Lidovky.cz

Kurdské síly s pomocí USA dobyly zpět největší iráckou přehradu u Mosulu

USA

  16:06aktualizováno  19:31
IRBÍL/BAGDÁD/WASHINGTON - Kurdské ozbrojené síly dnes za letecké podpory USA dobyly zpět největší iráckou přehradu u Mosulu, kterou před deseti dny ovládli ozbrojenci Islámského státu (IS). Agentuře AFP to řekl kurdský vojenský velitel a dva straničtí činitelé. Informovaly o tom rovněž agentury DPA a ITAR-TASS s odvoláním na irácká média. Získání strategické přehrady je významným vítězstvím Kurdů v boji proti islamistům, kteří od června uchvátili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a v severovýchodní Sýrii.

Kurdské jednotky pešmergů zaujímají pozice v boji s ozbrojenci z Islámského státu. foto: Reuters

Největší irácká přehrada leží na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu a pro islamisty představuje cennou kořist, protože zásobuje rozlehlé území vodou a funguje tam výkonná hydroelektrárna. Panovaly obavy, že islamisté mohou odstřihnout statisíce lidí od dodávek vody a elektřiny a také vytopit řadu měst v okolí.

Spojené státy dnes v okolí přehrady u Mosulu uskutečnily 14 leteckých úderů na ozbrojence IS, sdělilo velitelství americké armády pro oblast Blízkého východu a Střední Asie. Nálety stíhaček, bombardérů a bezpilotních letounů byly podle amerického oblastního velení "úspěšné" a zničily nebo poškodily 19 vojenských vozidel islamistů.

Obrana před islámskými dobyvateli

Spojené státy v neděli potvrdily, že v sobotu u Mosulu a poblíž kurdského správního centra Irbíl podnikly jejich letouny celkem devět útoků. Sobotních útoků se zúčastnily americké stíhací i bezpilotní letouny, které zničily či poškodily 14 vojenských vozidel ozbrojenců. "Všechny letouny bezpečně opustily oblasti útoků," uvedlo americké velitelství. Dodalo, že útoky byly podniknuty na podporu humanitárního úsilí a k ochraně amerických osob a zařízení v Iráku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ofenziva se uskutečnila krátce poté, co islámští radikálové v pátek podle BBC zmasakrovali na severu Iráku desítky mužů z náboženské menšiny jezídů. Masakr trval asi hodinu a extremisté z IS při něm poblíž hory Sindžár pozabíjeli přinejmenším 80 mužů. Ozbrojenci z přepadené vesnice navíc unesli asi stovku tamních žen a dětí.

Masakry v Sýrii

Ozbrojenci IS mají navíc podle zpráv exilové Syrské organizace pro lidská práva v Londýně na svědomí životy 700 lídí, vesměs civilistů, které během dvou týdnů pozabíjeli v provincii Dajr az-Zaur ve východní Sýrii. Konflikt mezi islamisty a místním kmenem vzplál poté, co rozrůstající se militantní organizace, která letos obsadila velké části Sýrie a severního Iráku, převzala v červenci kontrolu nad dvěma tamními ropnými poli. V Sýrii už Islámský stát ovládá asi třetinu území, vesměs venkovské oblasti na severu a východě země.

Irák o víkendu navštívil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Cílem jeho jednání v Bagdádu a Irbílu bylo zjistit, jak zde Německo může pomoci proti ozbrojencům z organizace IS a jak zajistit pomoc desítkám tisíc uprchlíků. Steinmeier zde přislíbil další humanitární pomoc z Německa.

Krátce před Steinmeierovou návštěvou dorazila do Iráku první várka této pomoci. Pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitárního nákladu dodalo zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro ty, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy. Humanitární pomoc lidem postiženým islamistickou agresí poskytla i Británie. Pouze to však nestačí podle britského premiéra Davida Camerona. Je třeba proti ozbrojencům, kteří okupují velké části Sýrie a severního Iráku, zahájit také bezpečnostní operaci, upozornil šéf britské vlády.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.