Lidovky.cz

Z iráckých hor uprchly tisíce členů sekty jezídů. Pomohli jim Kurdové

Svět

  22:35aktualizováno  12. srpna 14:02
BAGDÁD - Několika tisícům příslušníků náboženské sekty jezídů, kteří se skrývají před bojovníky Islámského státu v horách u města Sindžár na severu Iráku, se v posledních třech dnech podařilo z obklíčení uniknout. Podle informací diplomatů OSN v iráckém Arbílu jim k útěků pomohli kurdští bojovníci.

Jezídové na útěku před radikály z Islámského státu. foto: Reuters

Podle Kierana Dwyera, mluvčího agentury OSN pro koordinaci humanitárních akcí, byly do akce na pomoc jezídů zapojeny i další organizace. Dwyer je ale odmítl blíže upřesnit. Humanitární pomoc v minulých dnech obklíčené komunitě shazovaly britské a americké letouny.

Před islamisty utekly do odlehlých horských oblastí tisíce členů náboženské sekty jezídů. V odlehlých horských oblastech je údajně uvězněno více než 20 tisíc rodin, které trpí nedostatkem jídla a hlavně vody.

Jezídové na útěku před radikály.

ČTĚTE TAKÉ:

"Během posledních 72 hodin se několik tisíc lidí dostalo z horských úkrytů. Uprchli s pomocí kurdských bezpečnostních složek a dalších organizací," uvedla v prohlášení OSN. V horách se ale stále mnoho dalších jezídů ukrývá, zejména v jižním směru jsou vystaveni útokům islamistů. Podle Dwyera OSN připravuje otevření humanitárního koridoru, který by jezídským rodinám umožnil dostat se na svobodu.

Zapojení Británie

Británie se chystá nasadit k leteckému průzkumu nad severním Irákem stíhačky Tornado, do bojových operací se ale nezapojí, informovala v úterý britská média.  Londýn prý uvažuje i o vyzbrojování kurdských jednotek. Deník The Independent také napsal, že v úvahu přichází i pozemní operace, při které by britští vojáci mohli pomoci se záchranou tisíců příslušníků náboženské sekty jezídů z obklíčení.

Stíhačky se Británie rozhodla vyslat kvůli neúspěšné distribuci humanitární pomoci. Britští piloti nemohli jezídům v horách u Sindžáru shodit zásoby kvůli obavám, že někoho v chaotické a přelidněné oblasti zraní či zabijí. Tornada tomu mají předejít důkladným průzkumem, neboť piloti těchto proudových strojů budou mít k dispozici pokročilé snímkovací zařízení.

Britská humanitární pomoc běžencům v Iráku,

Televize SkyNews s odkazem na vládní prohlášení uvedla, že "malý počet" Tornad bude umístěn na základně na Kypru, kde má Británie i stroje C-130 Hercules určené ke shazování pomoci. Vyslání stíhaček nad Irák musí podle deníku The Guardian schválit ještě vláda.

Humanitární pomoc v Iráku shazuji lidem prchajícím před islamisty také Spojené státy, které se odhodlaly i k několika leteckým úderům na pozice radikálů. Washington údajně také začal dodávat zbraně přímo kurdským jednotkám. Dosud jim přitom Washington vojenskou pomoc dodával jen prostřednictvím irácké vlády.

Cesta k nové vládě

  • Irácký prezident Fuád Masúm v pondělí požádal místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího, aby po nedávných volbách vytvořil novou vládu. Funkci premiéra chtěl získat dosavadní šéf kabinetu Núrí Málikí a ve svém večerním televizním vystoupení nominaci Abádího označil za nebezpečné porušení ústavy. Již v noci na pondělí se zvláštní jednotky a milice věrné Málikímu údajně rozmístily na strategických místech v metropoli Bagdádu.
  • OSN  vyzvala iráckou armádu, aby se nevměšovala do politického procesu. "Bezpečnostní síly by neměly zasahovat do otázek souvisejících s demokratickým předáním politické moci," sdělil zástupce OSN v Bagdádu Nikolaj Mladenov.
  • Masúmův krok naopak ocenil americký viceprezident Joe Biden. V telefonickém rozhovoru to označil za zásadní krok po měsících politické krize v Iráku, kde značnou část území obsadili radikálové z hnutí Islámský stát. Jmenování Abádího premiérem označil za slibný postup i americký prezident Barack Obama.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.