Lidovky.cz

Válka v Pásmu Gazy zažehla mezi Evropany novou vlnu antisemitismu

Svět

  16:05
BERLÍN/ŘÍM/PRAHA/ANKARA - Nová vlna antisemitismu pozvolna zaplavuje Evropu. Otřepané protižidovské stereotypy se objevují v nápisech nejen na zdech budov, ale i ve virtuálním světě, napsal server Telegraph.co.uk. Zástupci států napříč politickým spektrem protižidovské projevy odsuzují a experti varují, že tato nenávist oživená vleklým izraelsko-palestinským konfliktem v Pásmu Gazy může ještě eskalovat, napsal píše server Welt.de.

K nárůstu projevů antisemitismu do velké míry přispěly reakce na konflikt mezi Izraelem a Gazou z loňského léta (ilustrační snímek). foto: Twitter / The TelegraphReuters

V Německu, stejně jako ve Francii i dalších státech, se konaly protiizraelské demonstrace v reakci na útoky izraelské armády v Pásmu Gazy, které si za tři týdny vyžádaly přes 1100 obětí. Stoupá také počet násilných útoků vůči židovským synagogám a obchodům. Například v noci na úterý se terčem žhářského útoku stala synagoga v západoněmeckém Wuppertalu.

Bývalá předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová je podle DPA zděšena nenávistí vůči Židům na německých ulicích a tím, jak tomu lidé mlčky přihlížejí. "Jako jedna z těch, kdo jsme přežili holokaust, musím znovu zažít, že antisemitismus není v Německu jen okrajová, ale dokonce mainstreamová, záležitost. ... Nadávají nám, urážejí nás, vyhrožují nám a fyzicky nás napadají. A až na několik výjimek k tomu široké masy obyvatelstva mlčí," uvedla podle DPA Knoblochová. Kritika Izraele podle ní slouží často jen jako záminka. "Je tu zpět ta stará nenávist vůči Židům," říká tato dvaaosmdesátiletá žena.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt označil projevy nepřátelství vůči Židům za "virus", který zamořuje celý stát.

Antisemitismus na síti

Protižidovské projevy dostaly v dnešní době podle německé expertky na problematiku antisemitismu Moniky Schwarzové-Frieselové nový rozměr kvůli internetu. Pod jejím vedením nyní probíhá analýza moderní antisemitské rétoriky, například výrazů "lichvář", "vrah dětí" nebo "velké světové spiknutí", používané na sociálních médiích, chatech a fórech. Uvedla, že projevy antisemitismu překračují sociální hranice a týkají se lidí všech úrovní vzdělání.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve Francii, kde žije největší židovská komunita v Evropě, se pod pláštíkem kritiky politiky Izraele obrací protižidovské nálady především proti přistěhovalcům, uvedl ve středu server německého listu Frankfurter Allgemiene Zeitung. V Paříži a na jejím předměstí se v uplynulých dnech konalo již několik demonstrací na podporu Palestiny. Za násilí při jedné z nich byli před týdnem odsouzeni k trestům odnětí svobody ve zkráceném řízení tři muži.

Nápisy a hákové kříže

V Itálii se podle agentury APA postaralo o pozdvižení asi sedm desítek antisemitských nápisů, malůvek hákových křížů a propalestinských sloganů na židovských obchodech v Římě. Starosta Říma Ignazio Marino nařídil počmárané zdí okamžitě vyčistit: "Tyto nápisy jsou urážkou pro všechny obyvatele Říma," prohlásil dle APA starosta. Solidaritu židovské obci vyjádřil také italský premiér Matteo Renzi. Zdejší židovská obec zase varovala před ovzduším netolerance, které představuje nebezpečí pro každou demokratickou společnost.

V Turecku nejnověji v médiích proběhla kauza s vrácením ocenění, které dostal turecký premiér Recep Tayyip Erdogan před deseti lety od Amerického židovského kongresu. O vrácení byl požádán kvůli své údajné protiizraelské rétorice, kterou řada Židů odsoudila jako antisemitskou.

V Česku podle Federace židovských obcí žádný výrazný nárůst antisemitismu jako v některých jiných evropských státech nenastal a prý se ani neočekává. Obecně tolerantnější klima v České republice souvisí podle ní i s tradičním proizraelským postojem české společnosti.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.