Lidovky.cz

Nový muž mocné severokorejské armády. KLDR vyměnila ministra

USA

  9:27aktualizováno  13:36
SOUL/PCHJONGJANG - Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyměnil ministra obrany. Pokračují tak personální změny na vysokých vojenských postech, které Kim Čong-un zahájil po nástupu k moci po smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011.

Kim Čong-un s armádními důstojníky. foto: Reuters

Podle informací, které odvysílala severokorejská televize, nahradil dosavadního ministra lidových ozbrojených sil Čang Čong-nama generál Hjon Jong-čol. Ze zprávy nevyplynulo, kdy k výměně došlo, uvedla agentura AP.

Čang Čong-nam byl jmenován ministrem obrany teprve v květnu loňského roku a severokorejské sdělovací prostředky se o něm naposledy zmínily letos 4. června.

Od nástupu k moci Kim Čong-un často vyměňuje vysoké vojenské představitele, aby si upevnil postavení u silné armády, která má v KLDR 1,2 milionu vojáků.

ČTĚTE TAKÉ:

Další test raket

Severní Korea ve čtvrtek provedla další zkoušku svých raket krátkého doletu. Tři střely dopadly na východ od pobřeží KLDR do Japonského moře, sdělila jihokorejská agentura Jonhap. Rakety byly podle ní vypuštěny z odpalovacího zařízení nedaleko přístavu Wonsan na východním pobřeží KLDR a skončily v mezinárodních vodách.

"Jejich dosah je asi 190 kilometrů. Nyní zjišťujeme, jaký typ raket přesně Pchjongjang vypálil," uvedl nejmenovaný představitel jihokorejské armády, jehož citovala Jonhap.

Archivní snímek z 15. dubna 2012 z vojenské přehlídky v Pchjongjangu.

Raketovými testy Pchjongjang porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Navzdory tomu Severní Korea letos uskutečnila řadu testů střel krátkého doletu a v březnu vyzkoušela i rakety středního doletu Rodong, které mohou být teoreticky vybaveny jadernými hlavicemi a s doletem až 1300 kilometrů mohou zasáhnout Tokio a klíčové americké základny v Japonsku.

Tokio poté varovalo, že ze svých bojových lodí v Japonském moři jakékoli další balistické rakety odpálené ze Severní Koreje sestřelí.

Březnové raketové testy KLDR byly vnímány jako reakce na společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, které KLDR označuje za nácvik k invazi a na něž každoročně odpovídá sérií různých provokací.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.