Lidovky.cz

Majitel potopeného trajektu u nás o azyl nežádal, říká český velvyslanec v Soulu

Svět

  6:00aktualizováno  8:00
Nejhledanější muž v Jižní Koreji. I tak lze nazvat miliardáře Ju Pjong-una, po němž už týdny pátrá policie kvůli tragické havárii trajektu Sewol. Zatím marně – po kontroverzním sedmdesátníkovi se slehla zem. Deník Korea Herald však nyní tvrdí, že jeho stopu zachytil. Magnát, na jehož hlavu je vypsána desetimilionová odměna, možná požádal o azyl ambasádu ČR v Soulu, spekuluje list.

Snímek Ju Pjong-una ve vysílání jihokorejské televize. foto: Reuters

Třiasedmdesátiletý miliardář a majitel ztroskotaného trajektu Sewol Ju Pjong-un je cílem horečného policejního pátrání už od května, kdy se odmítl zodpovídat za svůj podíl na tragické dubnové havárii plavidla. Místo toho zmizel neznámo kam. „Vysmívá se zákonům a vyvolává v lidech vztek. Má před ně předstoupit a říct pravdu,“ rozzlobila se jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, jež na hlavu magnáta vypsala odměnu čítající v přepočtu deset milionů korun. Marně – po hledaném muži jako by se slehla zem.

JU PJONG-UN A TRAJEKT SEWOL

Miliardář Ju Pjong-un je hlavou korejského rodinného klanu, jež stojí za společností Chonghaejin Marine Co., vlastníkem a provozovatelem ztroskotaného trajektu Sewol. Sedmitisícitunové plavidlo, jež mířilo k oblíbené turistické destinaci, ostrově Čedžu, se potopilo 16. dubna. V chladných vodách Žlutého moře tehdy zahynulo na 300 cestujících, převážně dospívajících dětí.

Jihokorejská policie již kvůli neštěstí zatkla 15 členů posádky včetně kapitána lodi – obvinila je z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci cestujícím. Vyšetřovatelé se však domnívají, že nehodu zapříčinil také špatný technický stav ztroskotaného trajektu. A za něj už nese přímou odpovědnost plavební společnost – tedy Ju Pjon-un a jeho rodina.

Deník The Korea Herald však nyní s odvoláním na jihokorejskou prokuraturu napsal, že stopa uprchlíka byla zachycena. Miliardář prý z úkrytu požádal o politický azyl zastupitelský úřad nejmenované cizí země v Soulu. To, že se jeho žádost nesetkala s pochopením, příliš nepřekvapí: „Ambasáda jeho žádost zamítla, protože nesplňuje patřičná kritéria. Podezřelým ze zločinu daná země azyl neposkytuje," vysvětlil zdroj Korea Heraldu.

Česká stopa

Zajímavý moment však nastává, když deník dodává, že onou zemí mohla být Česká republika. Hledaného magnáta spojují s českým prostředím skutečně jisté nitky, z nichž nejpodstatnější je jeho příbuzenský vztah s bývalým jihokorejským velvyslancem v ČR. Gabriel Oh, jenž stál v čele pražské ambasády od ledna 2010 do června 2013, totiž se svým švagrem udržoval čilý kontakt.

Jenže česká stopa vede do slepé uličky. Velvyslanec ČR v Soulu Jaroslav Olša spekulace o tom, že by se Ju v tomto ohledu na český zastupitelský úřad obrátil, rozhodně odmítl. "Nemohu potvrdit ani vyvrátit, zda Ju požádal o azyl některé z velvyslanectví v Soulu, mohu ale jasně říct, že Ju ani nikdo jiný jeho jménem nekontaktoval náš zastupitelský úřad," řekl ve čtvrtek serveru Lidovky.cz.

Dalším státem, který padá v úvahu, je Francie, na niž má Ju Pjong-un rovněž silné vazby, soudí The Korea Times. Přestože jméno dotyčné země není zatím potvrzeno, pro vyšetřovatele představuje Juova žádost aspoň nějaké vodítko. Policie již požádala ministerstvo zahraničních věcí, aby informovalo ambasády cizích zemí v Soulu, že mají být na další možný kontakt s podezřelým připraveny.

HAVÁRIE TRAJEKTU SEWOL:

Kancelář státního zástupce americké stanici CNN potvrdila, že Ju už dávno nemusí být na území Jižní Koreje. Tamní úřady ale spolupracují s mezinárodními vyšetřovateli a minulý pátek poprvé slavili v honbě za klanem boháčů úspěch.

Interpol totiž v Paříži zadržel Juovu dceru. I ta totiž pravděpodobně řídí lodní společnost, které patřil i Sewol. Podle jihokorejské agentury Jonhap ji francouzské úřady bez problémů vydají do Jižní Koreje. Ve vlasti by měla být podrobena výslechům, které by měly objasnit příčiny jednoho z největších lodních neštěstí.

Miliardář bez tváře

Ju Pjong-un je kromě profesionální nedbalosti a nedostatečného zajištění bezpečnosti (možné příčiny potopení trajektu) stíhán i za daňové úniky a zpronevěru. Policie nabízí dva miliony i za jeho nejstaršího syna.

Ju, označován jako „miliardář bez tváře“ kvůli své nechuti ukazovat se na veřejnosti, zapadá do škatulky excentrického boháče. Zakladatel náboženské sekty a fotograf tvořící pod pseudonymem Ahae má za sebou také několikaletý pobyt ve věznici.
V devadesátých letech si odseděl čtyři roky kvůli podvodům. Už předtím byl ale vyšetřován v souvislosti se smrtí třiceti stoupenců jeho sekty. Úřady tehdy případ uzavřely jako hromadnou sebevraždu a Ju byl zproštěn obvinění.

Případ tragicky ztroskotaného trajektu však policii k podivné sektě znovu přivedl a praktiky náboženského hnutí teď znovu prošetřuje policie. Tentokrát se zajímá především o jeho majetek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.