Lidovky.cz

Raketa v Gaze zasáhla i školu OSN. Celkem zemřelo už přes 800 lidí

Svět

  19:51aktualizováno  22:22
JERUZALÉM - Při izraelských útocích na Pásmo Gazy zahynulo ve čtvrtek dalších nejméně 116 Palestinců. Zasažena byla i škola provozovaná OSN, která slouží jako útočiště pro uprchlíky. Jak uvedla BBC s odvoláním na palestinské zdroje, o život přišlo nejméně 15 osob a dalších 200 jich utrpělo zranění.

Další ranění Palestinci. foto: Reuters

 Izraelská armáda incident vyšetřuje. Jak uvedla, zatím není jasné, kdo za neštěstím stojí. Podle armádního mluvčího mohlo jít i o raketu vypálenou radikály z hnutí Hamas.

Šestnáctidenní konflikt si už vyžádal více než 800 obětí. Mezi mrtvými je 797 Palestinců, na izraelské straně pak 35 osob. Americký ministr zahraničí John Kerry po jednodenní návštěvě odcestoval z Izraele bez dohody o příměří.

ČTĚTE TAKÉ:

Palestinští radikálové ve čtvrtek vypálili pět raket nad oblast Tel Avivu. Večer se sirény rozezněly i v rudomořském přístavním městě Ejlat, které je oblíbenou turistickou destinací. List Haarec informoval o několika silných explozích, jednu raketu zneškodnil izraelský protiraketový systém. Nebyla hlášená žádná zranění, jen několik lidí utrpělo šok.

Kromě Kerryho vyjednává o příměří i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a egyptští prostředníci. Jeden z egyptských představitelů řekl, že by mohlo už o víkendu začít platit humanitární příměří, které umožní věřícím muslimům oslavit konec postního měsíce ramadánu. Svátek Íd al-fitr připadá na pondělí. Jeden z členů Kerryho delegace byl opatrnější, když řekl, že "informace o tom, že by příměří mohlo začít platit o víkendu, není přesná".

Pan Ki-mun je zděšený z útoku

O humanitárním příměří jednal do noci také izraelský bezpečnostní kabinet. Ministr vědy a technologií Jaakov Peri po schůzce prohlásil, že v nejbližších dnech se vojsko z Pásma nestáhne. "I když bude v platnosti humanitární příměří, budeme dále hledat tunely," sdělil.

Podle armádní bilance je mezi palestinskými oběťmi více než 200 radikálů.

Ve čtvrtek se podle izraelských sdělovacích prostředků u Chán Júnisu na jihu Pásma vzdala vojákům po dlouhém boji skupina 150 palestinských bojovníků, kteří pak byli zatčeni.

Izraelská armáda využívá při pozemní operaci v Pásmu Gazy i bezpilotních letounů, které sbírají informace důležité pro pohyb vojáků, napsal izraelský list The Jerusalem Post. Právě tyto stroje identifikují, kde se nacházejí odpalovací rampy pro rakety i tunely ústící na izraelské území. "Jsme ve vzduchu 24 hodin denně, sedm dní v týdnů, každý den uskutečníme sto letů," citoval deník nejmenovaný zdroj ze specializované armádní jednotky.

Při jednom z izraelských útoků v Pásmu Gazy byla dnes zasažena i škola provozovaná OSN, do které se kvůli bojům uchýlily stovky uprchlíků. Šéf OSN Pan Ki-mun uvedl, že je útokem zděšen. O život podle něj přišlo mnoho žen, dětí i zaměstnanců OSN. "Okolnosti jsou stále nejasné. Útok nicméně ukazuje, jak je důležité zastavit zabíjení a zastavit ho okamžitě," dodal generální tajemník OSN. Stejného názoru je i šéf americké diplomacie John Kerry. "Všechny strany musí ještě znásobit své úsilí, aby byli ochráněni civilisté," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí USA.

Příměří? Kerry pokračuje v úsilí

Kerry, který je nyní v Egyptě, v souvislosti s pokračujícím úsilím o dosažení příměří hovořil po telefonu se svými protějšky v Kataru a Turecku. Doufá, že by mohli využít svého vlivu na Hamas a přimět ho souhlasit s klidem zbraní. Hnutí veškeré návrhy na příměří dosud odmítalo. Hamas musí souhlasit s humanitárním příměřím bez kladení si jakýchkoli podmínek, prohlásil dnes britský ministr zahraničí Philip Hammond, který je rovněž v Egyptě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.