Lidovky.cz

Vrazi kritičky Kremlu Anny Politkovské byli odsouzeni na doživotí

Svět

  10:35aktualizováno  11:31
MOSKVA - Ruský soud v pondělí poslal na doživotí do vězení Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova, dva hlavní pachatele vraždy novinářky Anny Politkovské. Gajtukajev podle soudu vraždu opoziční žurnalistky zosnoval a Machmudov v roce 2006 Politkovskou zastřelil. Tři další pachatelé dostali podle ruské televize tresty ve výši dvanáct, čtrnáct a dvacet let vězení.

Demonstranti drží portrét zavražděné novinářky Anny Politkovské

Porotci se přiklonili k verzi obžaloby, podle níž novinářku, proslavenou reportážemi z Čečenska a kritikou Kremlu, zabil Čečenec Machmudov šesti ranami z pistole. Pomáhali mu přitom jeho bratři Ibragim a Džabrail. Za organizátora vraždy byl kromě Gajtukajeva označen bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Všichni vinu do poslední chvíle popírali.

Soudce Pavel Melechin poslal Chadžikurbanova do vězení na dvacet let, Džabraila Machmudova na čtrnáct a Ibragima Machmudova na dvanáct let. Žalobce Boris Loktionov pro tuto trojici žádal tresty ve výši dvaadvacet, devatenáct a patnáct let.

VRAŽDY NOVINÁŘŮ V RUSKU:

V případu byl už dříve odsouzen bývalý policejní důstojník Dmitrij Pavljučenkov, který - prý za úplatek - zařídil sledování nepohodlné reportérky před jejím odstraněním. Jméno objednatele zločinu ale stále chybí. Vyšetřovatelům se ani po osmi letech nepodařilo iniciátora vraždy nalézt.

Osmačtyřicetiletá Politkovská byla redaktorkou moskevského opozičního listu Novaja gazeta a proslavila se kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Vrah ji zastřelil ve výtahu moskevského domu 7. října 2006 - v den čtyřiapadesátých narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina.

Případ vyvolal celosvětovou pozornost a na Západě byl označován za důkaz nátlaku, jemuž jsou v Rusku vystaveni kritici kremelské politiky. Skandál navíc vyvolal první proces s údajnými spolupachateli vraždy v roce 2009. Porota tehdy pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu, nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření.

Smrt Anny Politkovské

  • Politkovská, matka dvou dětí, byla zastřelena 7. října 2006 ve výtahu moskevského činžovního domu, ve kterém žila. Bylo jí 48 let. Vraha, který se maskoval čepicí, zaznamenaly bezpečnostní kamery.
  • V srpnu 2007 prokuratura oznámila, že dopadla organizátory i přímé vykonavatele vraždy. Obviněna byla trojice čečenských bratrů Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Později k nim přibyl i jejich příbuzný, obchodník Lom-Ali Gajtukajev. Právě Gajtukajev dostal podle prokuratury zakázku na likvidaci nepohodlné novinářky v červenci 2006 a kvůli tomu zosnoval zločineckou skupinu s účastí policisty Dmitrije Pavljučenkova, sourozenců Machmudovových a Chadžikurbanova. Reportérku podle obžaloby zastřelil Rustam Machmudov, který byl dopaden až v roce 2011.
  • V únoru 2009 porota moskevského vojenského soudu pro nedostatek důkazů propustila obžalované na svobodu. V červnu 2009 ale Nejvyšší soud osvobozující rozsudek zrušil a případ vrátil prokuratuře k došetření.
  • V prosinci 2012 byl v odděleném procesu za podíl na vraždě odsouzen k 11 letům vězení Pavljučenkov, který se po dopadení rozhodl s vyšetřovateli spolupracovat. Loni v březnu rozsudek potvrdil Nejvyšší soud. Jako náčelník sledovacího útvaru moskevské policie nechával Pavljučenkov Politkovskou sledovat a informace o jejím pohybu předal bezprostředním vykonavatelům vraždy. Také obstaral vražednou zbraň.
  • Jméno objednavatele vraždy stále zůstává zahaleno tajemstvím. Spekuluje se o ruských tajných službách či o promoskevském čečenském vládci Ramzanu Kadyrovovi. Prokuratura svého času tvrdila, že vraždu si objednali ze zahraničí nepřátelé Ruska, kteří chtěli zdiskreditovat prezidenta Vladimira Putina a rozvrátit stabilitu země. Podle ruských médií byl oním nepřítelem Ruska myšlen nejspíše uprchlý Putinův nepřítel, miliardář Boris Berezovskij, který získal azyl v Británii, kde loni zemřel.
  • Nový proces s pěticí obžalovaných z vraždy Politkovské začal loni 24. července u moskevského městského soudu. Soudní proces od počátku provázely problémy, porotu se podařilo sestavit až na čtvrtý pokus a v listopadu pak byla rozpuštěna. Soud opět obnovil projednávání kauzy letos v lednu a v květnu porota rozhodla, že vrahem byl Rustam Machmudov, za organizátory vraždy porotci označili Gajtukajeva a Chadžikurbanova; inspirátor činu zůstal neobjasněn.
  • V pondělí soud poslal na doživotí do vězení Gajtukajeva a Rustama Machmudova. Tři další pachatelé dostali podle ruské televize tresty ve výši 12, 14 a 20 let vězení.

VIZITKA ANNY POLITKOVSKÉ

  • Anna Politkovská patřila k nejznámějším ruským novinářům a obráncům lidských práv. Ve svých článcích tvrdě pranýřovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami a byla nesmlouvavým kritikem Kremlu v čele s Putinem. Kriticky se vyjadřovala i o policejní a justiční "mafii" v Rusku. Za svou činnost získala řadu prestižních cen, zároveň ale čelila hrozbám vůči vlastní osobě. Politkovská byla zastřelena 7. října 2006.

Anna Politkovská na snímku z roku 2004

  • Politkovská pocházela z rusko-ukrajinské rodiny. Narodila se 30. srpna 1958 v New Yorku, kde její rodiče působili v diplomatických službách při OSN. Po vystudování prestižní fakulty žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě nastoupila do deníku Izvestija, poté pracovala i pro podnikové noviny tehdy monopolních aerolinek Aeroflot nebo v týdeníku Obščaja gazeta. Nakonec zakotvila v listu Novaja gazeta, do kterého přispívala až do své smrti. Spolupracovala ale i s řadou jiných periodik, televizí a rozhlasem a přednášela, často i v zahraničí.
  • Do Čečenska přijela poprvé v roce 1998. Od druhé čečenské války, která vypukla o rok později, byla na Kavkaze více než padesátkrát a neváhala rozhodně kritizovat politiku Kremlu. V únoru 2001 byla v Čečensku uvězněna, a poté vyhoštěna. Ve stejném roce publikovala informace o lidech, kteří v Čečensku mizí beze stopy. Kvůli kritickým článkům z Čečenska bylo Politkovské několikrát vyhrožováno smrtí.
  • Napsala také kritickou knihu o vládě Putina (Putinovo Rusko), v níž například zdokumentovala porušování lidských práv v Čečensku ruskými jednotkami. Pozornost vyvolaly její zápisky, které pod názvem Anna Politkovská: Ruský deník vyšly až po její smrti. Ve svém deníku analyzovala dění v Rusku od prosince 2003 do srpna 2005, včetně druhé volby Putina za prezidenta.
  • V roce 2004 vážně onemocněla, když se patrně otrávila čajem, kterého se napila během letu z Moskvy do Beslanu. Do místa dramatu dětských rukojmí už tehdy nedorazila. V říjnu 2002 byla jednou z osobností, kterou si čečenští povstalci vybrali k vyjednávání při únosu v moskevském divadle v ulici Dubrovka.
  • Autoři: ,
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.