele OBSE? Co vše musíte ve volební místnosti kontrolovat?
Pozorovatel má dotazník, kde jsou přesně formulované otázky, které musí zodpovědět. Uvádí například počet členů komise, zda jsou urny v pořádku a zapečetěné, zda nedochází v průběhu hlasování k incidentům, zda neprobíhá volební kampaň, jestli komise při vydávání volebních lístků kontroluje pasy a občanské průkazy, zda voliči při hlasování nechodí za plentu ve dvojicích. Musíme také zaznamenat, kolik lidí v tu danou chvíli odvolilo, jaký je počet registrovaných voličů, zdali například není uvnitř místnosti přítomen policista a naše celkové hodnocení. Zhruba asi 40 dotazů.

Vizitky kandidátů: kdo stane v čele neklidné Ukrajiny?

Prezidentský kandidát Dmytro Jaroš.

Lidovky.cz: Budete i u počítání hlasů?
Ráno musí být vždy pozorovatel u otevírání vybrané volební místnosti. Stejně tak si vybere volební místnost, kde je až do konce sčítání hlasů. Bude záležet na tom, jak dlouho bude samotné sčítání trvat. Může to být až do noci.

Lidovky.cz: Jak se na Ukrajině pohybujete? Máte jako pozorovatel OBSE zajištěnou bezpečnost?
Bezpečnost je na každém z nás, OBSE to nijak nezajišťuje, to by ani nemohla. Každá dvojice pozorovatelů vyfasuje řidiče, se kterým podepíše na celý den či dva smlouvu. Řidiči se na poslední chvíli řekne, kam se pojede, aby volební místnosti nemohl dopředu informovat. Pak máme tlumočnici, to kdyby nestačila angličtina. Jezdíme takto ve čtyřech. Máme průkazku pozorovatelů OBSE, což v některých oblastech může působit jako provokace, ale v části, kde se pohybuji já, je vše v pořádku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.