Lidovky.cz

Situace v Iráku: v Bajdží zavládlo příměří, premiér nehodlá rezignovat

Svět

  14:00
BAGDÁD - Z irácké rafinerie v Bajdží se díky příměří dojednanému mezi radikály a armádou podařilo evakuovat zbylých 250 až 300 zaměstnanců, informovala s odvoláním na tamní zdroje agentura Reuters. Evakuaci svých ropných zařízení v Iráku nyní chystá i Čína, některé velké ropné společnosti už svůj personál stáhly.

Iráčtí vojáci v provincii Dijála. foto: Reuters

Boje o Bajdží začaly v noci na středu. Radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) sice pronikli do objektu, armáda však později oznámila, že útok odrazila. Svědci citovaní agenturou AP ráno viděli nad Bajdží vlát černé prapory islamistů, kteří prý také obsadili silniční kontroly u rafinerie.

VÍCE ZDE:

Zástupce iráckých bezpečnostních sil v Bagdádu trval na tom, že uvnitř objektu jsou stále vojáci a hlásí se nadřízeným do Bagdádu. Nad rafinerií prý létají armádní vrtulníky, aby zastavily postup radikálů. ISIL obsadila jednu budovu v blízkosti rafinerie a z ní ostřeluje vojáky uvnitř.

Rezignuje premiér?

Irácký premiér Núrí Málikí na rezignaci nepomýšlí , sdělil mluvčí jeho úřadu Zuhajr Nahár. O tom, že by se Málikí měl vzdát úřadu, protože se mu nepodařilo usmířit iráckou společnost a politiky, hovoří někteří členové amerického Kongresu. Nahár ale v rozhovoru se stanicí BBC řekl, že Západ by měl podpořit vojenskou operaci proti islámským radikálům, a ne žádat změnu vlády.

Evakuace zaměstnanců

Provoz v Bajdží, která zpracovává ropu těženou na severu Iráku, je zastaven od úterý, kdy byli odvezeni zahraniční zaměstnanci, místní ale zůstali. V rozlehlém zařízení na zpracování ropy v Bajdží pracuje asi 15 800 lidí, z nichž asi stovku tvoří zahraniční odborníci. Většina z nich se dostala ven v minulých dnech, poslední skupina během čtvrtečního krátkého příměří, které pomohli dojednat představitelé místních kmenů.

Jednotky ISIL před největší iráckou ropnou rafinerií ve městě Bajdží.

Ropná rafinérie v Bajdží.

K evakuaci se už rozhodly také firmy Exxon Mobil a BP. První z nich stáhla většinu zaměstnanců, BP asi pětinu. Irácký zástupce těžby na jihu země tento krok ale kritizuje, protože je podle něj neopodstatněný. Jde totiž o provozy na šíitském jihu Iráku, kde se nebojuje.

Čína má ve svých ropných a průmyslových provozech v Iráku asi 10 000 lidí a začala připravovat jejich evakuaci pro případ, že se násilí bude šířit. Tato zařízení jsou ale také v oblastech, které jsou zatím klidné. "Naši čínští zaměstnanci zatím normálně pracují. Jestli se ale radikálové rozhodnou útočit na Bagdád, okamžitě je z Iráku stáhneme," sdělil zástupce čínské společnosti CNOOC. Čína loni v Iráku nakoupila 299 milionů barelů ropy, tedy skoro třetinu jeho vývozu.

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz sdělil, že výpadek zásobování z Bajdží vyvolá poptávku Iráku o petrochemické výrobky ze zahraničí. Turecko se obává, že se prudce zvýší provoz na hraničním přechodu z Turecka do severního Iráku. Na iráckém severu je od začátku ofenzívy ISIL uneseno asi 100 tureckých občanů, z nichž zhruba 30 jsou řidiči kamionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Saúdi: Teroristy nepodporujeme

Saúdská Arábie se ve čtvrtek opět důrazně ohradila proti nařčení irácké vlády, že sunnitské vzbouřence podporuje. Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd doporučil premiéru Málikímu, aby se nestavěl proti Rijádu.

Princ Fajsal řekl, že Saúdská Arábie byla v minulosti terorismem velmi poškozena a proti teroristům, zejména proti těm z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), bojuje. V sunnitském království je tato sunnitská skupina, která nyní obsazuje irácký sever, na seznamu teroristických organizací. Bagdád ale obvinil Saúdskou Arábii, že tyto teroristy podporuje morálně i finančně.

"ISIL je teroristická organizace. Není to zachránce, ale ničitel Iráku," sdělil princ Fajsal. Doporučil Málikímu, aby sledoval, jak království proti terorismu postupuje.

Chameneí z Íránu: Nepodléhejte radikálům

Na twitterovém účtu, který tlumočí názory íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, se ve čtvrtek objevila výzva, aby muslimové nepodlehli pocitu, že to, co se děje v Iráku, je výzva, aby se šíité postavili proti sunnitům.

Ajatolláh Alí Chameneí

Chameneí, který vede šíitský Írán, tvrdí, že se sunnitští radikálové snaží proti sobě poštvat obě komunity věřících a to je spojuje s "arogantními" mocnostmi. Írán tím většinou označuje USA a jejich spojence. Chameneí vyzývá muslimy, aby nepodlehli činnosti radikálů, jejichž cílem je vyvolat válku v muslimském světě. "Všichni muslimové, šíité i sunnité, by se měli mít na pozoru. ISIL sice zabíjí nevinné lidi, což je zločin, ale větším nebezpečím je to, že se snaží vyvolat mezi šíity a sunnity nedůvěru," uvádí se v Chameneího poselství.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.