Lidovky.cz

Putin: NATO zbrojí ve východní Evropě. Posílím vojenskou moc Ruska

Evropa

  13:49aktualizováno  14:36
MOSKVA - Rusko musí posílit svou vojenskou moc v reakci na aktivizaci NATO ve východní Evropě, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na úterním zasedání Bezpečnostní rady v Moskvě. Alianční armády ve východní Evropě se podle něj "demonstrativně posilují" a Rusko musí příslušně reagovat. Neponechá bez povšimnutí rozmístění prvků americké protiraketové obrany a růst zásob vysoce přesných strategických zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Putin svůj projev ke špičkám ruských bezpečnostních složek pronesl těsně před zasedáním ministrů zahraničí Evropské unie, kteří mají v Bruselu jednat o posílení protiruských sankcí za přístup Moskvy k ukrajinské vnitropolitické krizi. "Co se ve skutečnosti děje? Skupina vojsk NATO na území východoevropských států se demonstrativně posiluje, a to i v oblasti Černého a Baltského moře," řekl ruský prezident.

Rusko podle něj "adekvátně" odpoví na přibližování vojenské infrastruktury aliance k ruským hranicím. "Protiraketová obrana je útočný systém rozmístěný na periferii," řekl šéf Kremlu.

PSALI JSME:

Putin se v projevu znovu vyslovil k situaci na Ukrajině, kterou výrazně vyostřilo sestřelení malajsijského letadla. Kyjev by se podle něj měl řídit zásadami elementární slušnosti a vyhlásit na východě Ukrajiny příměří. Rusko se podle Putina maximálně zasadí o to, aby se příčiny pádu malajsijského letadla podařilo transparentně a objektivně vyšetřit. Bude v tom smyslu působit i na ukrajinské separatisty.

Útok na Doněck? Nepřípustný

Ruský prezident odsoudil ofenzivu ukrajinské armády, která v minulých dnech zatlačila povstalce z řady důležitých ukrajinských měst. "Tankový útok na Doněck, provedený v době předání černých skříněk z malajsijského letadla, je nepřípustný," citovala Putina ruská agentura ITAR-TASS. Ke klidu zbraní je podle ruského prezidenta nutno vyzývat nejen povstalce, ale i ukrajinské úřady v Kyjevě.

VÍCE ZDE:

Recepty, které fungují vůči slabým a nehotovým zemím nakaženým vnitřními rozpory, v Rusku fungovat nebudou, řekl dále. "Naši lidé, ruští občané to nedopustí a nikdy nepřijmou," zdůraznil prezident. Barevné revoluce jsou podle něj nepřijatelné a narušují nynější světový řád. V případě Ruska je prý cílem takových akcí změnit stát v poddajného sluhu v zájmu cizích států.

Vladimir Putin rovněž oznámil, že v souvislosti se zřícením malajsijského letadla odmítá naslouchat sílícím projevům sankcí a ultimát. Pro úplné a transparentní vyšetření letecké katastrofy prý Rusko učiní vše potřebné.

Tragédie se nemusela stát, řekl Putin o sestřeleném letadle:

Nedopustím porušování práv

Prezident prohlásil, že nedopustí "utahování šroubů" v ruské společnosti. Klíčový význam prý má, aby sehrála svou roli občanská společnost, která by měla reagovat na porušování lidských práv a svobod a bránit šíření radikalismu a extremismu. Mládež je podle šéfa Kremlu nutné vychovávat v duchu vlastenectví a odpovědnosti za osudy Ruska.

"Budeme se opírat o občanskou společnost a nikdy nepřipustíme úvahy o tom, že ke zlepšení naší práce ve všech oblastech by mělo vést jen utahování jakýchsi šroubů. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme," slíbil Putin.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko podle prezidenta přísně dodržuje normy mezinárodního práva a očekává, že ostatní země, sdružení zemí a vojensko-politické aliance budou respektovat zákonné národní zájmy Ruska. "Sporné otázky je třeba řešit diplomatickou cestou, jednáním. Nikdo se do našich vnitřních věcí vměšovat nebude," uvedl v projevu ruský prezident.

Polsko: Potřebujeme silnější východní hranici

Polský prezident Bronislaw Komorowski vyzval k posílení kolektivní obrany na východních hranicích Severoatlantické aliance. Reagoval tak na ukrajinskou krizi a roli, kterou v konfliktu sehrává Moskva.

"NATO se musí vrátit k principu účinného garantování kolektivní bezpečnosti svých členů. Je nutné posílit východní hranici aliance," prohlásil Komorowski na úterním setkání hlav visegrádské čtyřky, Rumunska, Bulharska a pobaltských států ve Varšavě. dle agentury AFP v přítomnosti svých kolegů z dalších osmi států střední a východní Evropy.

Prezident USA Barack Obama s polským prezidentem Bronislawem Komorowskim

Polský prezident se rovněž vyslovil pro rozvoj vojenských infrastruktur NATO ve střední a východní Evropě. Komorowski podle agentury MTI upozornil, že nynější rusko-ukrajinský konflikt se stal největší výzvou pro bezpečnost v Evropě od dob takzvané studené války. Na vztahy Ruska a Ukrajiny by podle něj mělo být nahlíženo jako na součást vztahů mezi Východem a Západem. V sázce v tomto konfliktu je přežití svrchované a demokratické Ukrajiny, stejně jako věrohodnost "evropského řádu založeného na územní celistvosti a vyloučení použití síly".

Komorowski se současně zmínil o svém pondělním telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou, který podle polské hlavy státu dal najevo "vůli podpořit posílení obrany NATO na východě (Evropy)". Bílý dům k telefonátu sdělil, že oba prezidenti se kromě jiného shodli i na tom, že evropští členové NATO by měli zvýšit své vojenské rozpočty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.