Lidovky.cz

Americká špionáž vůči cizincům je prý „na hraně“, ale stále legální

Svět

  16:30
WASHINGTON - Špionážní odposlechový program americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) zaměřený proti cizincům je legální, ačkoli některé jeho části jsou "takřka na hraně". Podle listu The Washington Post to konstatovala nezávislá americká agentura PCLOB (Privacy and Civil Liberties Oversight Board), která dohlíží na dodržování občanských svobod a která prezidentu Baracku Obamovi radí z rozhodnutí Kongresu.

Národní agentura pro bezpečnost (NSA) sídlí ve Fort George Meade ve státě Maryland. foto: Reuters

Zpráva agentury PCLOB za sporné body výzvědného programu označuje "neznámý a teoreticky rozsáhlý" sběr e-mailů a telefonátů, které Američané vedli s lidmi v zahraničí.

The Washington Post upozornil, že nezávislá expertní agentura ve svých připomínkách nevyslyšela žádosti aktivistů hájících lidská práva a soukromí. Nadále je tak například možné bez soudního povolení prohledávat komunikaci Američanů, kterou NSA získala.

Volnost v aktivitách

NSA

Zkratka NSA pochází z the National Security Agency/Central Security Service (Národní bezpečnostní agentura/Centrální bezpečnostní službaNSA/CSS). Vládní agentura, založená v roce 1952, má za cíl sběr a analýzu zahraniční komunikace a dále koordinaci a řízení a provádění specializované činnosti,  jejichž účelem je získávání zpráv zahraničních rozvědek.

NSA je nechvalně proslulá různými skandály ohledně mimosoudního odposlouchávání a shromažďování dat o občanech USA, jakož i cizích státních příslušnících.

Zdroj: Wikipedia

Americká tajná služba NSA údajně špehovala telefonickou a internetovou...

Americký deník také s odkazem na nově zveřejněné dokumenty uvedl, že NSA měla ve svých aktivitách mnohem větší volnost, než se doposud soudilo. Podle tajné zprávy amerického soudu pro činnost zpravodajských služeb FISA z roku 2010 měla rozvědka oprávnění provádět výzvědnou činnost proti takřka všem státům. Výjimkou jsou Kanada, Británie, Austrálie a Nový Zéland, které mají se Spojenými státy příslušnou dohodu o nesledování.

Ze špionáže NSA byly vyjmuty jen členové výzvědné aliance Five Eyes (FVEY), jejímiž členy jsou vedle USA také Kanada, Británie, Nový Zéland a Austrálie. Ale i dohoda o neprovádění vzájemné špionáže má své výjimky. Systém NSA ke sledování komunikace sice automaticky vylučuje monitorování telefonátů z členských států, pro jejich 28 teritorií a závislých území to ale neplatí. Dokument NSA z roku 2013 to vysvětlil tím, že taková filtrace hovorů by systém zpomalila.

Aféru kolem americké výzvědné praxe rozpoutaly informace, které vynesl bývalý analytik NSA Edward Snowden. Ten se nyní před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu poskytlo azyl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.