Lidovky.cz

Ruská stíhačka sestřelila ukrajinský letoun, oznámil Kyjev

Migrace

  12:22aktualizováno  12:32
KYJEV - Kyjev ve čtvrtek obvinil Rusko ze sestřelení svého bitevního letounu Suchoj Su-25. Letadla tohoto typu ukrajinské letectvo používá v boji s proruskými separatisty na východě země. Již dříve Kyjev obviňoval Rusko. že ukrajinská letadla čelí ostřelování z ruského území, tentokráte však bitevník údajně sestřelila ruská stíhačka.

Boje na východě Ukrajiny. Ozbrojení proruští rebelové ze separatistické jednotky Vostok (Východ) na kontrolním stanovišti nedaleko Doněcku. foto: Reuters

"Ve středu se okolo 19:00 (18:00 SELČ) odehrála další ruská provokace. Ruský vojenský letoun zasáhl raketou letoun Su-25 ukrajinského vojenského letectva, který plnil úkoly na území Ukrajiny," prohlásil dnes před novináři mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko. "Naše letadlo bylo sestřeleno, pilot se katapultoval a byl dopraven do bezpečí. Je celý a zdravý, zranění neutrpěl," řekl podle agentury Unian a dodal, že Kyjev chystá odpověď Rusku.

VÍCE ZDE:

Ruská agentura Interfax dodala, že tvrzení o ruském sestřelení ukrajinského zdroje se nepodařilo ověřit z jiných zdrojů. Nicméně povstalci nedávno ohlásili sestřelení dvou letounů Su-25, které napadaly jejich pozice v Doněcké oblasti. Jeden ze strojů byl prý u Horlivky zasažen přenosnou raketou, odpálenou ze země, a pak odletěl směrem k nejbližšímu letišti, z letadla se valil silný dým. O údajném sestřelení druhého bitevníku rebelové žádné podrobnosti neposkytli.

Dlouhodobý konflikt

Konflikt s proruskými separatisty potrvá ještě dlouho a proud uprchlíků by se mohl během roku zdesateronásobit, varoval ukrajinský expert, sociální psycholog Oleh Pokalčuk. "Nejméně rok," předpověděl délku konfliktu v rozhovoru s agenturou AFP.

Z historie je totiž zřejmé, že i po nastolení kontroly nad regionem přejdou poražení k teroristickým akcím a sabotážím, aby se mstili a pokračovali v odboji. Navíc mezi lidmi je obrovské množství zbraní a k záškodnictví lidi tlačí i chudoba, příznačná pro Luhanskou oblast, kde na mnoho malých měst tvrdě dolehla krize a hodně lidí propadlo alkoholu a drogám.

Z regionu zatím uprchlo okolo 40 000 lidí a exodus pokračuje tempem 1000 lidí za den, nicméně podle experta je to jen začátek. "Nyní lidé prchají, protože jsou přímo ohroženi a přišli o svůj majetek. Až ustane ostřelování a bombardování, lidé se budou dál střílet, jen s tím rozdílem, že do zad a v noci. Uvědomí si, že návrat ke klidu a bezpečí není záležitostí zítřka. Velká migrační vlna přijde se zimou a začátkem topné sezony. Elektřina a plyn nejsou teď až tak zapotřebí. Ale pak se ukáže, že infrastruktura je zničená (...). Vzhledem k dynamice migrace byl odhadl celkový počet na 400 000 běženců za rok," řekl Pokalčuk.

VÍCE ZDE:

Velká část uprchlíků podle odborníka zůstane na Ukrajině - a bylo by žádoucí, aby zůstali v utečeneckých táborech na východě země, protože masivní příchod těchto lidí "s postsovětskou mentalitou, akceptací paternalistického režimu či černobílým viděním světa" by hrozil zanesením konfliktu i do dalších oblasti země. "Pokud jejich počet dosáhne kritického množství, stane se tato skupina agresivní a bude se snažit vnutit svá pravidla hry," varoval a dodal, že mezi uprchlíky by mohli být také ruští agenti, kteří by pak mohli mezi uprchlíky v liberálnější centrální a západní části Ukrajiny rozdmýchávat nepokoje.

V samém hlavním městě Kyjevě se podle listu Ukrajinska pravda dosud zaregistrovalo více než 10 000 uprchlíků z východu země.

Obyvatelé ukrajinského Slavjansku čekají na autobus ve snaze uprchnout z města.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.