Lidovky.cz

Egyptským prezidentem byl zvolen generál Sísí, dostal přes 90 procent

USA

  7:50aktualizováno  17:43
KÁHIRA - Egyptský prezidentem byl dle očekávání zvolen Abdal Fattáh Sísí. Podle předběžných výsledků má přes 93 procent. Jeho příznivci již v noci na dnešek bouřlivě oslavovali v ulicích Káhiry. Radost ze zvolení ale bývalému šéfovi armády Sísímu podle agentur kazí to, že volební účast byla výrazně menší, než očekával, kolem 44 procent.

Abdal Fattáh Sísí. foto: ČTK

Na konci sčítání hlasů Sísí podle zdrojů agentury Reuters získal 93,3 procenta odevzdaných hlasů, zatímco jeho jediný rival Hamdín Sabbáhí jen tři procenta. Ostatní hlasy byly označeny za neplatné.

Konečné výsledky mají být oficiálně oznámeny až příští týden, ale tisíce lidí už zaplavily podle agentur ulice metropole, aby do dnešních ranních hodin slavily vítězství svého hrdiny. Nad jejich hlavami vlály egyptské státní vlajky a městem se rozléhalo houkání aut. Oslavy se soustředily na náměstí Tahrír, které se stalo symbolem protivládních protestů během povstání z roku 2011. Přívrženci Sísího udělali v Káhiře podle AP i ohňostroj.

Vyzýval k účasti, voličů ale dorazilo málo

Volební účast byla kolem 44 procent, což je méně než očekával Sísí. Ten minulý týden vyzval voliče k účasti ve výši 80 procent.

Nižší účast podle Reuters vyvolává otázky ohledně důvěryhodnosti Sísího, kterého jeho příznivci označovali za hrdinu schopného přinést zemi politickou a ekonomickou stabilitu.

Kdo je Abdal Fattáh Sísí?

    • Narodil se 19. listopadu 1954 v Káhiře, do armády vstoupil v 19 letech.
    • V roce 1977 ukončil v Egyptě vojenskou akademii a poté se účastnil několika vojenských kurzů a cvičení, například v roce 1992 ve Velké Británii či v roce 2006 v USA.
    • Z pěchotního důstojníka se vypracoval na vojenského atašé v Saúdské Arábii a nakonec na vlivného šéfa vojenského zpravodajství. V srpnu 2012 jej prezident Mursí povýšil na generála.
    • Jako armádní šéf hrál hlavní roli při loňském svržení roční vlády islamistů z Muslimského bratrstva na čele s prezidentem Muhammadem Mursím. Díky tomu se těší mezi Egypťany velké popularitě.
    • Sísí též zdůrazňuje svoji zbožnost, modlí se pětkrát denně, také jeho žena vystupuje na veřejnosti jen v hidžábu. Pro Mursího stoupence je ale Sísí stále "zločincem".

Sísí sliboval v kampani obnovu stability po chaotických letech vlády Muslimského bratrstva předchozího prezidenta Muhammada Mursího, kterého armáda loni svrhla. Bratrstvo je nyní řazeno k teroristickým organizacím a své početné stoupence vyzvalo k bojkotu voleb.

Faraón s černými brýlemi

Letošní prezidentské volby byly druhé od revoluce, která v roce 2011 svrhla prezidenta Husního Mubaraka. Poprvé na ně dohlíželi také zahraniční pozorovatelé. Shadi Hamid z amerického střediska Saban řekl, že neexistuje způsob, jak údaje zveřejňované egyptskými úřady ověřit. "Hlasy se nikde nezávisle nepočítají, zahraničních pozorovatelů nebylo dost," sdělil.

Naděje, nebo hrozba pro demokracii?

Většina egyptských listů Sísího vítězství vítá, Al-Achbar psal o "dni naděje pro všechny Egypťany". Už ve středu v noci přišlo slavit na káhirské náměstí Tahrír několik set lidí a nad metropolí se objevily ohňostroje.

Kritici ale soudí, že Sísí bude další autokrat chránící zájmy armády a potírající naději na demokratické reformy. Sabbáhího lidé navíc tvrdí, že se s výsledky manipuluje. Ve středu prý zprávy o účasti hovořily o mnohem nižších číslech, než se uvádějí dnes.

Analytik Karim Bitar prohlásil, že v době, kdy byl svržen Mubarak, jenom málo lidí tušilo, že o tři roky později "se nechá 96 procenty hlasů zvolit maršál v černých brýlích jako nový faraon, který v kampani ani nemusel představit žádný program".

Sísího volilo mnohem více lidí než Mursího a dokonce i více než těch, kteří dali v parlamentních volbách hlas Muslimskému bratrstvu a vynesli je k moci. Analytici agentury AP ale soudí, že nesplněné očekávání o účasti může příznivce bratrstva podpořit a vyvolat jejich další protesty. Po svržení Mursího loni v červenci bylo při protestech jeho stoupenců zabito na 1400 demonstrantů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.