Lidovky.cz

Dohoda na dosah? Putin a Porošenko jednali o příměří na Ukrajině

Vladimír Putin

  12:37aktualizováno  21:42
KYJEV/MOSKVA - Kolem vývoje ukrajinské krize ve středu dopoledne zavládl informační chaos, když úřad ukrajinského premiéra ohlásil, že Petro Porošenko se s Vladimirem Putinem dohodl na trvalém příměří v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Kreml zprávu brzy popřel, mezitím však stačily na příznivé oznámení zareagovat světové trhy, na kterých mimo jiné posílily ruské i britské akcie. Po protichůdných informacích nakonec Kyjev i Moskva oznámily, že oba prezidenti se při telefonátu pouze shodli na mechanismu, jak klidu zbraní dosáhnout.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. foto: Reuters

Putin nicméně později vyzval povstalce i vládní jednotky, aby ukončily boje a dodal, že podle něj se obě strany mohou na mírovém řešení konfliktu dohodnout už tento pátek při jednáních v Minsku.

Senzačně znějící zprávu o příměří zveřejnila dopoledne Porošenkova prezidentská kancelář po telefonickém rozhovoru ukrajinského prezidenta s Putinem. Kreml sice telefonát potvrdil, ale dohodu o příměří popřel s vysvětlením, že Rusko není účastníkem ukrajinského konfliktu a příměří tedy uzavřít nemůže. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov pouze připustil, že ruský prezident a Porošenko se v telefonátu "do značné míry shodli na krocích, které mají k trvalému příměří vést".

ROZHOVOR K TÉMATU:

Formulaci pak bez upozornění upravily i ukrajinské úřady, které z původní zprávy vypustily slova o dohodě o trvalém příměří a nově uvedly, že prezidenti se domluvili na "mechanismu dosažení příměří".

Separatisté: Je to jen hra Kyjeva

Vůdci samozvané Doněcké lidové republiky jsou podle agentury Interfax ochotni s Kyjevem o příměří jednat. "Vicepremiér" této povstalecké republiky Andrej Purgin ale agentuře RIA Novosti řekl, že Kyjev představitele separatistů s návrhem příměří vůbec neoslovil a případné zastavení palby proto zatím může být pouze jednostranné a pro povstalce nezávazné.

"Je to jen nějaká hra Kyjeva. Bylo to zcela nečekané. To rozhodnutí přijali bez nás," uvedl Purgin.

Putin je ve středu na návštěvě Mongolska a jeho mluvčí rozhovor s Porošenkem od začátku interpretoval jinak než ukrajinská strana. Podle něj se státníci jen shodli na dalším postupu. Ruský prezident ale poté vystoupil s důrazným prohlášením, v němž vyzval Kyjev i povstalce ke klidu zbraní a vyjádřil naději, že obě strany se na způsobu mírového urovnání konfliktu dohodnou už 5. září.

"V prvé řadě je třeba zastavit útočné operace ozbrojených sil a jednotek ozbrojenců na Doněck a Luhansk na jihovýchodě Ukrajiny," uvedl Putin. Na plánované příměří by podle něj měli na místě dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Obama: Příměří brání přetvářka Moskvy

Americký prezident Barack Obama soudí, že příměří na Ukrajině může být účinné, jen pokud Rusko přestane předstírat, že se do konfliktu nezapojuje, a ukončí vysílání svých vojáků a zbraní na ukrajinské území. "Žádného realistického politického smíru nemůže být dosaženo, pokud Rusko bude nadále separatistům posílat tanky, vojáky, zbraně a poradce v přestrojení a pokud podmínkou smíru bude to, že se Ukrajina vzdá části svého území či suverenity," prohlásil Obama během své oficiální návštěvy Estonska.

Americký prezident Barack Obama na oficiální návštěvě v Estonsku.

USA mají na základě Severoatlantické smlouvy povinnost kolektivní obrany členů aliance, uvedl Obama. "Estonsko nikdy nezůstane samo," řekl. Americký prezident rovněž oznámil, že Američané chystají v Pobaltí nové letecké cvičení. V červnu se v pobaltských zemích uskutečnily rozsáhlé vojenské manévry NATO, které se staly terčem ostré kritiky ze strany Moskvy.

To, že by příměří mohlo situaci na východě Ukrajiny vyřešit, zpochybnil mluvčí ministerstva obrany povstalecké Doněcké lidové republiky Vladislav Brig. Podle něj Porošenko nedokáže všechny ukrajinské jednotky přimět, aby přestaly bojovat. "Porošenko neovládá všechny trestné jednotky (armádní jednotky nasazené proti povstalcům - pozn. ČTK) a neexistuje jistota, že se tyto oddíly podřídí jeho rozhodnutí," citovala jej agentura RIA Novosti. "Doněcká (povstalecká) armáda nepřestane střílet až do okamžiku, kdy na Donbasu nebudou (ukrajinské) jednotky," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho ukrajinský protějšek Petro...

Jeden z předáků proruských povstalců na východě Ukrajiny Miroslav Rudenko zprávu údajném příměří uvítal, podle agentury DPA ale řekl, že Kyjev nejdříve bude muset dokázat, že to s klidem zbraní myslí vážně.

Putin a Porošenko minulý týden jednali o Ukrajině v běloruském Minsku. Jejich setkání ale žádný průlom nepřineslo a spíše ukázalo, že oba politici se dál značně liší v tom, co považují za nejlepší řešení pro východ Ukrajiny, kde bojují proruští separatisté proti ukrajinské vládě. Kyjev a jeho západní spojenci obviňují Rusko, že na straně povstalců stojí i jeho vojáci; Moskva taková tvrzení opakovaně odmítá.

Putin a Porošenko na summitu v Minsku:

Válka pokračuje

Navzdory debatám o příměří se v okolí Doněcku a Luhansku dál bojuje. Povstalci mají podle agentury Interfax na dosah ovládnutí strategického letiště v Doněcku a ukrajinská bezpečnostní rada oznámila, že proruští bojovníci podnikají kroky, kterými mohou ohrozit dodávky plynu do Evropy.

"Letiště nyní čistíme. Ještě nad ním nemáme plnou kontrolu, s nepřítelem stále na některých místech bojujeme," citovala agentura Interfax představitele povstalecké Doněcké lidové republiky. Ukrajinská strana zatím zprávy o postupu povstalců nepotvrdila. Agentura DPA nicméně rovněž s odvoláním na představitele separatistů uvedla, že se ukrajinské jednotky na mnoha místech na východě stahují.

Podle ukrajinské bezpečnostní rady prý hrozí, že separatisté poškodí plynovody a přeruší tak dodávky ruského plynu do Evropy. "Ruští žoldnéři začali s kroky, které mohou vést ke zničení plynovodů na dočasně okupovaném území," oznámila rada v tiskovém prohlášení. Neuvedla ale žádné další podrobnosti.

Arsenij Jaceňuk.

Premiér Jaceňuk ve středu z jednání ukrajinské vlády oznámil, že Kyjev se chystá mnohem přísněji dohlížet na ukrajinsko-ruskou hranici a že připravuje "projekt zeď". Ten by měl znamenat, že Ukrajina bude mít "skutečnou státní hranici", přes níž se z Ruska na Ukrajinu nebudou moci bez vědomí úřadů dostat ani lidé ani zbraně.

Konflikt na Ukrajině si podle OSN už vyžádal na 2600 mrtvých, se započtením obětí ze sestřeleného malajsijského boeingu se počet mrtvých blíží 3000. Kvůli bojům na Ukrajině muselo svá obydlí opustit přes milion lidí, z nich 814.000 prý skončilo v Rusku.

Putinův plán pro východní Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil sedmibodový plán, který má na východní Ukrajině zastavit krveprolití a stabilizovat situaci. Uvádíme jej ve znění, jak ho přinesla agentura DPA:

  • 1. Ukončení všech aktivních útočných operací ozbrojených sil, ozbrojených formací a povstalců na jihovýchodě Ukrajiny v Luhanské a Doněcké oblasti.
  • 2. Stažení ozbrojených jednotek vládních ukrajinských sil na vzdálenost, ze které bude vyloučena možnost ostřelování obydlených míst dělostřelectvem a všemi typy raketometných střel.
  • 3. Plnohodnotná a objektivní mezinárodní kontrola respektování podmínek klidu zbraní a sledování situace ve vytvořených bezpečnostních zónách.
  • 4. Žádné nasazování leteckých sil proti civilistům a místům v konfliktní zóně.
  • 5. Výměna násilně zadržených osob podle principu "všechny za všechny" bez dalších podmínek.
  • 6. Otevření humanitárních koridorů pro uprchlíky a pro dodávky pomoci v městech a obcích Donbasu - Doněcké a Luhanské oblasti.
  • 7. Opravárenské čety pro postižená místa Donbasu, které znovu vybudují zničené objekty sociální a životně důležité infrastruktury a pomohou s přípravami na zimu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.