Lidovky.cz

NATO vytvoří síly rychlé reakce. Česko nabídne 150 příslušníků s vrtulníky

Svět

  14:18aktualizováno  16:42
NEWPORT (WALES) - Země NATO vytvoří síly velmi rychlé reakce s několika tisíci vojáky. Česká republika pak do těchto sil, schopných reagovat na ohrožení členské země aliance, nabídne 150 příslušníků 601. skupiny speciálních sil a několik vrtulníků. Jednotky budou připraveny zasáhnout ve východoevropských zemích proti případné vojenské hrozbě.

Vojáci NATO (ilustrační). foto: © ČTKČeská pozice

Novinářům to na končícím summitu Severoatlantické aliance v britském Newportu sdělili generální tajemník Anders Fogh Rasmussen a český prezident prezident Miloš Zeman.

Úder do 48 hodin

Nová jednotka, složená z několika tisíc vojáků, má být podle představ NATO součástí reformovaných aliančních sil rychlé reakce (NRF). V případě potřeby má být schopna zasáhnout kdekoliv na světě do dvou dnů. Lídři aliance její zřízení v pátek potvrdili v rámci takzvaného Akčního plánu připravenosti spolu s body, jako je reforma velitelských systémů, zpravodajství či úpravy vojenských plánů.

"Pokud jen pomyslíte na útok na jediného spojence, budete čelit celé alianci," prohlásil generální tajemník NATO.

Další možné zapojení Česka

Podle českého ministra obrany Martina Stropnického zvažuje Česko další možnosti zapojení do práce budoucího uskupení, ministr zmínil logistiku či české protichemické odborníky. Česká republika byla podle něj jednou z prvních zemí, která oznámila konkrétní příspěvek.

ČTĚTE TAKÉ:

Britský premiér David Cameron v pátek ráno oznámil, že Británie přispěje do uskupení až 3500 vojáky. Podle něj by toto uskupení mělo být schopné do dvou až pěti dnů zasáhnout kdekoliv po světě.

Síla o velikosti brigády

Konkrétní podobu budoucího uskupení teprve doladí vojenští odborníci aliance. Z vyjádření aliančních politiků je dosud zřejmé, že síla by měla mít velikost brigády, tedy okolo 4000 či 5000 vojáků, a k dispozici leteckou i námořní podporu a právě také speciální jednotky, tedy zvažovaný český příspěvek. Velitelství by zřejmě mohlo být umístěno v polském Štětíně.

Nové uskupení má být schopné velmi rychle reagovat na ohrožení, protože bude využívat předem připravené zásoby na území členských zemí, například munice a paliva. Podle slov generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena tak bude moci "cestovat nalehko, ale udeřit tvrdě".

Základny na Baltu?

Koncept vznikl jako alianční reakce na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě po ruském zabrání Krymu a na ukrajinskou krizi. Především východoevropští členové NATO vývoj znepokojil a žádali větší přítomnost aliančních sil na svém území. Volání například Estonska po zřízení trvalé základny NATO ale zůstalo nevyslyšeno.

Jednotky nově vznikajícího uskupení, které v něm budou střídavě rotovat, budou zřejmě umístěny ve svých domovských zemích, společně budou ale intenzivně cvičit. Kde budou mít síly, o jejichž personální naplňování se budou členské země periodicky střídat, své sídlo, není prý dosud jasné. O jejich přítomnost se však ucházely pobaltské státy, Polsko či Rumunsko, uvedl Rasmussen.

Polsko v první řadě

Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů se jako o možném kandidátovi hovoří o polském Štětíně. S rozhodnutím o vzniku nového uskupení dalo najevo spokojenost právě Polsko, které je zastáncem tvrdého přístupu vůči Moskvě a hlasitě požadovalo přítomnost dalších aliančních vojáků v zemi.

Prezident Bronislaw Komorowski na závěr jednání prohlásil, že krok "otvírá cestu k evidentnímu posílení východní části aliance". Právě jeho země bude hostit příští summit NATO ve Varšavě za dva roky, oznámil Komorowski. Akční plán aliance dále například počítá se změnami velitelských postupů a zlepšením zpravodajské činnosti.

Čeští vojáci v NATO

  • "Jedno z ponaučení z minulosti je, že v té rychlosti by aliance na nějaký rychle se objevivší konflikt neuměla reagovat rychle a účinně," vysvětlil dnes český ministr obrany Martin Stropnický.
  • Podle něj se nyní detaily plánu bude zabývat vojenský velitel aliance v Evropě a jeho tým a vojenský výbor. Ministr obrany proto čeká, že v příštích týdnech by mohl do Prahy dorazit už konkrétní požadavek.
  • "Když už se mluví o rychlé reakci, tak jsme se snažili reagovat rychle a po dohodě s náčelníkem generálního štábu (Petrem Pavlem) jsme nabídli v kuloárech, že 150 mužů ze speciálních sil bychom byli schopni poskytnout takřka obratem," dodal ministr.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.