Lidovky.cz

Džihádisté bojovali o ropu, irácká armáda chystá protiofenzivu

Svět

  10:28aktualizováno  14:44
BAGDÁD - Radikálové z džihádistické sítě ISIL zaútočili na rafinerii v severoiráckém městě Bajdží a podle zdrojů agentury Reuters ji mají ze 75 procent pod kontrolou. Podle zaměstnanců útočili minomety, na záběrech je vidět, že část objektu byla v plamenech. Provoz podniku je od úterka zastaven a zahraniční zaměstnanci byli evakuováni

Jednotky ISIL před největší iráckou ropnou rafinerií ve městě Bajdží. foto: Reprofoto

"Máme situaci v Tall Afaru, Sámaře a Bajdží pod kontrolou," sdělil armádní mluvčí na tiskové konferenci přenášené televizí. Tvrdil, že většina oblastí v okolí Tall Afaru je osvobozená a že radikálové v Bajdží byli poraženi.

Ropná rafinerie v Bajdží.

Rafinerii podle zaměstnanců zasáhla v noci minometná palba a byla slyšet střelba. Podle Reuters měli radikálové dopoledne v rukou výrobní jednotky i administrativní budovu, tedy tři čtvrtiny rozsáhlého komplexu. Provoz podniku byl od úterka zastaven a zahraniční zaměstnanci byli evakuováni.

V Bajdží se zpracovává ropa těžená na severu Iráku. Dvě další a větší rafinerie jsou jižně od ní. Vedení podniku se rozhodlo kvůli špatné bezpečnostní situaci provoz zastavit už v úterý, aby předešlo zásadním škodám.

ČTĚTE TAKÉ:

Bajdží leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu na silnici mezi metropolí a Mosulem. Ten minulé úterý dobyli radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) a postupují dále na jih k hlavnímu městu. O dobytí Bajdží se pokusili už před týdnem.

ISIL zahájila útok na rafinerii v Bajdží v úterý večer a boje pokračovaly i ráno. Podle Reuters už má v rukou výrobní jednotky i administrativní budovu, tedy tři čtvrtiny rozsáhlého komplexu. Boje stále pokračují u centra kontroly.

Už v úterý úřady avizovaly, že výpadek rafinerie v Bajdží, která na domácí trh dodávala něco přes čtvrtinu petroleje, benzinu a topného oleje, bude třeba nahradit dovozem. Dlouhodobá odstávka se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu, potížemi v zásobování pohonnými hmotami, což přispěje k chasou v Iráku, píše AP.

Další boje jsou hlášeny z Tall Afaru ležícího poblíž syrské hranice. ISIL sice začátkem týdne ohlásila, že město dobyla, ale tamní posádka a vyslané posily o ně stále bojují.

CO UDĚLAJÍ USA?

  • Americký prezident Barack Obama v uplynulých dnech nastínil možnost leteckých úderů proti pozicím ISIL. Zatím o nich však nerozhodl, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké činitele. Jedním z důvodů je i to, že předpokládané cíle úderů - tedy nesmírně pohyblivé bojové jednotky rebelů - jsou za nynějších okolností obtížně zaměřitelné.
  • Američané již mají v oblasti Perského zálivu dvě letadlové lodě se stovkami příslušníků námořní pěchoty, kteří by mohli být využiti k podpoře případné americké operace na pomoc irácké vládě proti radikálům. Desítky vojáků mají například posílit obranu americké ambasády v Bagdádu. Hovoří se také například o vyslání bezpilotních letadel.
  • O vyostřené situaci v Iráku chce Obama ve středu hovořit s nejvyššími představiteli obou komor Kongresu, a to z opozičního republikánského i jeho demokratického tábora.

Málikí slibuje protiofenzivu

V televizi ve středu vystoupil premiér Málikí a řekl, že vláda se po porážce minulý týden ujala iniciativy a že události z minulého týdne pomohly Iráčanům obnovit národní jednotu. "Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu," sdělil Málikí. Obrátil se také na vůdce iráckých kmenů a vyzval je, aby "se odvrátili od vrahů a zločinců, kteří šíří program diktovaný ze zahraničí".

Podle agentury AFP se však islamistům podařilo na severu země dobýt několik vesnic v severní provincii Saláhaddín. O život přitom přišlo asi 20 civilistů.

Málikí v úterý odvolal čtyři vysoce postavené velitele v ozbrojených složkách za zanedbání jejich "profesionálních a vojenských povinností". Jeden z nich má být souzen za dezerci. Premiér chce také zvýraznit dohled nad vojenskou disciplínou armády, která byla povstalci na severu až příliš snadno poražena.

Irácká armáda bojuje s radikály (16. 6.):

Unesení Indové

Indická vláda mezitím oznámila, že ztratila kontakt se 40 indickými dělníky, kteří byli zřejmě uneseni na severu Iráku. List Times of India ve středu uvedl, že muži pracovali na stavbách a byli uneseni při evakuaci z Mosulu obsazeného radikály z ISIL.

Mluvčí indického ministerstva zahraničí sdělil, že úřadu se nepodařilo kontaktovat skupinu 40 dělníků. Informaci o únosu prý ale nemůže potvrdit. Přesto ministerstvo sestavilo krizovou skupinu, která má za úkol získat informaci o situaci v Iráku a pomoci Indy evakuovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí potvrdil, že v oblastech, které od minulého týdne obsazují radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), je mnoho občanů Indie. Indická televize informovala také o 46 indických zdravotních sestrách, které prý uvázly v nemocnici v Tikrítu. Jejich nadřízení a armáda je tam prý zanechali bez pomoci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že s touto skupinou je Indie v kontaktu.

Také Turecko usiluje o vydání několika desítek svých občanů z Iráku. Minulý týden bylo na severu Iráku uneseno 31 řidičů kamionů a padesátka zaměstnanců konzulátu v Mosulu. Turci jsou podle středeční zprávy také mezi 60 lidmi unesenými poblíž Kirkúku. Pracovali na výstavbě nemocnice a mezi dělníky bylo asi 15 Turků.

Turecké ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo všechny své občany, aby opustili Irák. V zemi nyní pobývá odhadem 125.000 Turků. Ankara v úterý nařídila rovněž evakuaci svého konzulátu v jihoirácké Basře.

Boje mezi kurdskými oddíly a bojovníky ISIL nedaleko Kirkúku (18. 6.):

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.