Lidovky.cz

Chceme skoncovat se zločinem a korupcí, říká šéf ukrajinské lustrační komise

Svět

  6:00
PRAHA - Odstranit zločinné politiky, vykořenit korupci, reformovat ukrajinský systém. Takové jsou cíle navrhovaného zákona o lustracích, za nímž stojí komise zrozená z hnutí Majdan. Její šéf Jegor Sobolev popsal serveru Lidovky.cz, jak mají lustrační prověrky vypadat, i úskalí, na něž při své práci naráží. „Pokud politik neplní vůli voličů, nemá ve své funkci co dělat,“ říká rozhodně.

Korupce na Ukrajině. Prezidenta Viktora Janukovyče (vlevo) a generálního prokurátora Viktora Pšonku svrhlo hnutí Majdan. V čele Ukrajiny si oba bývalí prominenti zajistili pohádkový majetek. Na snímku luxusní interiér Pšonkovy vily. foto: Reuters

Jegor Sobolev, předseda ukrajinské llustrační komise.

Jegor Sobolev je ukrajinský novinář, občanský aktivista a jeden z vůdců hnutí Euromajdan. Stojí v čele lustrační komise, zvolené v únoru radou Majdanu a neformálně začleněné do vlády premiéra Arsenije Jaceňuka. V jejím rámci prosazuje povinné lustrační prověrky pro každého veřejného činitele na Ukrajině. Do Prahy přijel na pozvání polské lidsko-právní nadace Open Dialog.

Lidovky.cz: Co je cílem plánovaných lustrací?
Ukrajina nutně potřebuje systémové reformy.Viktor Janukovyč sice ze země uprchl, ale systém, o který se opíral, žije dál. Proto jsme předložili návrh zákona, na jehož základě by měli být prověřeni všichni státní funkcionáři, soudci i členové bezpečnostních jednotek včetně řadových policejních složek. Chceme, aby tyto kontroly proběhly na úrovni celé společnosti, a to na základě několika kritérií: počínaje tím, zda dotyčný nespolupracoval s tajnou službou KGB, přes to, zda svou funkci vykonával zodpovědně a čestně, po vysvětlení původu majetku, jímž on a jeho rodina disponují. Protože největším nepřítelem Ukrajiny jsou dnes agenti a korupce. Ti, kteří prověrkou neprojdou, by měli být zbaveni své funkce na dobu deseti let. V případě volených zastupitelů by mělo být veřejně publikováno vysvětlení, proč ten který člověk neprošel.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jakými metodami hodláte veřejně činné osoby prověřovat?
K dispozici jsou dokumenty ze státních archivů, ve sporných případech navrhujeme použití detektoru lži. Chceme rovněž zapojit veřejnost: pokud bych byl prověřován například já, vyzveme občany, aby do dvou týdnů poskytli jakékoli závažné informace, které o mně mají k dispozici. Tento postup jsme použili před dvěma měsíci ve Lvově a ve Volyni a byl velmi úspěšný. V podstatě se dá říci, že lustrační komisí je celá společnost. V posledních měsících si uvědomila svoji sílu, to, že je to právě ona, kdo je zdrojem moci. Její vzkaz politikům je jasný: Konec závislosti, ponižování a korupce! My jsme ti, kdo vás zvolili, a proto vy musíte poslouchat nás, nikoli naopak. Pokud politik neplní vůli voličů, nemá ve své funkci co dělat. Janukovyč je toho příkladem.

Lidovky.cz: To je bezesporu ideální model. Jenže praxe bývá jiná, tím spíš na Ukrajině...
To máte bohužel pravdu. Zatímco veřejnost lustrační prověrky podporuje, funkcionářům se příliš nezamlouvají. Velké minus naší dosavadní iniciativy tkví v tom, že zatím jednáme pouze na základě dohody s ministrem vnitra, nikoli v rámci lustračního zákona. Kvůli naší činnosti ztrácí ministr možnost plně kontrolovat celý proces výběru a jmenování lidí do funkcí, nemůže libovolně dosazovat své lidi, obchodovat s pozicemi. Což se mu pochopitelně moc nelíbí.

Lidovky.cz: Přijetí vámi navrhovaného lustračního zákona však závisí právě na politicích. Domníváte se, že ho schválí?
Zákon má mnohem větší šanci, než by se na první pohled mohlo zdát. Ukrajinu čeká bouřlivý politický vývoj a domnívám se, že mnozí politici budou své funkce opouštět mnohem dříve než s koncem svého volebního období.

Lidovky.cz: Přesto: sám jste mluvil o korupci, systémových vadách. Mohou být v takovém prostředí lustrace spolehlivé a důvěryhodné? Jak například plánujete prověřovat ty, kteří by měli zaujmout funkce po na základě lustrace odvolaných činovnících?
Pokud se uvolní nějaká pozice, vypíše se na ni výběrové řízení. Všichni kandidáti budou muset splnit podmínky lustračního zákona. Do jejich výběru bude navíc zapojena celá veřejnost, prostřednictvím lustrační komise, v níž zasednou zástupci občanské společnosti. Je pravda, že asi největší úskalí pro nás dnes představuje připravenost současné generace politiků odhlasovat přijetí námi navrhovaného řešení, a především ho pak realizovat. Protože většina z nich se pustila do politiky ne proto, aby přijímali zákony, ale proto, aby na tom vydělali.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Před necelým měsícem si Ukrajina vybrala nového prezidenta. Podporuje Petro Porošenko vaši snahu?
Prezidentovi jsme návrh lustračního zákona představili a požádali ho, aby jej předložil poslancům s tím, aby ho přijali, jinak parlament rozpustí. Nicméně je naprosto pochopitelné, že jeho prioritou je nyní stabilizace situace na Donbasu.

Lidovky.cz: Jako roli hraje tamní dění pro vás? Vaše iniciativa vzešla z Majdanu, má podporu i na východě země?
Jsem přesvědčen, že kdybychom měli možnost projednat s Donbasem otázku lustrací, společné stanovisko bychom našli velmi rychle. Sám jsem v Doněcku před časem byl, a když jsem tam naši koncepci představoval, reakce byla stejně nadšená jako ve Lvově. Jenže my teď tu možnost bohužel nemáme. Obyvatelé Donbasu se stali rukojmími diverzantů, kteří jim lžou.

PSALI JSME:

Včera jsem si ve svém pražském hotelu pustil televizní kanál Russia Today a říkal jsem si, že ta stanice by určitě zaujala Orwella. Zprávy, které vysílá, jsou stejně pravdivé, jako kdyby informovala o tom, že v ulicích Prahy se bojuje, protože zdivočelí Pražané zabíjejí kohokoli, kdo promluví polsky. Neštěstí spočívá v tom, že právě tyto zprávy teď dostávají obyvatelé Donbasu. Jiné k nim proniknou jen stěží. Přesto si nemyslím, že je třeba propadat beznaději. Před několika dny u mě přespávali dva lidé, kteří přijeli právě z východu, a říkali, že nespokojenost tamních obyvatel roste. Například v Luhansku v noci tajně vylepují plakáty, které obviňují vzbouřence z páchání zločinů a vyzývají je k odchodu. Lidem už se separatisty došla trpělivost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.