Lidovky.cz

Trosky zříceného letadla budou na Ukrajině střežit australští vojáci

Svět

  12:14aktualizováno  13:47
CANBERRA - Austrálie se rozhodla posílit skupinu policistů a vojáků, kteří mají dohlížet na situaci na místě pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny, oznámil premiér Tony Abbott. K týmu devadesáti mužů se má připojit další stovka australských vojáků a federálních policistů.

Květiny, svíčky, plyšáci...Lidé tvoří na místě pádu letadla improvizované pomníky. foto: Reuters

První skupina příslušníků armády a bezpečnostních složek čeká v Londýně na souhlas ukrajinské vlády k výjezdu na místo tragédie. Jejich pobyt musí schválit prezident Petro Porošenko a odhlasovat ho musí ukrajinský parlament. Někteří z členů australského týmu mají být ozbrojeni. V příštích dnech má tuto skupinu posílit dalších sto mužů, uvedl Abbott.

"Je to humanitární mise s jasným a jednoduchým posláním. Očekávám, že operace na východě Ukrajiny, pokud se uskuteční podle plánu, nebude trvat déle než několik týdnů," řekl Abbott novinářům.

PSALI JSME:

Na místě katastrofy u východoukrajinské obce Hrabove pracují experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Malajsie a několika západních států, kteří zkoumají trosky stroje. Z jeho údajného sestřelení se vzájemně obvinili Kyjev a východoukrajinští povstalci podporovaní Moskvou.

První důkaz sestřelení?

Podle čtvrtečního vydání listu The Wall Street Journal našli experti OBSE na jednom z úlomků havarovaného letadla známky poškození střelou. Otvory v dílu letadla označuje list za první faktické potvrzení toho, že malajsijský boeing zasáhla raketa. OBSE se k údajnému nálezu zatím nevyjádřila.

Proruští separatisté na místě, kam se zřítil sestřelený malajsijský boeing.

Z místa již byly odvezeny pozůstatky obětí katastrofy, které postupně převážejí vojenské letouny z Charkova do nizozemského Eindhovenu. Ve sto kilometrů vzdáleném Hilversumu pozůstatky analyzují odborníci, kteří s pomocí analýzy DNA těla identifikují.

Převoz pozůstatků z Ukrajiny do Nizozemska měl podle původních plánů skončit dnes, ale poslední transport se zřejmě uskuteční až v sobotu. Mluvčí nizozemské mise v Charkově dnes agentuře Interfax řekla, že v pátek by do Eindhovenu mělo být přepraveno 74 speciálních kontejnerů s pozůstatky.

Další těla obětí

  • Australští experti našli v pátek na místě pádu malajsijského letadla velký kus trupu s okny, křesly pro cestující a také s několika těly obětí. Šéf mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw novinářům řekl, že práce záchranářů je dál velmi obtížná. "Zaznamenáváme mnoho úlomků letadla a osobních věcí cestujících. Je obtížné i pro zkušené profesionály procházet místo takové katastrofy a hledat důkazy mezi dětskými hračkami," uvedl. Žár letadla sestřeleného pravděpodobně raketou byl podle něj takový, že roztavil i hliníkové součástky boeingu.
  • Členové malajsijského týmu vyšetřovatelů podle agentury DPA dospěli k závěru, že letoun skutečně zasáhla raketa. "Jsou přesvědčeni, že otvory v trupu letounu způsobily kovové částice rozptýlené po explozi," řekl DPA Bociurkiw.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.