Lidovky.cz

Ptá se, proč je zhasnuto, říká lékař o osleplém palestinském dítěti

Svět

  15:12
GAZA - V Pásmu Gazy je pouze jediný operační sál určený plastické chirurgii. Od začátku současného konfliktu se v něm střídají těžce popálení pacienti nebo lidé zranění při výbuchu munice. Prošel jím i tříletý Jamín. Má spálená záda a četné zlomeniny. Zranění utrpěl minulý týden při bombardování uprchlického tábora Al-Búradž.

Palestinský mladík oplakává smrt své matky, jež zahynula v troskách jejich domu (Rafáh, jižní cíp Pásma Gazy). foto: Reuters

Dům, kde rodina slavila konec postního měsíce ramadánu, zasáhla střela a celý shořel. Na místě zůstalo 19 mrtvých, zázrakem přežil pouze Jamín, těžce popálený sirotek, napsala agentura AFP.

Mlaého chlapce ho odvezli na první kliniku, pak dopravili na oddělení popálenin v nemocnici v Gaze, kde pracuje hrstka chirurgů vtažených do válečných hrůz. Sanitky každodenně přivážejí lidi na pokraji smrti, popálené a zakrvácené, pacienty, kteří po několika hodinách zemřou. Ti, kdo přežijí, často skončí na oddělení popálenin a na sále plastické chirurgie, který je jediný v Pásmu.

ČTĚTE TAKÉ:

Děti bez budoucnosti

Podle palestinských zdrojů konflikt od začátku července nepřežilo na 1800 Palestinců a 9000 lidí je zraněno. "Lehce zraněných je velmi málo. Odhaduji, že 70 procent těch, kdo byli zraněni, bude mít následky. Jejich život nebude už nikdy jako dřív," řekl plastický chirurg z americké univerzity v Bejrútu Ghasan abú Sitta. Před týdnem ho sem jako posilu poslala organizace Lékařská pomoc Palestincům.

"Měl jsem tu osmileté dítě, které přišlo o celou rodinu a polovinu tváře včetně oka. To druhé bylo zraněno při výbuchu střely. Musel jsem rekonstruovat polovinu tváře. To dítě nemá budoucnost, nepřestává se ptát, proč je zhasnuto," vypráví lékař.

Množství pacientů a druh zranění přesahuje možnosti místního zdravotního systému. Abú Sitta byl v Gaze i za konfliktu na přelomu let 2008 a 2009. Ve srovnání s ním při tom současném zemřelo více lidí a také zranění jsou vážnější. "Není možné ošetřit všechny," říká abú Sitta, kterého čeká kožní transplantace mladíka, jemuž střela prorazila lýtko a z rány ční holenní kost.

Humanitární katastrofa

Koordinátor humanitárních operací OSN James Rawley popsal důsledek neutuchajícího přílivu mrtvých, zraněných a otřesených lidí do nemocnic v Gaze jako "sanitární a humanitární katastrofu". Skoro třetina nemocnic byla v bojích zasažena, téměř polovina zdravotníků má problémy dostat se na dosud fungující pracoviště.

PSALI JSME:

"Lidé mají často strach odjet do nemocnice, protože by museli překonat bojovou zónu," popisuje Nicolas Palarus z organizace Lékaři bez hranic situaci. "Palestinští lékaři prožívají stres z bojů, odloučenosti od rodin, únavy, která padá na všechny, nedostatku některých léků. Rozloženo je vše od základní zdravotní péče po provoz velkých nemocnic," řekl Palarus.

Na oddělení popálenin pečlivě ošetřují křehkého a vyděšeného Jamína. Natírají ho antibakteriálním prostředkem, který urychluje hojení kůže. Do péče si ho vzala jeho sestřenice s manželem, ale mají pochybnosti. Chlapce bude zřejmě nutné odvézt z Gazy k léčbě jinam.

Palestinci odnášejí těla lidí, kteří zahynuli při izraelských náletech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.