Lidovky.cz

Ozbrojenci zaskočili Spojené státy. Selhaly opět zpravodajské služby?

USA

  7:00
PRAHA - Po ruské anexi Krymu se již podruhé v krátké době Američané cítí zaskočeni. Rychlost, s jakou radikální islamisté v posledních dnech začali obsazovat sever Iráku, byla pro Washington nečekaná. Selhaly tedy opět zpravodajské služby? Pokud ano, jak je to možné, když do špionážních aktivit ročně míří miliardy dolarů? Takovou otázku si nyní mnozí Američané kladou. Odpověď ale není úplně jednoduchá.

Ozbrojenci zaskočili Spojené státy. Selhaly opět zpravodajské služby? foto: ČTK

CIA má stále na americké ambasádě v Bagdádu své zástupce, nicméně tato zpravodajská služba přestala provozovat vlastní špionážní sítě uvnitř země. A to od té doby, co americké síly v prosinci roku 2011 zemi opustily.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU

Zpravodajské služby v poslední době džihádisty, jako jsou ti ze sítě Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), sledovaly prostřednictvím satelitů. Odposlouchávaly také jejich telefony a monitorovaly jejich e-mailovou komunikaci. Jenže tato metoda se ukázala jako značně problematická. Radikální islamisté se totiž spoléhají na lidské kurýry.

Na konci května se sice americký ministr obrany Chuck Hagel setkal v Saúdské Arábii s představiteli několika zemí v regionu, shodli se ale jen na tom, že ISIL a další islamističtí bojovníci v Iráku a Sýrii představují hrozbu. Během schůzky také nevznikl žádný plán, jak džihádistům čelit. Dokonce ani americké zpravodajské služby nezvýšily monitorování příslušníků sítě ISIL. V posledních hodinách se situace v Iráku dál dramatizuje. Iráčtí radikálové v noci na pátek ovládli další dvě města ve východní provincii Dijála a postupovali směrem k metropoli Bagdádu.

K věci se proto vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Mimo jiné uvedl, že je na Iráku, aby si své problémy vyřešil. Rovněž řekl, že americké vojáky bojovat zpět do Iráku nepošle.

„Spojené státy se nezapojí do žádné vojenské akce, pokud nebude existovat jasný plán iráckých představitelů,“ prohlásil Obama na mimořádné tiskové konferenci.
„Je to dlouhodobý a regionální problém,“ řekl podle agentur Obama o nejnovějším vývoji v Iráku. Spojené státy jsou podle něj ale připraveny pomoci. Prezident upozornil, že rozhodování ve spolupráci s Iráčany potrvá několik dnů, proto není možné očekávat zásadní rozhodnutí v nadcházejících hodinách.

Jak si Obamova slova vykládat? S trochou nadsázky jde o první praktický důkaz jeho nové zahraničněpolitické doktríny, kterou nedávno nastínil. Obama nechce, aby Spojené státy samy na svých bedrech nesly břímě takových konfliktů, jako byl v minulosti ten irácký.

„Jen to, že máme kladivo, neznamená, že každá krize představuje hřebík,“ říká Obama. Za svůj konsenzuální politický styl však Obama musí platit politickou cenu. Jeho republikánští konkurenti o něm čím dále častěji prohlašují, že je slabým prezidentem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.