Lidovky.cz

Brutální útoky na Palestince mohou rozpoutat krvavé povstání, varuje expert

Svět

  6:00
Zavraždění trojice izraelských studentů a následné upálení palestinského mladíka zasadily napjatým izraelsko-palestinským vztahům další hlubokou ránu. Brutální útoky na Palestince se mohou stát roznětkou třetí intifády, varuje komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. „Frustrovanou masu mladých lidí bude velmi těžké zastavit,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Patnáctiletého Palestince Tárika abú Chudajra, bratrance upáleného Muhammada, napadli během protestů muži v uniformách izraelských bezpečnostních sil. Incident zachytily kamery. Tárik, občan USA, je na snímku se svou matkou, ta chce izraelské orgány žalovat. foto: Reuters

Lidovky.cz: Tři ze šestice mužů podezřelých z brutální vraždy palestinského mladíka Muhammada abú Chudajra se v pondělí přiznali. Premiér Netanjahu rodičům zavražděného osobně slíbil, že vrazi budou potrestáni, pozůstalí však o izraelské justici pochybují. Jsou jejich obavy oprávněné?
Pachatelům hrozí nejvyšší možný trest, což je v Izraeli doživotí. Podezřelí muži byli zatčeni na základě zákona o boji proti terorismu, který mimo jiné umožňuje delší vazbu a omezuje jejich přístup k právní pomoci. Nemyslím si, že uniknou spravedlnosti, naopak se domnívám, že trest bude tvrdý.

Lidovky.cz: Spekuluje se, že smrt šestnáctiletého Palestince měla pomstít trojici izraelských studentů unesených v polovině června na Západním břehu Jordánu. To, že za vraždou stály „nacionalistické důvody“, přiznali i sami izraelští vyšetřovatelé...
V Izraeli skutečně existuje podhoubí ultrapravicového nacionalismu, je však pečlivě monitorováno izraelskými bezpečnostními orgány včetně tajných služeb. Skupina Izraelců, která před několika lety na Sionském náměstí v Jeruzalémě zlynčovala arabské mladíky, se policejnímu stíhání nevyhnula. Nicméně je pravda, že násilné činy některých židovských radikálů zůstávají nepotrestány, především na Západním břehu, kde nepůsobí policie, která jediná může izraelského civilistu zatknout, ale pouze armáda, která takovým právem nedisponuje.

Zavražděný palestinský chlapec Muhammad abú Chudajr na archivním snímku.

Palestinky protestují proti vraždě šestnáctiletého Muhammada.

Lidovky.cz: Z vraždy unesených studentů viní Izrael hnutí Hamás. Má v rukou konkrétní důkazy?
Vyšetřování této vraždy se odvíjí po jiných liniích než případ Muhammada Chudajra. V rukách ho mají izraelské tajné služby, které svá zjištění a postupy nerady zveřejňují. Pachatelé stále nejsou známí, přenejmenším ne z otevřených zdrojů – pod únos se podepsala skupina hlásící se k džihádistické síti Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), ale to je pravděpodobně jen obvyklá nálepka. Podle některých názorů nařídil únos velitel Hamásu, který však sídlí v Turecku, takže z hlediska Izraele je nedostupný. Pokud se ovšem nezapojí vnější rozvědka Mosad, ale to už se pohybujeme na rovině spekulací.

Tři pohřešovaní studenti, kteří v polovině června zmizeli mezi městy Hebron a...

Velmi pravděpodobně šlo o pokus zopakovat případ Gilada Šalita (izraelský voják, jehož Hamás věznil v letech 2006-2011, pozn. red.), tedy unést Izraelce a použít je jako vyjednávací kartu. Jenže Izrael má Západní břeh pod mnohem větší kontrolou než Gazu, takže by únosce dříve či později s největší pravděpodobností dopadl. Nejspíš právě proto museli unesení mladíci zemřít. Z hlediska izraelských orgánů je podstatné, že pokud za únosem skutečně stojí Hamás, nepotýkají se s izolovanou teroristickou buňkou, ale s představiteli vládnoucího hnutí.

VÍCE ZDE:

Lidovky.cz: Hamás však odpovědnost za únos a smrt izraelských mladíků odmítá a prohlašuje, že za životy svých členů, kteří zahynuli během izraelských náletů, „zaplatí nepřítel ohromnou cenu“. Reálná hrozba, nebo pouhá rétorika?
Rakety, které dopadají na území obou znepřátelených stran, souvisejí s nedávnými vraždami jen zprostředkovaně. Hamás potřebuje udržet kontrolu nad Pásmem Gazy, ale ekonomicky i politicky je nyní velmi slabý, protože byl odstřižen jak od podpory Sýrie, tak Egypta (více čtěte ZDE). Nechce se podrobit Izraelcům, ale zároveň nemůže nabídnout nic jiného než heroické projevy a občasné ostřelování Izraele, větší konflikt by ho totiž mohl stát vládu nad Gazou. V podobně ošemetné situaci se ostatně nachází i Izrael: obě strany mají zájem na tom, aby se nezapletly do rozsáhlejšího střetu, ale zároveň neskončily jako ten poražený. Izrael si nemůže dovolit další ztrátu sympatií mezinárodního společenství, k níž by v případě rozsáhlejší ozbrojené operace bezesporu došlo. Netanjahu se zároveň potýká s rozpadem své vládní koalice. Už dlouhodobě je pod tlakem pravicového křídla své strany Likud, teď se navíc rozešel se svým blízkým spolupracovníkem ze strany Izrael je náš domov, ministrem zahraničí Liebermanem, který premiérovi vytýká vlažnou reakci na ostřelování Izraele z Gazy. Tohle všechno si Hamás uvědomuje a zkouší, kam až daleko může zajít.

Lidovky.cz: Válka tedy není – aspoň zatím – na obzoru?
To se bohužel říci nedá. Další dění lze předpovědět jen obtížně, nicméně současná situace mi trochu připomíná předvečer první světové války, kdy se z v podstatě malé věci zrodil obrovský konflikt. Vzpomeňme si, že i první intifáda začala zdánlivě nevinnou událostí: automobilovou havárií, která s národnostním násilím neměla absolutně nic společného, ale rozpoutala velké boje.

Lidovky.cz: Pouliční bouře, jež provázely Chudajrův pohřeb, jsou označovány za nejhorší za poslední desetiletí. „Je to kdo s koho – Palestinci, nebo Židé,“ řekl stanici BBC mladý Palestinec v ulicích Jeruzaléma. Politici volají po umírněnosti, ale vyslyší je veřejnost?
Národnostní násilí v ulicích měst představuje vážnou hrozbu, s níž je třeba počítat. Vražda Muhammada Chudajra izraelskou veřejností skutečně otřásla, pořádají se demonstrace proti násilí na civilistech, myšlenku pomsty odsoudily jako nežidovskou i přední náboženské autority. Rozhodně si nemyslím, že se Izraelci nyní budou hromadně vrhat na Palestince.

VÍCE ZDE:

Nicméně druhá věc je, že brutální útoky na palestinské civilisty se v krajním případě mohou stát roznětkou třetí intifády. Krach mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou, z něhož se obě strany vzájemně obviňují, zmařil naději, že se něco pohne kupředu. Mladí Palestinci už navíc kompromisnímu řešení vytvoření dvou států nevěří. Velká část z nich nemá práci ani perspektivu, navíc se opakovaně setkávají se zákroky izraelských bezpečnostních sil. Druhou intifádu, jež vypukla v roce 2000, si napamatují, takže varování prezidenta Abbáse, který ji zažil a ví, jak obrovskou cenu za ni Palestinci zaplatili, nenaslouchají. Frustrovaná masa mladých lidí se snadno může přiklonit k násilnému řešení a bude velmi těžké ji zastavit. Současná izraelská vláda se situaci snaží regulovat pomocí obrovského nasazení policie a armády. Možná je to jediná cesta, která se jí nabízí, ale možná je to i způsob, jak vyvolat další palestinské povstání. Palestincům, kteří žijí na Západním břehu, totiž začínají docházet jiné alternativy.

Palestinci prohlížejí trosky domů zničeného při zákroku Izraelců poblíž Rafahu...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.