Lidovky.cz

Průlomová návštěva: Tchaj-wan poprvé hostí čínského ministra

Svět

  13:08
TCHAJ-PEJ - Vůbec první čínský ministr přiletěl na Tchaj-wan na čtyřdenní oficiální návštěvu. Jeho úkolem je obnovit vztahy s ostrovem, který má od konce čínské války v roce 1949 vlastní vládu, ale Peking ho nadále považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Vzájemné vztahy, které se v posledních letech postupně uvolňují, letos zkomplikovaly mohutné protičínské protesty v Tchaj-peji.

Čang Č'-ťün (vlevo), čínský ministr úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, si potřásá rukou s předsedou tchajwanské Rady pro záležitosti pevniny Wang Jü-čch'em. foto: Reuters

Čang Č'-ťün, ministr úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, krátce po příletu odjel na soukromé rozhovory se svým tchajwanským protějškem, napsala agentura AP. V Tchaj-peji už se shromažďují protičínští demonstranti.

Čína a Tchaj-wan zahájily postupné sbližování v roce 2008, kdy tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou souhlasil, že odsunou politické záležitosti a budou budovat vzájemné vztahy na čistě ekonomickém základě.

PSALI JSME:

Obě strany postupně podepsaly 21 dohod, v loňském roce jejich vzájemný obchod vystoupal na 124,4 miliardy dolarů a na Tchaj-wan přijely asi tři miliony čínských turistů, což bylo dříve zakázané.

Letos v březnu ale stovky studenty vedených protestujících obsadily parlament v Tchaj-peji s cílem zabránit ratifikaci dohody o dvoustranné liberalizaci obchodu. Protesty trvaly 24 dní, během nichž se do nich postupně zapojovalo stále více lidí, až jejich počet dosáhl několika tisíc. Mnozí účastníci tohoto "slunečnicového hnutí" požadovali, aby Tchaj-wan ukončil paktování s Čínou, kterou řada obyvatel ostrova stále považuje za svého nepřítele.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.