Lidovky.cz

V Gaze začalo příměří. Izrael je připravený odpovědět na střelbu

USA

  7:20
JERUZALÉM - Izrael potvrdil, že od sobotního rána přistoupí v palestinském Pásmu Gazy na dvanáctihodinový klid zbraní. Návrh krátkého "humanitárního" příměří krátce předtím přijalo i palestinské radikální hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Příměří podle obou stran začalo v osm hodin ráno tamního času (7:00 SELČ), sdělila v sobotu v noci izraelská armáda.

Konflikt mezi Izraelem a Palestinou (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Mluvčí armády uvedl, že během krátkého příměří budou izraelští vojáci dál pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a vpádům do Izraele. Armáda podle něj "odpoví, pokud teroristé tohoto času zneužijí k útokům na personál izraelské armády nebo k palbě na izraelské civilisty", řekl. Civilisté z Gazy, které armáda požádala, aby opustili svá obydlí, by se v té době do nich vracet neměli, řekl mluvčí podle agentury Reuters.

Dlouhá cesta ke klidu zbraní

Několikahodinové příměří je zatím jediným výsledkem intenzivních vyjednávání zprostředkovatelů z USA, Egypta a OSN. Na návrh sedmidenního příměří zatím žádná z obou znepřátelených stran nepřistoupila. Vyjednavači ale nyní intenzivně pracují na konečném textu, řekl v pátek americký ministr zahraničí John Kerry na večerní tiskové konferenci v Káhiře.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pracujeme na krátkém sedmidenním klidu zbraní. Jde o sedm dní humanitárního příměří, abychom byli schopni spojit lidi k práci na vytvoření trvalejšího příměří na dlouhou dobu," dodal ministr. Myšlenku sedmidenního humanitárního příměří podpořili v Káhiře i Kerryho egyptský protějšek Samí Šukrí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten podle agentury Reuters řekl, že příměří by mohlo začít dvanáctihodinovým klidem zbraní, který by se mohl prodlužovat.

V Paříži začala diplomatická jednání o příměří

V Paříži dnes začali světoví diplomaté jednat o delším příměří, které by pomohlo zastavit boje v Pásmu Gazy. Na jednání, které se koná na francouzském ministerstvu zahraničí, je přítomen šéf domácí diplomacie Laurent Fabius, jeho americký protějšek John Kerry a dále šéfové diplomacií Německa Frank-Walter Steinmeier a Británie Philip Hammond. Pozváni byli i zástupci Itálie, Kataru, Turecka a Evropské unie.

Bojující strany, tedy Izrael a Hamas, přímo zastoupeny nejsou, za Hamas jedná Katar a Turecko.

Kerry připustil, že Izrael má námitky k některým formulacím navrhované dohody o příměří, dodal ale, že zatím "nebyl předložen žádný oficiální ani definitivní návrh nebo takový návrh, o němž by mohli (izraelská vláda) hlasovat". "Stále musíme pracovat na terminologii, věříme ale, že máme základní rámec, který může a nakonec i bude fungovat," řekl Kerry.

Podle Kerryho návrhu by během týdenního příměří měly Izrael a Hamas za prostřednictví Egypta zahájit jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: pro Izrael je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, Hamas chce ukončení blokády Pásma a obnovu infrastruktury poškozené boji.

Za osmnáct dní bojů vyvolaných každodenním ostřelováním Izraele z Gazy zemřelo v Pásmu Gazy a Izraeli přes osm set Palestinců, 37 Izraelců a jeden Thajec. Izrael přijal už 15. července příměří navržené Egyptem, Hamas jej ale odmítl. Izrael pak 17. července večer zahájil pozemní operaci v Pásmu Gazy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.